Studia - co warto wiedzieć zanim się je zacznie?

2023-05-22 12:59:44

Studia to kolejny etap nauki wielu osób, które kończą szkołę średnią. Wyższa edukacja często jednak znacznie się różni, od tego, co już znane. Pojawiają się nowe pojęcia oraz ma się styczność z wieloma osobami na różnych stanowiskach. Warto więc mieć na uwadze kilka rzeczy, które mogą się przydać, szczególnie na początku studenckiej drogi.

Zobacz też: Czy warto studiować zdalnie?

studia

Podstawowe pojęcia

Na początku warto po prostu wiedzieć, że uczelnia dzieli się na wydziały - jednostki, które zbierają pewną grupę dziedzin naukowych i skupiają się na niej. Na przykład: Wydział Humanistyczny, Wydział Prawa i Administracji, itd. W obrębie takich wydziałów istnieją konkretne kierunki, które się studiuje. To może być bardzo przydatna informacja - na kampusie (obszar należący do uczelni, gdzie znajdują się m.in. budynki różnych wydziałów) na samym początku nietrudno się zgubić, a zapamiętanie chociażby nazwy wydziału będzie dużym ułatwieniem. Nie da się przetrwać studiów również bez wiedzy kim są osoby jak dziekan czy rektor.

Dziekan to osoba zarządzająca danym wydziałem, natomiast rektor jest "głową" uczelni. Tym samym jest zwierzchnikiem wszystkich wydziałów. Początek roku akademickiego to także czas odebrania legitymacji studenckiej. Zanim ją otrzymamy, należy pamiętać o zapłacie za jej wykonanie. To bardzo ważny dokument, ponieważ stanowi podstawę do uzyskania wszelkiej maści zniżek studenckich. Legitymację możemy odebrać w dziekanacie, gdzie można załatwić sporo dokumentów. Szukając analogii do szkoły średniej, dziekanat jest odpowiednikiem sekretariatu.

Zajęcia na studiach

Zajęcia oraz ich plan nie mają one takiego charakteru jak do tej pory. Czasem potrafią zająć cały dzień, a czasem tylko dwie godziny. Dlatego (jeżeli mamy taką możliwość) warto ustalić sobie możliwie wygodny i sensowny plan. Nie należy obciążać jednego dnia kosztem pozostałych. Najczęściej na uczelni odbywają się wykłady oraz ćwiczenia. Wykład to z reguły część teoretyczna, a ćwiczenia są zwykle w oparciu o zdobytą wiedzę na wykładach. Nie zawsze tak musi być, ponieważ czasem przedmiot może obejmować same wykłady, czasem same ćwiczenia. Są także inne rodzaje zajęć.Przykładem mogą być laboratoria (tutaj konfrontuje się wiedzę z wykładu oraz ćwiczeń na sprzęcie lub w terenie), warsztaty (to coś pomiędzy wykładem a ćwiczeniami), lektoraty (zajęcia językowe), konserwatoria, seminaria, zajęcia wychowania fizycznego i tak dalej.

Warto pamiętać, że wszystkie zajęcia są obowiązkowe. Każde zajęcia bez podania powodu można opuścić dwukrotnie. Jeżeli nieobecności będzie więcej to może okazać się, że prowadzący nie dopuści nas do zdawania egzaminu. Niezależnie od rodzaju zajęć, ich podstawą jest znajomość dotychczasowo przerobionego materiału. Ale też - imienia, nazwiska oraz stopnia naukowego prowadzącego. Często zdarza się, że chcemy o coś zapytać, ale nie pamiętamy stopnia naukowego, a niektórzy wykładowcy przykładają do tego bardzo dużą uwagę.

Kolokwia, egzaminy, sesja

Kolokwium to forma sprawdzenia wiedzy studenta. Z reguły na jeden przedmiot przypada co najmniej dwa kolokwia, przy czym kolokwia dotyczą ćwiczeń. Na laboratoriach formą sprawdzenia wiedzy mogą być sprawozdania - czyli opracowany dokument opisujący przebieg dokonanych badań. Po kolokwium należy przejść do egzaminu. Egzamin to forma sprawdzenia wiedzy z całego przedmiotu. Aby go zdawać, należy zaliczyć na oceny pozytywne pozostałe części przedmiotu, czyli np.: ćwiczenia. Egzaminy mogą być ustne, pisemne, ustno-pisemne.

Prowadzący zajęcia może także uznać, że nie ma potrzeby przeprowadzania egzaminu i oceny będą przepisywane z ćwiczeń bądź średniej, opartej na laboratoriach i ćwiczeniach lub innych cząstkowych przedmiotu. Egzaminy zdaje się w sesji. To okres, kiedy nie ma zajęć i odbywają się wyłącznie zaliczenia przedmiotów. Sesja trwa mniej więcej dwa tygodnie. Jeżeli nie uda się zdać czegoś w pierwszym terminie, to można podejść do egzaminu po raz drugi - z definicji po raz ostatni - w sesji poprawkowej. Sesja poprawkowa zimowa ma miejsce z reguły dwa-trzy dni po zakończeniu sesji zwykłej i trwa tydzień. Z letnią może być inaczej; często sesja poprawkowa odbywa się we wrześniu, a nie zaraz po sesji głównej.

JR

fot. unsplash.com

Słowa kluczowe: studia, co trzeba wiedzieć, ects, dziekanat, rektor

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Czy warto studiować zdalnie?

Szkolnictwo wyższe w Polsce od czasów lock downu coraz bardziej zaczęło rozszerzać ofertę studiów online.

Jak maturzyści zareagowali na majowy egzamin z informatyki?

Poznaj szczegóły matury z informatyki 2023.

Matura z WOS-u 2023 - arkusze i odpowiedzi

Zobacz tegoroczny egzamin maturalny z wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Kształcenie specjalistyczne bez matury. Czym jest dyplom specjalisty i jak go uzyskać?

Dzięki kształceniu można podwyższyć swoje kwalifikacje zawodowe.

Studia dzienne czy zaoczne - jakie wybrać?

Zarówno studiowanie dzienne, jak i zaoczne ma swoje mocne i słabe strony.

Jak odwołać się do wyników matury 2023?

Jeżeli maturzysta nie zgadza się z wynikami egzaminu, może odwołać się do nich do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

MATURA 2023 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane