Psychologia sportu i rekreacji w SWPS

2011-06-21 14:02:02

Jak szkolić sportowców, aby osiągali sukcesy na arenie sportowej? Jak zmotywować ich do optymalnego działania? Odpowiedzi na te pytania poznają studenci nowej specjalności w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Trwa rekrutacja na psychologię sportu i rekreacji. To pierwszy w Polsce program kształcenia psychologów sportu na poziomie magisterskim.

Będą analizować sylwetki znanych sportowców, poznają warsztat pracy trenera zgodny z ideą sportu pozytywnego, dowiedzą się jak powinna wyglądać współpraca psychologa z fizjoterapeutą w sporcie wyczynowym i rekreacji oraz, jak zastosować analizy sieci społecznych w budowaniu zespołów. W ramach programu nowej specjalności przewidziano także zajęcia z zakresu podstaw zdrowego żywienia, zagadnień etycznych w psychologii sportu i rekreacji oraz psychologii sportu dzieci i młodzieży.

– Studia są odpowiedzią na dynamicznie zmieniające się potrzeby świata sportu i proponują najnowsze podejście do pracy z zawodnikami, trenerami oraz innymi osobami zaangażowanymi w działalność sportową – mówi dr Dariusz Parzelski, kierownik Zakładu Psychologii Sportu w SWPS. – Połączenie umiejętności zawodowych i wiedzy psychologicznej to niezwykle cenna i pożądana cecha w tym przypadku  – dodaje.

Jak mówi dr Parzelski, współczesny rozwój psychologii sportu jako dziedziny naukowej i praktycznej wymaga systematycznego podejścia do przygotowywania specjalistycznych kadr naukowych i psychologów praktyków. W ostatnich latach psychologia sportu stała się bardzo popularną gałęzią psychologii oraz skuteczną dziedziną praktyczną. Coraz więcej sportowców, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, trenerów zespołów sportowych, fizjoterapeutów oraz lekarzy podejmuje współpracę ze specjalistami w tej dziedzinie. Zważywszy na popularność sportu oraz różnorodnych form ruchu w tzw. sporcie masowym, pozytywna psychologia sportu i rekreacji ma bardzo wiele do zaoferowania bardzo szerokiej grupie ludzi. Psycholog twierdzi, że nie chodzi tu tylko o zawodników wysokiego formatu i kwestię podnoszenia poziomu wykonania w sporcie, ale przede wszystkim umiejętnego wsparcia psychologicznego oraz interwencji w zakresie jakości przeżywania doświadczeń ruchowych i ogólnej jakości życia.

Absolwenci specjalności psychologia sportu i rekreacji znajdą pracę w ośrodkach przygotowań olimpijskich, klubach i stowarzyszeniach sportowych, organizacjach sportowych, ośrodkach promocji zdrowia, centrach rehabilitacyjnych, organizacjach zajmujących się przygotowywaniem masowych imprez sportowych oraz w agencjach marketingowych zajmujących się promocją produktów dla amatorsko i profesjonalnie trenujących sportowców (np. sprzęt sportowy, suplementy diety).

Więcej informacji oraz formularz rekrutacyjny: www.swps.pl.

ip

Słowa kluczowe: swps szkoła wyższa psychologii społecznej psychologia sportu i rekreacji

Kierunki i rodzaje studiów - Studia na start

Informatyka - co powinieneś wiedzieć o tym kierunku studiów?

Poznajcie 6 najważniejszych rzeczy, o których musicie wiedzieć, wybierając te studia.

Wzornictwo przemysłowe - co to za kierunek?

Poznaj istotne informacje o wzornictwie i sprawdź czy Cię zainteresuje.

Ciekawe kierunki studiów dla osób kreatywnych

jakie kierunki studiów wybrać?

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Biologia - co powinieneś wiedzieć o tym kierunku studiów?

Zobacz, czy warto studiować biologię.

Studia prawnicze: kierunek dla ambitnych - od marzeń po błyskotliwą karierę

To kierunek dla osób ambitnych i cierpliwych, które w przyszłości chcą oferować pomoc prawną.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane