zmień miasto

Protest nauczycieli w Polsce - czym jest spowodowany?

17 grudnia 2018 roku rozpoczęła się akcja protestacyjna nauczycieli, którzy domagają się podwyżek płac. Problemy z niedostępnością pedagogów widoczne są w różnych rejonach Polski. Coraz więcej z nich masowo przechodzi na zwolnienie lekarskie. Prowadzenie zajęć  z związku z brakiem kadr zostało utrudnione.

Nauczyciele protestują - ,,Mamy dość niskich zarobków''

Nauczyciele nie są zadowoleni ze swoich zarobków i żądają 1000 złotych podwyżki od 2019 roku. Obecnie ich wynagrodzenie wynosi 1751 złotych w przypadku stażysty oraz 2377 złotych w przypadku nauczyciela dyplomowanego. O swoich postulatach pedagodzy poinformowali w apelu, w którym wspomnieli m.in. o tym, że w przypadku niewysłuchania próśb, akcje protestacyjne zostaną powtórzone po Nowym Roku.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk napisał w sprawie protestu list do premiera Mateusza Morawieckiego. Wyraził w nim swoje niezapokojenie oraz poparcie dla protestujących. Wspomniał o konieczności podjęcia działań systemowych, które poprawią warunki pracy oraz płac nauczycieli. Z kolei minister edukacji narodowej Anna Zalewska wysłała list do protestujących nauczycieli, w którym podkreśliła, że ich praca zasługuje na godne wynagrodzenie.

Akcja protestacyjna nauczycieli ma potrwać do 21 grudnia. Zbiorowe zwolnienia lekarskie już przyczyniły się do odwołania lub skrócenia lekcji w wielu placówkach. Niektóre z nich pracują w trybie ograniczonym lub zostały całkowicie zamknięte. W związku z tym rodzice są zmuszeni do zorganizowania opieki nad swoimi dziećmi we własnym zakresie. Protest rozpoczął się od nauczycieli we Wrocławiu, lecz ma on wymiar ogólnopolski.

W trakcie drugiego dnia akcji we Wrocławiu 12 przedszkoli zostało zamkniętych, a 13 pracowało w trybie ograniczonym. 83 na 108 tych placówek funkcjonowało normalnie. Jeśli chodzi o szkoły podstawowe, żadna z nich nie została zamknięta na czas protestu. Przeprowadzane są w nich zajęcia opiekuńcze zamiast normalnych lekcji. Niektóre szkoły apelują do rodziców, aby zostawiać swoje dzieci w domach lub odbierać je wcześniej.

W innych mastach nauczyciele również zbiorowo przechodzą na zwolnienia lekarskie. Protest odbywa się też w województwach: łódzkim oraz mazowieckim. 17 grudnia w Warszawie, w związku z nieprzyjściem do pracy ok. 200 nauczycieli, odwołano zajęcia w dwóch szkołach podstawowych.

Protest nauczycieli wywołał dodatkowy problem, który wynika z tego, że w szkołach podstawowych rozpoczął się próbny egzamin óśmoklasisty organizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W związku z brakiem kadr, jego przeprowadzenie w wielu placówkach jest utrudnione.

AW

fot. Pexels.com

źródło: wp.pl, wroclaw.pl, wyborcza.pl

Ciekawe artykuły

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama