Przed egzaminem pokonaj tremę!

2011-04-14 15:18:06

Boisz się egzaminu? Nazwij swój lęk i zapisz go na kartce. Czujesz zmęczenie powtarzanym na okrągło materiałem? Dzień przed egzaminem postaw na wypoczynek.

Trema na egzaminie nie musi nam przeszkodzić. Spróbuj wykorzystać ją na swoją korzyść – radzi dr Joanna Kantor-Martynuska, psycholog z Katedry Psychologii Różnic Indywidualnych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Bądź dobrze przygotowany

Trema wiąże się przede wszystkim z tym, czy i na ile czujesz się przygotowany do egzaminu. Dlatego też warto opanować zadany materiał z odpowiednim wyprzedzeniem na tyle dobrze, by czuć się z nim pewnie. Nie zostawiaj nauki na ostatnią chwilę. Jeśli chodzi o prezentację maturalną z języka polskiego, warto ją dokładnie zaplanować i przećwiczyć odpowiednią ilość razy. Możesz zaaranżować sytuację, w której ktoś Cię wysłucha i zada kilka pytań na temat tego, co przygotowałeś. Taki trening Bedzie symulacją sytuacji egzaminacyjnej, pozwoli Ci się z nią oswoić i zmniejszy związane z nią obawy. Spróbuj wyobrazić sobie siebie na egzaminie. Skoncentruj się w tym wyobrażeniu na sobie, na tym, jak mówisz, w którą stronę jesteś zwrócony. To także pomoże ujarzmić lęk związany z niepewnością, która towarzyszy sytuacji egzaminacyjnej.

Zadbaj o swój spokój

W przeddzień egzaminu przygotuj ubranie i buty, wstań odpowiednio wcześnie, aby uniknąć porannego pośpiechu. Zadbaj o to, aby wyeliminować potencjalne dodatkowe źródła stresu w dniu egzaminu.

Odpocznij

Dzień przed egzaminem wyśpij się, pójdź na spacer, posłuchaj ulubionej muzyki, ale nie powtarzaj już i nie ćwicz materiału. Ważne, aby w tym ważnym dniu być wypoczętym, dotlenionym i w dobrym humorze. Pozytywny nastrój powoduje, że umysł pracuje wydajniej – sprawniej działa pamięć, łatwiej kierować uwagą. Przed wejściem na egzamin stań przy otwartym oknie, zamknij oczy i weź kilka głębokich wdechów.

Nazwij swój lęk

Jeśli stres związany z egzaminem mocno daje Ci się we znaki, spróbuj zapisać na kartce to, czego się konkretnie boisz. Możesz to zrobić godzinę przed egzaminem. Niech to będzie chwila na zajęcie się emocjami. Kiedy sprecyzujesz swoje obawy, ujmiesz lęk w słowa, w decydującej chwili będziesz mieć większą łatwość w skupieniu się na zadaniu, które masz do wykonania.

Myśl pozytywnie

Przyjmij założenie, że masz do przekazania coś ciekawego, a słuchacze są do Ciebie przyjaźnie nastawieni. Przed wejściem na egzamin uśmiechnij się do siebie i z tym uśmiechem wejdź na salę egzaminacyjną. Pogodny wyraz twarzy pozytywnie wpłynie na Twoje nastawienie i sposób, w jaki zostaniesz odebrany przez komisję.

Skoncentruj się na zadaniu

Egzamin to sytuacja zadaniowa. Masz do zrealizowania ważne zadanie, od którego zależy to, jak zostaniesz oceniony. Skoncentruj się na tym, co masz do wykonania – na pytaniu, na które odpowiadasz czy na wypowiedzi, którą prezentujesz. Trzymaj w ryzach swoją uwagę. Nie zajmuj się tym, kto jest w komisji, jakie miny mają słuchacze. Bywa, że do głowy cisną nam się myśli o tym, co się stanie, jeśli sobie nie poradzimy i jak na taką porażkę zareagują inne osoby. Inwestowanie uwagi w te rozważania na pewno Ci nie pomoże. Proponuję, by takie wątki w wyobraźni włożyć do pudełka, zamknąć na klucz i powstrzymać się od zaglądania do środka. Niech nie przeszkadzają. Koncentracja na zadaniu sprawi, że Twój umysł przeznaczy maksymalną ilość energii na pracę nad zagadnieniami bezpośrednio związanymi z tematem egzaminu.

Bądź wobec siebie wyrozumiały

Jeśli w trakcie egzaminu zdarzy Ci się zająknąć, pomylić daty czy „zapomnieć języka”, przejdź do dalszego ciągu wypowiedzi. Głowa do góry i powodzenia!

ip

Słowa kluczowe: egzamin maturalny matura poradnik przygotowania nauka wypoczynek spokój lęk myślenie psycholog

Porady - Matura od A do Z

Co musisz wiedzieć o maturze międzynarodowej?

Jak wygląda nauka w programie matury międzynarodowej (IB)?

Jak odwołać się od wyników matury? [Poradnik 2020]

Czyli, co mogę zrobić, gdy mam wątpliwości dotyczące wyników egzaminu dojrzałości?

(nie)Poradnik Maturzysty - odpowiedzi na najtrudniejsze pytania maturzystów

Matura to spore wyzwanie, a potem nie będzie łatwiej. Poznaj kilka złotych rad od tych, którzy już mają to za sobą!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Wyniki matur 2021 - kiedy wyniki egzaminu maturalnego?

Rezultaty matur to kluczowa rzecz w procesie rekrutacji na studia. Ile trzeba czekać na ich ogłoszenie?

Przygotuj sie do matury z chemii z WSZ w Gdańsku podczas bezpłatnego webinarium

Weź udział w lekcji online pt. "Chemia organiczna jako chemia związków węgla".

Poprawa matury 2020 - harmonogram matur poprawkowych

Jak i kiedy poprawić maturę? Sprawdźmy!

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane