zmień miasto

Świadectwo maturalne - co warto wiedzieć?

Świadectwo maturalne to dokument, który otrzymuje większość uczniów po zakończeniu szkoły średniej. Jest ono pożądane przez wiele osób, ponieważ otwiera drogę do szkół wyższych oraz do zakładów pracy o wysokiej pozycji na rynku. W poniższym artykule przeczytacie m.in. jak otrzymać świadectwo maturalne, co się w nim znajduje oraz do czego można je wykorzystać.

Zobacz, co warto wiedzieć o świadectwie maturalnym.Świadectwo dojrzałości

Wyjaśnianie istoty świadectwa maturalnego należy zacząć od podkreślenia, że to nie jest to samo, co świadectwo ukończenia szkoły średniej, które dostaje się na koniec liceum lub technikum. Ten dokument otrzymamy w momencie, gdy podejdziemy do egzaminów dojrzałości. Zaliczenie wszystkich przedmiotów podstawowych na co najmniej 30% pozwoli nam zyskać prawo do odebrania takiego "papieru".

Zawartość świadectwa maturalnego

Aby dokument był ważny, powinien zawierać wiele elementów - przede wszystkim dane osobowe ucznia, który podchodzi do matury oraz numer świadectwa dojrzałości. Reszta to podpisy i pieczątki Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Oczywiście najważniejszymi danymi są informacje o uzyskanych wynikach z poszczególnych przedmiotów, do których przystąpiliśmy. Wszystkie notowanie przedstawia się w procentach.

Kiedy się odbiera świadectwo maturalne?

To zależy od terminów przystępowania do matury. Osoby, które zaliczały egzaminy w maju, mogą liczyć na osobiste odebranie wyników w okolicy końca czerwca i początku lipca. Jeśli pojawi się konieczność podejścia do poprawy matury, wtedy trzeba wyczekiwać do połowy września na poznanie liczby uzyskanych punktów.

Przeznaczenie świadectwa dojrzałości

Warto posiadać świadectwo dojrzałości, ponieważ otwiera ono drogę do szkół wyższych, a także do wielu miejsc na rynku zawodowym. Zdana matura ułatwia znalezienie pracy, ponieważ kandydaci z takim dokumentem wydają się atrakcyjniejsi dla zleceniodawców. Lepiej nie myśleć jednak o próbie podrobienia świadectwa maturalnego, ponieważ te wydane przez OKE zawierają specjalne zabezpieczenie, które można sprawdzić, podświetlając papier lampą UV.

Jeśli nie uda ci się zdobyć świadectwa dojrzałości za pierwszym razem, nie musisz się załamywać, ponieważ masz szansę na ponowne podejście. Sprawdź, ile razy można poprawiać maturę.

PW

Fot. Pexels.com

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama