Prezentacja maturalna - jak wybrać temat?

2010-05-02 17:31:55
 Wielu maturzystów puka się w głowę, kiedy już we wrześniu muszą wybrać temat prezentacji maturalnej. Matura przecież dopiero za ponad pół roku, więc skąd mają wiedzieć, co będą omawiać przed czcigodną komisją?!

Większość szkół na szczęście wyciąga rękę do swoich przyszłych absolwentów i oferuje im pokaźną liczbę tematów do wyboru, wśród których znajdziemy najbardziej typowe zagadnienia. Motywy literackie, charakterystyki najważniejszych bohaterów, specyfika języka, korespondencja sztuk... Możliwości jest naprawdę multum! Wszystko jednak w gruncie rzeczy zależy od ambicji ucznia. Może on sam sobie ustalić temat prezentacji, w której będzie się czuł najlepiej. Musi to jednak zrobić przed swoją szkołą średnią - gdy ta ogłosi listę potencjalnych tematów, trzeba się już dostosować do jednego znajdującego się w tym spisie.

No dobrze, ale jaki temat wybrać? Z doświadczenia nie polecamy kierować nadgorliwością i nadmierną ambicją. Tematy trudne, wychodzące poziomem swojej trudności czy też obszernością poza ramy szkolne są bardzo ciężkie do opracowania. Będziecie musieli spędzić o wiele więcej czasu w bibliotekach, poszukiwać naukowych publikacji dotyczących wybranego przez was zagadnienia, będziecie też musieli całkowicie sami skomponować swoją pracę, praktycznie bez sformułowanych przez nikogo wcześniej wniosków. Czyli, co najważniejsze - wybierając temat prezentacji maturalnej, koniecznie zwróćcie uwagę na dostępność materiałów pomocniczych oraz literatury przedmiotu i podmiotu. Trud, który włożycie w taką prezentację, może oczywiście obrócić się w waszą stronę. Tematy skomplikowane będą traktowane przez komisję bardziej przychylnie, może się zdarzyć również tak, że będziecie jedyną kompetentną na sali osobą, a wówczas 20 punktów i 100% z ustnego polskiego jest niemal pewne!

Większość maturzystów wychodzi jednak z założenia, że najłatwiej jest oprzeć się na temacie-wytrychu, omawianym w szkole na wszystkie możliwe strony. Nie jest to złe rozwiązanie! Komisja co prawda będzie wam zadawać więcej pytań, jednak nie będą one wychodziły poza pewien schemat, który w niczym was nie zaskoczy. Jeżeli uważacie, że ustny egzamin z języka polskiego do niczego wam się nie przyda, a już na pewno nie do rekrutacji na studia, warto rozważyć postawienie na coś sztampowego, ale pewnego, gdzie znajdziecie mnóstwo przydatnych pomocy i zasobów książkowych.

Jakikolwiek temat nie wybierzecie, pamiętajcie, żeby prezentację stworzyć samemu! To wbrew pozorom nie kosztuje aż tak wiele czasu, a niemal zapewnia zdany egzamin!

Jakie kryteria musi spełniać temat:

- musi zawierać w sobie czasownik, aby odpowiednio zawęzić omawiany motyw
- nie może być zbyt obszerny, należy go sprecyzować tak, żeby dotyczył np. jedynie odpowiedniej epoki
- musi zawierać jasną tezę, którą w prezentacji udowodnisz albo obalisz
- stawia problem, który analizujesz i rozwiązujesz

JUR

Słowa kluczowe: prezentacja maturalna wybór tematu matura język polski egzamin ustny tematy ustne kryteria motywy

Prezentacja maturalna - Matura od A do Z

Jak zapamiętać prezentację maturalną?

Jedną z najczęstszych obaw maturzystów przed maturą ustną języka z polskiego jest strach, że zapomną treść swojej prezentacji. Dlatego radzimy Wam jak zapamiętywać, by na egzaminie wypaść śpiewająco.

Jak przygotować prezentację na maturę?

Matura ustna z języka polskiego to dla większości maturzystów pierwszy ustny egzamin w życiu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Wyniki matur 2020 - kiedy wyniki egzaminu maturalnego?

Rezultaty matur to kluczowa rzecz w procesie rekrutacji na studia. Ile trzeba czekać na ich ogłoszenie?

Poprawa matury 2019 - harmonogram matur poprawkowych

Jak i kiedy poprawić maturę? Sprawdźmy!

Poprawa matury 2020 - harmonogram matur poprawkowych

Jak i kiedy poprawić maturę? Sprawdźmy!

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Jak zapamiętać prezentację maturalną? - prezentacja maturalna matura ustna egzamin ustny język polski nauka materiały jak wypaść zapamiętać

Jedną z najczęstszych obaw maturzystów przed maturą ustną języka z polskiego jest strach, że zapomną treść swojej prezentacji. Dlatego radzimy Wam jak zapamiętywać, by na egzaminie wypaść śpiewająco.