zmień miasto

Przedmioty obowiązkowe na maturze 2018

Wiele osób, które aktualnie przymierzają się do matury 2018, zastanawia się nad tym, co dokładnie trzeba zaliczyć, aby ją zdać w ostatecznym rozrachunku. Prawidłowa odpowiedź to "wszystko". Niestety, sprawa wygląda tak, że z podstawowych przedmiotów każdy uczeń musi napisać egzamin na odpowiednią ilość punktów.

Obowiązkowe przedmioty na maturze

Matury dzielą się na dwa rodzaje egzaminów. Mamy podstawowe przedmioty, które są jednocześnie obowiązkowe, a także dodatkowe, które piszemy najczęściej na poziomie rozszerzonym. Niestety, ponieważ te pierwsze są dla nas przymusowe, jesteśmy zobowiązani uzyskać z nich co najmniej 30% możliwych do zdobycia punktów.

W przypadku fakultatywnych przedmiotów na deklaracji maturalnej musimy podać przynajmniej jeden przedmiot, który chcemy zaliczać w formie pisemnej. Są to przedmioty rozszerzone, takie jak matematyka, język polski, język obcy, historia, wiedza o społeczeństwie, biologia, fizyka, chemia, geografia i inne. W tej formie wystarczy, że podejdziemy do egzaminu. To nam zapewnia już zaliczenie, a ilość zdobytych punktów będzie kluczowa dla naszej przyszłej rekrutacji na studia.

Przedmioty obowiązkowe, czyli te podstawowe dzielimy na ustne i pisemne. Wśród tych ustnych musimy podejść do języka polskiego, a także jednego obcego, który sami wybieramy. Zazwyczaj egzamin trwa 15 minut, a podczas tego czasu odpowiadamy na szereg pytań zadawanych przez komisję egzaminacyjną. Podczas języka polskiego musimy dodatkowo przygotować się do prezentacji przez nas wylosowanej.

Egzaminy pisemne z matury odbywają się w pierwsze trzy dni. Jednym z przedmiotów jest matematyka, która może sprawić wiele problemów. Tak jest od wielu lat, ale na szczęście z niej także musimy uzyskać jedyne 30% z punktów. Następne testy są pisemnymi odpowiednikami tych ustnych. To znaczy, że mamy obowiązek zaliczyć podstawę z języka polskiego, a także obcego. Obie formy kończą się napisaniem przez nas jakiejś dłuższej wypowiedzi.

Przedmioty obowiązkowe na maturze 2018 nie różnią się od tych, które mieliśmy w poprzednich latach. Mimo wielu zmian i reform edukacyjnych one nadal pozostają takie same, ale to dobrze pod wieloma względami. Najważniejszy jest fakt, że należy uzyskać 30% punktów, aby je zaliczyć.

PW

fot. Pexels.com

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama