zmień miasto

Praca dla ucznia lub studenta na wakacje - gdzie szukać?

Wielu uczniów i studentów poszukuje sezonowej pracy na wakacje. Przerwa od nauki pozwala na zdobycie nowych kompetencji oraz podreperowanie budżetu, a dodatkowy wpis w CV często ułatwia pierwsze kroki na ścieżce zawodowej i czyni kandydatów atrakcyjniejszymi w oczach rekruterów. Jak zatem znaleźć zatrudnienie i gdzie go szukać?

Praca dla ucznia lub studenta na wakacjeNa co zwrócić uwagę szukając pracy?

Poszukiwania pracy warto zacząć jak najwcześniej – wakacje to okres wzmożonego zainteresowania sezonowym zatrudnieniem, dlatego nie można odkładać tej czynności na ostatnią chwilę. Przed podjęciem pracy i podpisaniem umowy należy również dokładnie zapoznać się z zakresem obowiązków i sprawdzić, czy wysokość wynagrodzenia jest zgodna z wcześniejszymi ustaleniami. Równie ważnym elementem jest okres zatrudnienia – należy go sprawdzić, aby nie okazało się, że wykracza on poza przerwę od nauki.

Jak można znaleźć pracę na wakacje?

1. Przeglądając ogłoszenia na portalach internetowych

Szukanie pracy wielu osobom kojarzy się ze żmudnym przeglądaniem setek ogłoszeń na portalach internetowych, jednak dziś serwisy z ofertami są o wiele bardziej intuicyjne i przyjazne użytkownikom. Strony takie jak pracuj.pl czy olx.pl to jedne z najpopularniejszych wyszukiwarek, dzięki którym można odpowiednio posortować oferty i wybrać te najbardziej interesujące, a następnie od razu odpowiadać na najciekawsze z nich.

2. Odwiedzając popularne kurorty

Jednym ze skutecznych sposobów jest także jedno- lub kilkudniowy wyjazd do nadmorskich miejscowości i osobiste roznoszenie CV do wybranych punktów. Takie rozwiązanie ma wiele zalet – umożliwia ono m.in. wybór tylko tych miejsc, które od razu przypadną do gustu oraz negocjowanie warunków zatrudnienia i stawki bezpośrednio z właścicielem biznesu.

3. Wyszukując staży i praktyk

Letnie miesiące to także doskonała okazja do podjęcia stażu lub zrealizowania praktyk. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zastosowania wiedzy zdobytej w szkole czy na studiach w praktyce i sprawdzenia, czy dana branża spełnia nasze wymagania. Wiele firm, takich jak http://bridgestone-poznan.pl/kariera, umożliwia młodym osobom zapoznanie się nie tylko z organizacją pracy, ale także specyfiką działania dużych przedsiębiorstw.

4. Korzystając ze studenckich biur karier

Dobrym źródłem informacji są także biura karier, których zadaniem jest m.in. doradztwo zawodowe i monitorowanie działań na rynku pracy. Co ważne z usług biur karier korzystają także pracodawcy, zainteresowani zatrudnieniem młodych, uczących się osób, szukając w ten sposób ambitnych kandydatów, chcących zdobywać doświadczenie i umiejących odnaleźć się w nowym środowisku.

5. Odwiedzając osobiście wybrane placówki

Osobista wizyta w wybranym miejscu to świetna alternatywa dla poszukiwań w internecie czy gazetach. Jeśli zależy ci na konkretnej placówce, pokaż swoje zaangażowanie! Przed wizytą warto pamiętać o wydrukowaniu CV, a także nienagannym ubiorze.

Gdzie można znaleźć zatrudnienie latem?

Wzmożone poszukiwanie kandydatów do pracy w sezonie letnim spowodowane jest m.in. urlopami etatowych pracowników i rotacjami w firmach. W wakacje uczniowie i studenci są najchętniej zatrudniani w:

Gastronomii

Właściciele lokali gastronomicznych, szczególnie tych w miejscowościach nadmorskich, chętnie zatrudniają uczące się osoby do pracy. Uczniowie i studenci mogą m.in. pracować w restauracjach i barach jako kelnerzy, kucharze, barmani i bariści. Mogą oni być także przyjmowani w charakterze pomocy kuchennej, odpowiedzialnej m.in. za przygotowanie i obróbkę składników do poszczególnych dań z menu, utrzymywanie porządku czy dekorowanie gotowych potraw.

Rolnictwie

Najpopularniejszym zajęciem w tym sektorze w wakacje jest zbiór warzyw i owoców. Sezonowe zatrudnienie w branży rolniczej często wiąże się z wyjazdem (np. do Holandii czy Niemiec).  Właściciele upraw poszukują najczęściej kandydatów do zbierania pomidorów, borówek, truskawek czy szparagów. Zatrudnienie w tej branży nie zawsze wiąże się jednak z pracą fizyczną – wielu przedsiębiorców szuka również specjalistów ds. obsługi klienta, odpowiedzialnych m.in. za kontakt z kupującymi oraz opracowywanie ofert.

Handlu

Dużą popularnością wśród uczniów i studentów cieszy się też zatrudnienie w handlu. Przedsiębiorcy poszukują najczęściej sprzedawców do sklepów z odzieżą, na stoiska z pamiątkami czy popularne w centrach handlowych wyspy. Podjęcie pracy sezonowej w tej branży będzie szczególnie przydatne, jeśli swoją karierę zawodową wiążesz z sektorem, w którym jedną z ważniejszych kwestii będzie posiadanie umiejętności miękkich.

Turystyce

Uczniowie i studenci bardzo chętnie są również zatrudniani w branży turystycznej. Sprawdzają się oni szczególnie w roli animatorów, mających za zadanie organizowanie czasu wolnego na wyjazdach i urlopach zarówno dzieciom, jak i dorosłym, a także opiekunów kolonijnych (do zdobycia uprawnień wymagane jest odbycie specjalnego kursu), odpowiedzialnych m.in. za opiekę nad uczestnikami wyjazdu i organizowanie zajęć zgodnie z wcześniej ustalonym rozkładem dnia.

Artykuł Partnera

fot. fotolia.com

Ciekawe artykuły

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama