zmień miasto

Próbna matura z Operonem 2018/2019 - język polski [ARKUSZE I ODPOWIEDZI]

Co 12 miesięcy w listopadzie Operon organizuje próbną maturę dla uczniów ostatnich klas szkół średnich. W 2018 roku egzaminy z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym zostały zaplanowane na 20 listopada. Przed przystąpieniem do testów warto powtórzyć omawiane epoki i motywy literackie oraz lektury z gwiazdką, które udało się poznać przez wszystkie lata nauki. Poniżej przestawiamy harmonogram, w którym zobaczycie, o jakich godzinach odbędzie się próbna matura z Operonem 2018/2019 z języka polskiego.

Próbny egzamin maturalny z języka polskiego zaplanowany został na 20 listopada 2018 roku.

ARKUSZE I PRZYKŁADOWE ODPOWIEDZI DO PRÓBNEJ MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO NA POZIOMIE PODSTAWOWYM I ROZSZERZONYM SĄ JUŻ DOSTĘPNE >>

Matura próbna z Operonem 2018/2019 – język polski – 20 listopada 2018

9:00 – Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym (170 minut)
14:00 - Egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym (180 minut)

W godzinach 11:50-14:00 planowana jest przerwa dla osób, które zdecydowały się zdawać egzamin z języka polskiego na obu poziomach. Jeśli ktoś podejmuje się tylko podstawy, po zakończeniu pierwszego testu, będzie mógł iść do domu.

Próbne matury dotyczą tylko szkół, które zgłosiły się do programu Próbna Matura z Operonem.

Próbna matura Operon 2018/2019 z języka polskiego - co się pojawiło?

Na próbnej maturze o poziomie podstawowym uczniowie musieli standardowo wykonywać zadania sprawdzające umiejętności czytania ze zrozumieniem. Niektóre z nich wymagały znajomości środków językowych. Jedno polecenie dotyczyło napisania streszczenia na podstawie podanego tekstu. Utwory, które maturzyści musieli przeczytać, to "Wyałtsorsowanie" Michała Rusinka oraz "Poetyka wielkiego aforyzmu" Anny Kamińskiej. Podczas rozwiązywania zadań uczniowie otrzymali też wyzwanie wykazania się znajomością twórczości Adama Mickiewicza. Na koniec należało wybrać dany temat i napisać wypracowanie. Pierwszy z nich to "Bunt - siła destrukcyjna czy twórcza?" na podstawie "Antygony" Sofoklesa, a drugi to interpretacja utworu "Czarny anioł biały anioł" Pawła Marcinkiewicza.

Na poziomie rozszerzonym uczniowie musieli napisać jedno długie wypracowanie na wybrany temat. Pierwszy z nich dotyczył opisu problematyki tekstu Anny Pawełczyńskiej pt. "Przeszłość jest dziś...", a drugi to analiza porównawcza dwóch wierszy - "Modlitwy szarego człowieka" Rafała Wojaczka oraz "Herokratesa" Jana Lechonia.

Próbna matura z Operonem 2018/2019 - harmonogram

Próbna matura z Operonem 2018/2019 - matematyka [ARKUSZE I ODPOWIEDZI]

Próbna matura z Operonem 2018/2019 - język angielski i niemiecki [ARKUSZE I ODPOWIEDZI]

PW

Fot. Pexels.com

Ciekawe artykuły

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama