Szkoła a telefony komórkowe - jakich zasad muszą przestrzegać uczniowe?

2023-01-19 15:15:37

Debata na temat korzystania telefonów w szkołach budzi wiele skrajnych emocji. Ministerstwo Edukacji i Nauki ponownie poruszył kwestie tego, jak uczniowie i nauczyciele powinni zachowywać się w momencie rekwirowania urządzenia oraz tego, co reguluje tego typu zasady.

Zobacz też: Amerykańska szkoła z internatem - co może zaoferować swoim uczniom?

telefonSzkoła a telefony komórkowe

Korzystanie z telefonów przez uczniów, często jest problemem, z którym muszą się borykać prowadzący lekcji. Jak ocenia Ministerstwo Edukacji i Nauki nie ma w ustawowym Prawie oświatowym całkowitego zakazu przynoszenia tego typu urządzeń na teren szkoły. Jak pokazują badania nauczyciele często oprócz rekwirowania telefonu, często sprawdzają jego zawartość. Chociaż tego typu urządzenia są coraz częściej używane, aby urozmaicić lekcje w szkole, to kłóci się to z problemem uzależnienia od internetu młodych ludzi.

Zasady korzystania z telefonu w szkołach

Zasada korzystania z telefonów i innych urządzeń elektronicznych powinny być określone w statucie szkoły. To właśnie tam powinno zostać dokładnie opisane, kiedy i czy uczeń może używać telefonu oraz jakie będą konsekwencję za złamanie tych zasad. Liczne szkoły zaznaczają w regulaminie jednak, że mogą oni korzystać z nich poza zajęciami edukacyjnymi, chyba że nauczyciel wyraził zgodę na korzystanie z nich podczas zajęć.

Tego typu zasady są najczęściej spotykane już w liceach. Szkoły podstawowe starają się wpłynąć regulaminem na wręcz całkowite zrezygnowanie z korzystania z telefonu, kiedy przebywa się na terenie budynku. Mowa tu nawet o wyłączeniu urządzenia an czas przebywania w szkole. Oznacza to, że jeśli uczeń ma potrzebę włączenia telefonu, musi uprzedzić o tym nauczyciela. Nie dostosowanie się do regulaminu może jednak spowodować poinformowanie rodziców, o tego typu zachowaniu.

Warto również zaznaczyć, że chociaż telefon użyty niezgodnie z regulaminem szkoły może zostać zarekwirowany w szkole, to osoba, która przechowa na ten czas urządzenie, nie ma prawa przeglądać jego treści. Będzie to naruszenie prawa do prywatności.

BS

fot. Pexels

Źródło: tvn24.pl

Słowa kluczowe: szkoła, telefon, uczniowie, przerwa,regulamin

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Trudniejsza matura w 2023 roku - hamonogram i nowości

Kiedy dokładnie odbędą się matury w 2023 roku?

Jakie przedmioty są najczęściej wybierane na maturze?

Zobacz, jaki wybór przedmiotów zapewni ci duży wybór kierunków studiów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Zakończyła się dwudziesta druga edycja programu CEMS Chance.

Jak przebiegała kolejna edycja programu?

Jak przygotować się do matury z matematyki? 5 porad

Mamy dla Ciebie 5 porad od korepetytorów!

Kiedy zostaną przeprowadzone próbne egzmainy maturalne?

CKE wyznaczyło terminy próbnej matury.

MATURA 2023 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane