Socjologia - co warto wiedzieć o jej studiowaniu?

2023-03-21 19:27:42

Wybór kierunku studiów może bazować na wielu rzeczach - zarobkach po ich skończeniu, zainteresowaniach, pasjach lub po prostu na podstawie zapotrzebowań na rynku pracy. Czymkolwiek by się nie kierować, warto wcześniej rozważyć wszystkie za i przeciw. Socjologia może okazać się idealna dla osób mających potrzebę analizowania otaczającego świata i ludzi, o otwartym sposobie myślenia oraz posiadających wysokie umiejętności interpersonalne. Oto co warto wiedzieć o jej studiowaniu.

Zobacz również: Kultura i praktyka tekstu - co musisz wiedzieć, zanim pójdziesz na te studia? 

socjologia

Czym jest socjologia i co daje jej studiowanie?

Przedmiotem badań socjologii jest ogół życia społecznego - jego normy, procesy i struktury. Przygląda się relacjom zachodzącym między ludźmi oraz temu, w jaki sposób funkcjonują w tych relacjach. Jest to zatem dyscyplina, która dotyczy każdego człowieka. Nauka ta jest interdyscyplinarna. Oznacza to, że łączy w sobie wiele różnych dziedzin - pscychologię, filozofię, historię, ekonomie, antropologie, kulturoznawstwo, religioznawstwo i wiele innych, co znajduje odzwierciedlenie w programie studiów. 

Studiowanie tego kierunku uczy krytycznego myślenia i pozwala lepiej zrozumieć ludzi oraz zmiany i procesy zachodzące w otaczającym świecie. Oprócz tego daje szereg umiejętności przydatnych w wielu sferach zawodowych jak znajomość różnych metodologii i technik badańobsługa specjalistycznych programów komputerowych, a także zarządzenie zasobami ludzkimi i umiejętność pracy w zespole. Podczas nauki często kładziony jest nacisk na praktyczne zastosowanie socjologii w różnych obszarach życia. 

Socjolgia - dla kogo jest?

Socjologia jest zdecydowanie dla osób, które mają umiejętność dokładnej obserwacji i analizy ludzkich zachowań, są otwarte, komunikatywne oraz ciekawe świata i procesów, które zachodzą w społeczeństwie. Ważną cechą jest także bezstronność oraz umiejętność oddzielania swoich poglądów od wyników, jakie przynosi nauka. Należy pamiętać również, że kierunek ten to nie tylko sama teoria o procesach zachodzących w społeczeństwie, ale także dogłębne badania konkretnych zjawisk, badania statystyczne, ekonomia oraz analiza danych. Niezbędne są więc zdolności analityczne, dokładność i cierpliwość.

Przedmioty i specjalności na kierunku socjologia

Przykładowe przedmioty, jakie wykładane są na socjologii to:

  • statystyka społeczna,
  • metody badań jakościowych i ilościowych,
  • ekonomia z elementami przedsiębiorczości,
  • teoria zmiany społecznej,
  • socjologia kultury,
  • przemiany współczesnego społeczeństwa polskiego,
  • analiza danych pierwotnych i wtórnych,
  • filozofia społeczna,
  • encyklopedia prawa,
  • etyczne problemy profesji socjologa,
  • kultura masowa,
  • historia cywilizacji europejskiej.

Wybierając socjologię warto zastanowić się, jakim konkretnie obszarem jej działań jest się najbardziej zainteresowanym i wybrać uniwersytet, który będzie proponować możliwość udania się na takową specjalizację. Przykładowe z nich, jakie można zobaczyć w ofercie niektórych placówek: 

  • badania społeczne i rynkowe,
  • socjologia stosunków politycznych,
  • komunikowanie społeczne,
  • zarządzanie kapitałem ludzkim,
  • socjologia mediów,
  • służby publiczne,
  • doradztwo zawodowe i personalne,
  • praca socjalna.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Jako że socjologia to kierunek należący do nauk społecznych i humanistycznych, wymagany jest praktycznie zawsze język polski na obu poziomach oraz język obcy. Oprócz podstawowy maturalnej, w procesie rekrutacji na te studia najczęściej wymagane od kandydata są również: historia, historia sztuki, matematyka, wiedza o społeczeństwie, język łaciński i kultura antyczna oraz geografia. Zazwyczaj wystarczy wybrać jeden lub dwa z wymienionych przedmiotów. 

Perspektywy zawodowe po socjologii

Praca socjologa najczęściej związana jest z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz przeprowadzaniem badań nad różnymi zjawiskami społecznymi, ich analizą i publikacją we wszelkiego rodzaju instytucjach badawczych i urzędach statystycznych. Może także obejmować wszelkie działania kojarzone z komunikacją, relacjami międzyludzkimi i zarządzaniem kryzysowym, jak w public relations, gdzie wymagane są wysokie umiejętności interpersonalne, negocjacji i zdolność przewidywania reakcji ludzkich. Po tym kierunku można także znaleźć zatrudnienie w doradztwie zawodowymmediach (prasie, radiu, telewizji), agencjach reklamowych, instytucjach rządowych i pozarządowych jako specjaliści w zakresie projektować rozwiązań lokalnych problemów społecznych.

MS

fot. pixabay

źródło: opinieouczelniach.pl

Słowa kluczowe: socjologia, studia, studia społeczne, kierunek studiów

Studia na start

Kierunki studiów związane z literaturą i pisaniem

Dla osób zainteresowanych literaturą oraz sztuką pisania czeka wiele ciekawych kierunków studiów.

Nietypowe kierunki studiów w Polsce

Niektóre z nich są naprawdę nieszablonowe!

Top 3 najpopulaniejszych uczelni w Polsce [Zestawienie]

Zobacz, jakie uczelnie były najczęściej wybierane przez kandydatów w naborach w 2022/2023 roku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Proces rekrutacji na studia w 2024 roku - co warto wiedzieć?

Zobacz, jak wygląda rekrutacja na studia krok po kroku.

Co można zabrać ze sobą na maturę?

Zobacz, o czym nie możesz zapomnieć!

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Etnologia i antropologia kulturowa - kierunek, który pozwala lepiej zrozumieć człowieka - Antropologia kulturowa, kierunek studiów, studia, nauka, studia społeczne, kultura, etnologia

Zobacz, czym zajmuje się antropologia kulturowa i jakie wyzwania czekają osobę, które podejmuje się tego kierunku studiów.