Top 3 najpopulaniejszych uczelni w Polsce [Zestawienie]

2023-05-10 21:44:07

Już niedługo rusza nabór na studia w semestrze zimowym 2023/2024. Wielu maturzystów będzie próbowało dostać się na swoje wymarzone uczelnie, jednak rekrutację przejdą tylko najlepsi kandydaci. Zazwyczaj najpopularniejsze są te najbardziej prestiżowe, słynące ze świetnej kadry i bogatego programu nauczania, których absolwenci odnoszą sukcesy w swoich profesjach. Przedstawiamy najczęściej wybierany uniwersytety w Polsce w 2022/2023 roku na stacjonarne studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie.

Zobacz również: Studia dzienne czy zaoczne - jakie wybrać?

najpopularniejsze uczelnie w Polsce

Politechnika Warszawska najpopularniejszą uczelnią w Polsce

Założona w 1915 roku Politechnika Warszawska była najczęściej wybieraną uczelnią przez kandydatów w naborach w 2022/2023 roku. Na jedno miejsce przypadało średnio prawie 8 kandydatów (7.9), a studiuje na niej ponad 30 tysięcy studentów. Uważana za jedną z największych i najlepszych uczelni technicznych w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej - od lat zajmuje 1. miejsce w "Rankingu Szkół Wyższych" miesięcznika "Perspektywy".

Przykładowe kierunki, jakie można studiować na Politechnice Warszawskiej, to:

  • Aerospace Engineering,
  • Automatyka i robotyka
  • Biotechnologia
  • Fizyka techniczna
  • Inżyniera chemiczna i procesowa
  • Lotnictwo i kosmonautyka
  • Matematyka i analiza danych
  • Papiernictwo i poligrafia
  • Zarządzanie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej

Politechnika Gdańska

Politechnika Gdańska jest jedną z najstarszych autonomicznych uczelni w Polsce i drugą pod względem popularności wśród kandydatów na studia stacjonarne. W roku 2022/2023 na jedno miejsce przypadało prawie 7 osób (6.9), a chętnych w 1. turze naborów było prawie 26 tysięcy.

Założona została w 1899 roku decyzją cesarza Wilhelma II. Składa się z 8 wydziałów, z czego większość posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego. Uniwersytet jest organizatorem wielu krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych, sympozjów i seminariów. Należy również do europejskiej organizacji wyższych szkół technicznych CESAER. Ponadto znalazła się w rankingu 800 najlepszych uczelni świata w zestawieniu Times Higher Education World University Rankigs na rok 2020.

Politechnika Poznańska

Politechnika Poznańska powstała w 1919 roku, jednak status wyższej szkoły technicznej został jej nadany przez Radę Ministrów w 1955 roku. W naborach 2022/2023 na jedno miejsce aplikowało ponad 6 osób (6.2), a studiuje na niej prawie 15 tysięcy uczniów. W 1995 roku jako pierwsza polska uczelnia techniczna została członkiem europejskiego stowarzyszenia CESAER zrzeszającą najlepsze uczelnie techniczne. Jest także członkiem programu Socrates-Erasmus, która umożliwia wymianę studentów między uczelniami w całej Europie.

Najczęściej wybierane uczelnie w Polsce

Chociaż na pierwszych miejscach najczęściej wybieranych uczelni znalazły się same politechniki, to nie tylko one są oblegane. Na 5. miejscu znalazła się Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, która jest jedną z 10 polskich szkół wyższych o statusie uczelni badawczej. W naborach 2022/2023 na jedno przypadało ponad 5 kandydatów (5.3). Tuż za nią znalazły się Uniwersytet Wrocławski (5 osób na jedno miejsce) oraz Uniwersytet Warszawski (4.9 osób na jedno miejsce).

MS

fot. pixabay

źródło: otouczelnie.pl, pl.wikipedia.org

Słowa kluczowe: studia, najpopularniejsze uczelnie, uniwersytety, politechnika

Kierunki i rodzaje studiów - Studia na start

Informatyka - co powinieneś wiedzieć o tym kierunku studiów?

Poznajcie 6 najważniejszych rzeczy, o których musicie wiedzieć, wybierając te studia.

Porady dla przyszłych studentów logistyki. Co warto wiedzieć?

Przychodzimy z paroma wskazówkami, jak dobrze wejść w tryb studiowania na kierunku logistyka.

Ogrodnictwo - co warto wiedzieć o tym kierunku studiów?

Zobacz, czy studiowanie ogrodnictwa spełni twoje oczekiwania.

Ekonomia - co warto wiedzieć o studiowaniu tego kierunku?

O czym musisz pamiętać, zanim zdecydujesz się na studia ekonomiczne?

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Etnologia i antropologia kulturowa - kierunek, który pozwala lepiej zrozumieć człowieka

Zobacz, czym zajmuje się antropologia kulturowa i jakie wyzwania czekają osobę, które podejmuje się tego kierunku studiów.

Jakie są najbardziej opłacalne kierunki studiów?

Zobacz, po których studiach najwięcej się zarabia.

MATURA 2023 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane