zmień miasto

Przygotowanie uczniów do egzaminu dojrzałości - próbna matura z języków obcych

Nauka języków obcych wymaga systematyczności, a przede wszystkim skutecznej metody i odpowiednich materiałów edukacyjnych. Wykorzystanie efektywnych technik nauki jest niezwykle ważne, zwłaszcza podczas przygotowań do jednego z najważniejszych egzaminów w życiu – matury. Warto zatem precyzyjnie opracować plan działania, który pozwoli uczniom przyswoić i utrwalić materiał określony w podstawie programowej. W tym artykule piszemy o tym z jakich materiałów warto korzystać oraz o czym należy pamiętać, chcąc jak najlepiej przygotować uczniów do napisania matury.


Materiały edukacyjne

Przygotowanie uczniów do egzaminu dojrzałości jest szczególnie ważne w klasie maturalnej, kiedy większość godzin lekcyjnych należy poświęcić na powtórki materiału. Chcąc jak najlepiej wykorzystać zajęcia, warto posługiwać się profesjonalnymi materiałami dydaktycznymi, które znacznie ułatwiają pracę zarówno nauczycielom, jak i uczniom. Informatory i repetytoria maturalne  posiadają przydatne ćwiczenia oraz klucze odpowiedzi, opatrzone cennymi komentarzami, które pozwolą się dokładnie zaznajomić z tym, za co są przyznawane punkty na egzaminie dojrzałości. Świetnym pomysłem są przykładowe testy maturalne, które umożliwiają uczniowi dokładne zaznajomienie się z każdym typem zadań, które później będzie musiał wykonać w czasie egzaminu. Jak powszechnie wiadomo, matura z języka obcego sprawdza pięć podstawowych umiejętności: czytanie, pisanie, mówienie, słuchanie oraz znajomość struktur leksykalno-gramatycznych. Najwięcej czasu warto poświęcić na ćwiczenie tych zadań które sprawiają zdającym największą trudność. W ubiegłym roku, na egzaminie podstawowym z języka angielskiego, największy kłopot przysporzyło uczniom ćwiczenie sprawdzające ostatnią z wyżej wymienionych umiejętności. Zakup odpowiednich materiałów to również duże ułatwienie dla nauczycieli, którzy nie będą musieli poświęcać dużo czasu na samodzielne kompilowanie ćwiczeń.

Egzamin ustny

Przygotowując uczniów do egzaminu ustnego, warto zwrócić uwagę na te elementy, za które można uzyskać największą ilość punktów. Poniżej przedstawiamy kryteria oceniane na ustnym egzaminie dojrzałości z języka obcego:

 

  1. a) sprawność komunikacyjna (0-6 pkt),
  2. b) zakres struktur leksykalno-gramatycznych (0-4 pkt),
  3. c) poprawnośćstruktur leksykalno-gramatycznych (0-4 pkt),
  4. d) wymowa (0-2 pkt),
  5. e) płynność wypowiedzi (0-2 pkt),

Sposobem, który pozwoli uzyskać jak najlepsze wyniki w trakcie egzaminu, są ćwiczenia z mówienia, które nauczyciel prowadzi z uczniami w trakcie zajęć. Pozwalają uczniom ulepszyć sprawność wypowiedzi, a także wykorzystać w praktyce nabyte do tej pory słownictwo i struktury gramatyczne. Koniecznym elementem tego typu zajęć jest omówienie błędów, które uczniowie popełniają w trakcie wypowiedzi.

Próbna matura

Przeprowadzenie próbnej matury to idealny pomysł, który niesie za sobą same korzyści. Próbny egzamin  pokazuje jak w praktyce wygląda forma i przebieg egzaminu, dzięki czemu uczniowie nie będą się musieli stresować wymogami proceduralnymi podczas prawdziwej matury. Dodatkowo, świetnie sprawdza punktualność, a także umiejętność pracy pod presją czasu. Pozwala także umiejętnie rozplanować czas, jaki należy poświęcić na wykonanie danego zadania  (to, z czym uczeń radzi sobie lepiej, powinien zrobić szybciej, zyskując w ten sposób dodatkowy czas na zadanie, które sprawia mu większą trudność). Podczas próbnego egzaminu, maturzysta ma także możliwość sprawdzenia jak radzić sobie ze stresem. Jest to szczególnie ważne podczas ćwiczenia sprawdzającego rozumienie ze słuchu, gdyż nagranie jest odtwarzane tylko dwa razy, co wymaga natychmiastowego skupienia i podzielności uwagi. Największą korzyścią z przystąpienia do próbnej matury jest to, że pozwala uświadomić sobie, nad czym jeszcze trzeba popracować, a co za tym idzie – mobilizuje do nauki. Aby zorganizować  w szkole próbną maturę, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego wydawnictwa, które przygotowuje arkusze w oparciu o wytyczne Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, a następnie wysyła je do szkół. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne, a przede dobrze zaplanowanie pod względem organizacyjnym.

Warto przypomnieć, że aby zdać, uczeń musi uzyskać min 30 % punktów z matury podstawowejNie ma natomiast minimalnego progu zaliczeniowego, jeżeli chodzi o egzamin na poziomie rozszerzonym. Należy jednak postarać się o uzyskanie jak najlepszego wyniku, co zwiększa szanse na dostanie się na wymarzone studia. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat próbnej matury z języka obcego, zajrzyj na: https://www.wsip.pl/matura/

Artykuł Sponsorowany

Ciekawe artykuły

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama