zmień miasto

Teksty kultury na maturze - co warto wiedzieć?

Matura z języka polskiego budzi wiele pytań, a zwłaszcza w przypadku ustnej formy, a także wypracowania, które pojawia się na końcu podstawy. Istnieje tutaj duży problem z lekturami szkolnymi, ponieważ wielu uczniów w ogóle ich nie czyta, a dodatkowo ciężko zapamiętać je wszystkie. Jest jednak pewne rozwiązanie, ponieważ nie musimy korzystać tylko z obowiązkowych treści na egzaminie maturalnym z języka polskiego. Stąd też pojawiło się pojęcie"teksty kultury".

Podczas matury z języka polskiego można korzystać z tekstów kultury do napisania dłuższego tekstu.

Teksty kultury mogą być przejawem twórczości praktycznie na każdym szczeblu produkcji. To oznacza, że naszych tez w wypracowaniu nie musimy argumentować tylko lekturami szkolnymi. Możemy nawiązywać także do książek, które celują w nasze zainteresowania. Najlepiej korzystać z tych już przeczytanych. To jednak nie wszystko, ponieważ możemy wykorzystać także filmy, gry komputerowe, a nawet obrazy. Wystarczy, że cokolwiek będzie miało jakiś przejaw kultury.

Ta strategia może być dla nas bardzo przydatna podczas matury ustnej lub pisemnej z języka polskiego. Często nie wiadomo, na jaki temat możemy trafić. Dodatkowo, musimy się spodziewać, że stres będzie nam towarzyszył, a to często bardziej przeszkadza niż pomaga w wypowiadaniu się. Dlatego też warto wiedzieć, że mamy też taką możliwość. Zwiększa nam to na pewno szansę na zaliczenie z wyższym wynikiem. Jest to także ratunek w sytuacji, jakbyśmy w ogóle już nie wiedzieli, co powiedzieć.

Wprowadzenie możliwości korzystania z tekstów kultury na maturze było bardzo dobrym pomysłem, ponieważ dzięki temu uczniowie podczas egzaminów mogą się bardziej popisać swoją kreatywnością. Dodatkowo, okazuje się to bardzo dobre dla samej kultury, ponieważ jest ona powszechna i obcujemy z nią na co dzień.

Pamiętajmy jednak, żeby podczas matury z języka polskiego nie korzystać z różnych tekstów kultury aż za bardzo. Może to się odwrócić przeciwko nam, więc lepiej wystrzegać się niektórych nawiązań. Grunt, że za teksty kultury przestano uznawać wyłącznie lektury szkolne, które czasami są ciężkie i dla niektórych lepiej skorzystać z filmu lub obrazu.

PW

fot. Pixabay.com

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama