zmień miasto

Praca nauczyciela – powołanie czy obowiązek?

Pół miesiąca temu mieliśmy Dzień Nauczyciela, który jest czasem bardzo ważnym dla niektórych osób związanych z tym zawodem. Przyznawanych jest wiele nagród i z pewnością nie są one wręczane za byle co. Wartym poruszenia jest sprawa związana z tym, w jaki sposób ludzie zostają nauczycielami. Czy jest to powołanie, a może zwykły obowiązek połączony z brakiem pomysłu na własną przyszłość?

Nauczyciel jest zawodem, którego podejmują się ludzie z pasją.

Zacznijmy od tego, że w dzisiejszych czasach wizja związana z zawodem nauczyciela nie jest kolorowa. Zarobki w państwowych szkołach są niskie, wakatów jest mało, a warunki pracy także nie sytuują się wysoko. Dodatkowo, każdego czeka nauka do końca życia, ponieważ nie można stanąć w miejscu. Najgorsza w tym wszystkim jest jednak polska młodzież, która w dużym stopniu utrudnia prowadzenie lekcji.

Znacie kogokolwiek, kto w czasie szkoły powiedział, że w przyszłości chciałby zostać nauczycielem? No właśnie chyba rzadko zdarzają się takie osoby. Tak naprawdę takie decyzje kształtują się w naszych głowach dopiero na studiach. Wtedy przekonujemy się tak naprawdę, jak najlepiej pokierować przyszłość oraz co chcemy robić w naszym życiu.

Mimo tego, że czasami decyzje są kierowane ze względu na brak wyjścia, pracę nauczyciela można nazwać powołaniem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że zawsze jest inna opcja, więc jeśli nie chcemy, naprawdę nie musimy tego robić.

Każdego nauczyciela musi charakteryzować chęć przekazania wiedzy młodszym pokoleniom. I często tak jest. Wielu z nich lubi dzieci, co podobnie pomaga realizować pracę. Przede wszystkim jednak warto zwrócić uwagę, że nauczyciele chcą pomagać nawet tym najgorszym uczniom, dla których nadziei już czasami nie widać. Wielu z nas tego nie dostrzega, ale w każdym z nich jest pasja i powołanie do własnego zawodu. Po prostu czasami oni także mogą odczuwać zmęczenie, które jest związane z nakładem pracy.

Praca nauczyciela jest powołaniem. Nauczyciele nie są doceniani, ale wykonują naprawdę dużo pracy. Zarówno w szkole, jak i we własnych domach, gdzie muszą sprawdzać prace napisane przez uczniów. Dodatkowo, aby zostać nauczycielem przechodzą długą drogę przez naukę i etapy studiów. Nie jest to proste i nie każdy by się tego podjął.

PW

Fot. Pexels.com

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama