Szkoła policealna - łatwa i bezpłatna możliwość zdobycia nowych umiejętności i zawodu

2021-05-28 08:19:29

Zdarza się, że szkoły policealne w Polsce wywołują skojarzenia z edukacją "gorszej jakości", a ich uczniowie są postrzegani jako osoby, którym nie udało się zdać matury lub dostać na wymarzone studia. Być może przyczyną tego zjawiska jest niefortunna nazwa tego typu szkół, mylnie sugerująca, że są one przeznaczone tylko dla osób bezpośrednio po liceum ogólnokształcący?

Szkoła policealna - sposób na udaną przyszłość

Z perspektywy naszej szkoły widać wyraźnie, że są to opinie mocno nieaktualne i nieprawdziwe. Obecnie większość naszych uczniów ma maturę, a nawet wyższe wykształcenie. Pracują zawodowo lub studiują a naukę w naszej szkole, traktują jako szansę na podniesienie swoich kwalifikacji lub możliwość zdobycia nowego zawodu. Takie osoby chętnie korzystają z możliwości kształcenia w trybie zaocznym (tzw. zjazdy odbywają się w piątki po południu i w soboty - co ok. 2 tygodnie). Drugą możliwością jest nauka w trybie stacjonarnym (czyli wg poprzedniego nazewnictwa - wieczorowo), co zajmuje 3 popołudnia w tygodniu. Oczywiście w szkole są też kierunki "dzienne" czyli takie, które mają zajęcia od rana do wczesnego popołudnia.

Zapytaliśmy obecnych i byłych słuchaczy, jaka była ich motywacja do podjęcia nauki w naszej szkole.

Anna zapisała się do szkoły w czasie studiów na wydziale biologicznym: Do "Medyka" trafiłam zupełnie przypadkiem w wyniku dziekanki na studiach. Musiałam zdecydować co robić dalej? Wybór padł na kierunek technik farmaceutyczny – i to był strzał w 10! Tutaj zdobyłam rzetelną wiedzę teoretyczną oraz praktyczną, oraz dodatkowe kwalifikacje na kursach unijnych.  

 

Studiowanie na wydziale bilogicznymStudiowanie z nauką w "Medyku" połączył również Robert: W czasie studiów na AWF dodatkowo i za darmo! Skończyłem tu kierunek Masażysta. Bardzo przydatne są zwłaszcza zajęcia praktyczne, a szkoła jest generalnie nieuciążliwa. Nauczyłem się wszystkiego od podstaw i teraz masażem zarabiam więcej niż jako trener sportowy.

Sylwia, która jest na kierunku Terapeuta zajęciowy, uważa, że: bardzo wiele z poznanych w szkole metod i technik terapii można wykorzystać nie tylko w pracy, ale również do spędzenia miło czasu z własnymi dziećmi. Praktyki zawodowe odbywają się w fajnych placówkach. Rozwinęłam tu zdolności, których zawsze uważałam, że nie posiadam. Gorąco polecam wszystkim, którzy chcą pomagać innym i lubią pracę z ludźmi. Olga pochodzi z Ukrainy, ale mieszka w Polsce już prawie 5 lat: Teraz kończę Higienistkę stomatologiczną i jestem bardzo zadowolona zarówno z zajęć w szkole, jak i z praktyk na placówkach. Jak ktoś chce, to może się dużo nauczyć. Z powodu epidemii mamy zajęcia zdalne na szkolnej platformie e-learningowej MOODLE oraz na telekonferencjach. To jest jeszcze wygodniejsze niż tradycyjna nauka. Łatwiej dopasować do innych zajęć w domu i w pracy i nie trzeba dojeżdżać. Może taka forma będzie już na stałe?

Kurs origami

Agnieszka pracuje w hotelowym SPA w Trójmieście, bo skończyła Technika usług kosmetycznych: Bardzo polecam tę szkołę. Tu rzeczywiście nie ma żadnych ukrytych opłat jak w innych szkołach, nawet książki można wypożyczyć za darmo na cały rok z biblioteki! W pracowniach zabiegów uczą prawdziwe kosmetyczki z prywatnych firm. Wybrałam opcję zaoczną: zajęcia były w piątki (16-20) i w soboty (najczęściej 9-16).

Uslugi kosmetyczneElżbieta swoją przygodę ze szkołą rozpoczęła w wieku 58 lat, czym udowadnia, że na naukę nigdy nie jest za późno: Koleżanka namówiła mnie na kierunek Opiekuna medycznego. Z chęcią chodziłam na zajęcia, zawsze było ciekawie. Zdobyta wiedza i umiejętności przydały mi się do opieki nad rodzicami. Teraz kilka razy do roku wyjeżdżam do Niemiec. Z pracy z ludźmi potrzebującymi opieki nie tylko mam satysfakcję, ale również zysk finansowy. Na wyjeździe nie płacę za wyżywienie, mieszkanie, jestem ubezpieczona. Do mnie należy decyzja, kiedy i na ile wyjeżdżam. Dzięki tej szkole zdobyłam kwalifikacje, które zapewnią mi poczucie bezpieczeństwa finansowego na emeryturze.

Opiekun osoby starszejOpinie zebrał i zredagował mgr inż. Sławomir Arasimowicz, informatyk, nauczyciel Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych Nr 2 w Gdańsku Al. Hallera 17, czyli tzw. MEDYKA, gdzie odbywa się kształcenie na kierunkach: technik farmaceutyczny, opiekun medyczny, technik masażysta, higienistka stomatologiczna, opiekunka dziecięca, technik usług kosmetycznych, terapeuta zajęciowy

fot. materiały WZSP nr 2 ze strony medyk.gda.pl

Słowa kluczowe: Wojewódzkiego Zespół Szkół Policealnych Nr 2 w Gdańsku, co robią studenci, uczelnia, edukacja

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Jakie wymagania obowiązują na egzaminach maturalnych i ósmoklasisty w 2021 roku?

Zobacz, jakie zmiany wprowadził Minister Edukacji i Nauki.

Matura 2021 - język angielski

Sprawdź arkusze i odpowiedzi z matury z języka angielskiego na podziemie podstawowym i rozszerzonym.

Kortowo - kampus jak z amerykańskiego filmu!

Zobacz, jak wygląda i co zapewnia studentom kampus w Kortowie.

Matura 2021 - historia

Dowiedz się, jak wyglądały arkusze z tegorocznej matury z historii i sprawdź odpowiedzi!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Matura 2021 - fizyka

Sprawdź arkusze i odpowiedzi egzaminu maturalnego z fizyki.

Poradnik maturzysty - jak przygotować się na tegoroczny egzamin?

Zobacz, o czym powinien pamiętać każdy maturzysta przed egzaminem dojrzałości.

Matura 2021 - biologia arkusze i odpowiedzii

Sprawdź arkusze i odpowiedzi z matury z biologii na poziomie rozszerzonym.

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Finał Olimpiady prawniczej coraz bliżej - olimpiada prawnicza, uczniowie, liceum, matura, uczelnia łazarskiego

zniów szkół ponadgimnazjalnych, m.in. z Poznania, Lublina, Iławy oraz Lęborka.