Świadectwo maturalne - co warto wiedzieć?

2018-05-28 13:16:25

Świadectwo maturalne to dokument, który otrzymuje większość uczniów po zakończeniu szkoły średniej. Jest ono pożądane przez wiele osób, ponieważ otwiera drogę do szkół wyższych oraz do zakładów pracy o wysokiej pozycji na rynku. W poniższym artykule przeczytacie m.in. jak otrzymać świadectwo maturalne, co się w nim znajduje oraz do czego można je wykorzystać.

Zobacz, co warto wiedzieć o świadectwie maturalnym.Świadectwo dojrzałości

Wyjaśnianie istoty świadectwa maturalnego należy zacząć od podkreślenia, że to nie jest to samo, co świadectwo ukończenia szkoły średniej, które dostaje się na koniec liceum lub technikum. Ten dokument otrzymamy w momencie, gdy podejdziemy do egzaminów dojrzałości. Zaliczenie wszystkich przedmiotów podstawowych na co najmniej 30% pozwoli nam zyskać prawo do odebrania takiego "papieru".

Zawartość świadectwa maturalnego

Aby dokument był ważny, powinien zawierać wiele elementów - przede wszystkim dane osobowe ucznia, który podchodzi do matury oraz numer świadectwa dojrzałości. Reszta to podpisy i pieczątki Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Oczywiście najważniejszymi danymi są informacje o uzyskanych wynikach z poszczególnych przedmiotów, do których przystąpiliśmy. Wszystkie notowanie przedstawia się w procentach.

Kiedy się odbiera świadectwo maturalne?

To zależy od terminów przystępowania do matury. Osoby, które zaliczały egzaminy w maju, mogą liczyć na osobiste odebranie wyników w okolicy końca czerwca i początku lipca. Jeśli pojawi się konieczność podejścia do poprawy matury, wtedy trzeba wyczekiwać do połowy września na poznanie liczby uzyskanych punktów.

Przeznaczenie świadectwa dojrzałości

Warto posiadać świadectwo dojrzałości, ponieważ otwiera ono drogę do szkół wyższych, a także do wielu miejsc na rynku zawodowym. Zdana matura ułatwia znalezienie pracy, ponieważ kandydaci z takim dokumentem wydają się atrakcyjniejsi dla zleceniodawców. Lepiej nie myśleć jednak o próbie podrobienia świadectwa maturalnego, ponieważ te wydane przez OKE zawierają specjalne zabezpieczenie, które można sprawdzić, podświetlając papier lampą UV.

Jeśli nie uda ci się zdobyć świadectwa dojrzałości za pierwszym razem, nie musisz się załamywać, ponieważ masz szansę na ponowne podejście. Sprawdź, ile razy można poprawiać maturę.

PW

Fot. Pexels.com

Słowa kluczowe: świadectwo dojrzałości, świadectwo szkolne, numer świadectwa dojrzałości

Matura od A do Z

Matura w "starej formule". Kto może do niej przystąpić i jakie są jej zasady?

Zobacz, co musisz wiedzieć o maturze pisanej na starych zasadach!

Najczęstsze błędy językowe

Zobacz popularne błędy językowe popełniane przez Polaków!

(nie)Poradnik Maturzysty - odpowiedzi na najtrudniejsze pytania maturzystów

Matura to spore wyzwanie, a potem nie będzie łatwiej. Poznaj kilka złotych rad od tych, którzy już mają to za sobą!

Poprawa matury 2019 - harmonogram matur poprawkowych

Jak i kiedy poprawić maturę? Sprawdźmy!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Pytania, na które warto sobie odpowiedzieć przed rozpoczęciem studiów

Te trzy proste pytania pomogą Ci w wyborze życiowej ścieżki.

Jak zostać programistą? Obalamy 5 mitów!

Jeśli jesteś w liceum lub technikum albo na początku studiów, to jest to dobry moment, aby pomyśleć o karierze... programisty.

Stypendia Pomostowe - ruszyła rekrutacja na rok akademicki 2020/2021

Stypendia Pomostowe na I rok studiów czekają na maturzystów! Poznaj szczegóły.

MATURA 2020 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Jak wpasować się w klucz? - klucz odpowiedzi matura język polski wypracowanie dłuższa wypowiedź tekst proponowane odpowiedzi

Jednym z największych utrapień maturzystów jest wpisanie się w przeklęty klucz odpowiedzi do pisemnego egzaminu z języka polskiego. Jak napisać wypracowanie tak, żeby egzaminator nie odjął nam zbyt wielu punktów?