Powrót do szkoły podczas epidemii koronawirusa - wytyczne MEN

2020-08-19 13:01:25

W nowym roku szkolnym oprócz wyzwań, jakie wiążą się z promocją do następnej klasy, będziemy musieli zmierzyć się z uczęszczaniem na lekcje podczas epidemii koronawirusa. Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało plan na "Bezpieczny powrót do szkoły", który zakłada, że uczniowie wrócą do szkół na lekcje, w tradycyjnym modelu kształcenia, od września.

Zobacz też: Co mogę zrobić, gdy mam wątpliwości dotyczące wyników matur?

Jakie zasady będą obowiązywały uczniów od września?

Minister Edukacji Narodowej - Dariusz Piontkowski - poinformował o powrocie do tradycyjnego systemu nauczania.

- 1 września uczniowie wracają do szkół. A my robimy wszystko, by uczyli się w bezpiecznych warunkach. Przygotowujemy rozwiązania – wytyczne sanitarne i rozwiązania prawne, które pozwolą odpowiednio zareagować i podjąć właściwe decyzje, gdy pojawi się ognisko zakażenia - powiedział minister Dariusz Piontkowski podczas konferencji. [1]

Opracowana została również lista zasad, których powinniśmy przestrzegać, będąc w szkole. Znajdują się na niej takie punkty jak:

  • nakaz zostania w domu, gdy zauważymy u siebie objawy chorobowe m.in. gorączkę czy kaszel;
  • zakaz dotykania oczu, ust i nosa;
  • prośba o rezygnację z podawania ręki na powitanie;
  • rekomendacja częstego mycia rąk;
  • polecenie używania wyłącznie własnych przyborów szkolnych i spożywania swoich posiłków.
Warto jednak zaznaczyć, że nie zostaliśmy zobowiązani do zasłaniania nosa i ust za pomocą maseczek czy przyłbic. Zasada ta obliguje jedynie osoby trzecie, które znajdą się na terenie szkoły np. rodzic odbierający dziecko.

Co, jeśli szkoła znajduje się na terenie objętym żółtą bądź czerwoną strefą?

Okazuje się, że to nic nie zmienia. W placówkach tych będą obowiązywały dokładnie takie same zasady, jak w powiatach nieobjętych kolorowymi znacznikami. Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej czytamy:

- Dyrektorzy mogą jednak podjąć decyzję o wprowadzeniu dodatkowych zasad bezpieczeństwa. Warto zaznaczyć, że wprowadzenie żółtej lub czerwonej strefy na terenie danego powiatu nie oznacza automatycznego przechodzenia pracy szkół w tryb mieszany czy zdalny. [2]

Jakie to zasady? Sugerowanymi rozwiązaniami są: ustalenie godzinnych przerw między rozpoczęciem lekcji przez poszczególne klasy oraz wprowadzenie obowiązku dystansu społecznego w przestrzeniach wspólnych lub nakaz zasłaniania nosa i ust w takich miejscach, jak korytarze czy szatnia.

Dyrektor ma prawo również zadecydować o zawieszeniu wyjść grupowych i wycieczek, a także zarządzić obowiązek mierzenia temperatury pracownikom wchodzącym do budynku placówki.

Czym są warianty B i C?

Wyżej omówiona tradycyjna forma kształcenia została nazwana wariantem A. W przypadku, gdy na terenie szkoły wystąpi zagrożenie epidemiczne, dyrektor szkoły jest zobowiązany do podjęcia działania. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę.

Polecamy: Jaka jest różnica między "epidemiczne" a "epidemiologiczne"?

Wtedy możliwe jest wprowadzenie wariantu B lub C, opisanego w poniższym komunikacie MEN:

UK

Fot. Taken z Pixabay

Źródła: www.gov.pl

[1] https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczny-powrot-do-szkol-dzialania-men-w-organizacji-roku-szkolnego-20202021-w-warunkach-epidemii

[2] https://www.gov.pl/web/koronawirus/bezpieczny-powrot-do-szkoly--czyli-zasady-bezpieczenstwa-obowiazujace-w-nowym-roku-szkolnym

Słowa kluczowe: Nowy rok szkolny 2020/2021, Koronawirus, Uczniowie, Zasady, Tradycyjny model kształcenia

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

MEN zapowiada powrót do stacjonarnej nauki we wrześniu 2020

Nauka zdalna będzie wykorzystywana jedynie jako uzupełnienie tradycyjnych lekcji.

Dzień Otwarty ONLINE w Akademii Leona Koźmińskiego [Lipiec 2020]

Poznaj harmonogram wydarzenia, dzięki któremu poznasz zalety studiowania w warszawskiej ALK.

Kursy letnie Krakowskich Szkół Artystycznych w lipcu 2020 r.

Spędź te wakacje kreatywnie i zdobądź cenne umiejętności!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

MATURA 2020 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Wyniki III Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej - wsl wyższa szkołą logistyczna poznań wyniki ogólnopolska olimpiada logistyczna laureaci lista

W piątek 15 kwietnia w siedzibie Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników III Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej.