VII Forum Nauczycielskie WSL

2013-03-06 12:40:49

Wyższa Szkoła Logistyki co roku gromadzi nauczycieli i dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych, podejmując najważniejsze kwestie kształcenia logistycznego. Tematem przewodnim tegorocznego Forum Nauczycielskiego (1.03.2013) były nowe zasady przeprowadzania egzaminów zawodowych, zgodne ze zreformowaną podstawą programową.

Wiosną 2013 roku, po raz pierwszy po reformie szkolnictwa zawodowego, odbędą się egzaminy potwierdzające kwalifikacje uczniów techników i szkół zawodowych, zorganizowane według nowych zasad. Temat ten przyciągnął do Poznania ponad 180 nauczycieli i dyrektorów techników, w których kształcą się przyszli logistycy i spedytorzy.

Podczas Forum, nauczyciele mieli okazję wysłuchać wystąpienia Mariusza Brechelke, Kierownika Wydziału Egzaminów Zawodowych OKE, który przypomniał o istocie zmian podstawy programowej, która dla każdego zawodu wyznacza konieczne do osiągnięcia kwalifikacje. Potwierdzanie tych kwalifikacji następuje podczas pisemnej i praktycznej części egzaminu zawodowego.

Największe obawy wśród dydaktyków wzbudzają wymagania dotyczące niezbędnego do przeprowadzenia obu części egzaminu, oprogramowania komputerowego. Od 2017 roku, pisemny test wiedzy ma się odbywać wyłącznie on-line. W odpowiedzi na lawinę pytań, Mariusz Brechelke zapewnił, że wszystkie szkoły zdążą do tego czasu przygotować odpowiednie zaplecze informatyczne. Nie powinno też nikogo zaskoczyć wymagane oprogramowanie, nie jest bowiem inne niż to, używane powszechnie w pracowniach komputerowych techników logistycznych.

Forum Nauczycielskie WSL po raz kolejny okazało się niezastąpioną okazją do wymiany cennych doświadczeń. Rozwiązanie opracowane w zielonogórskim Zespole Szkół Ekonomicznych może się okazać pomocne w przygotowaniu uczniów i nauczycieli do nowej formy egzaminów zawodowych. Platforma MOODLE, prezentowana przez Jarosława Wagnera i Sławomira Kruszelnickiego to proste i łatwe w obsłudze narzędzie, umożliwiające opracowywanie i rozwiązywanie testów oraz przygotowania uczniów na zmiany i przyzwyczajanie ich do nowej formy egzaminu zawodowego.

O potrzebie zmiany myślenia o kształceniu, nowych kompetencjach i umiejętnościach niezbędnych na rynku pracy mówił Kanclerz Wyższej Szkoły Logistyki, doc. dr inż. Ireneusz Fechner. Rzetelne podstawy zawodowe to za mało, dlatego nastawienie na praktykę to dobry kierunek zmian. Dla pełnego efektu wprowadzonych zmian konieczne byłoby zaangażowanie pracodawców, a więc  takie regulacje prawne i podatkowe, które dadzą przedsiębiorcom wymierne korzyści ze współpracy ze szkolnictwem ponadgimnazjalnym.

Na kompetencje pozazawodowe zgodnie wskazywali także zaproszeni przedstawiciele firm, od lat współpracujących z Wyższą Szkołą Logistyki. Anita Koralewska-Ratajczak i Beata Szymczak z Kuehne+Nagel przedstawiły program praktyk i staży, skierowany do absolwentów szkół średnich oraz korzyści i wymagania związane z karierą w tej międzynarodowej korporacji. Dowodem słuszności przedstawianych argumentów było wystąpienie Dariusza Makaruka – zwycięzcy I edycji olimpiady logistycznej, studenta WSL, stażysty, a obecnie pracownika Kuehne+Nagel. Jego kariera to owoc konsekwencji, odpowiedzialności i wytrwałości w dążeniu do celu.

Dla tych najlepszych, najbardziej zmotywowanych swoją ofertę staży ma także firma DACHSER. Wśród finalistów Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej kandydatów do udziału w programie wszechstronnego, praktycznego kształcenia poszukują Agnieszka Józwik, dyrektor personalna oraz Jarosław Witkowski, dyrektor oddziału DACHSER w Gądkach. Tu na równi ceni się wiedzę logistyczną, talent i umiejętności społeczne.

- Tak liczne grono nauczycieli, po raz siódmy w murach WSL, wskazuje jak wielką wagę ma wsparcie uczelni i wspólne budowanie jakości kształcenia dzięki programowi WSL dla szkół średnich. – mówi Wojciech Zalewski, rzecznik prasowy WSL. - W ramach 8 programów wsparcia szkół i nauczycieli oraz organizacji Forum Nauczycielskiego, a także zaangażowaniu dużych firm logistycznych – z roku na rok poprawia się jakość absolwentów kształcących w zawodach: technik logistyk i technik spedytor w całym kraju. Z efektów wspólnej pracy z nauczycielami jesteśmy bardzo dumni.

Kompleksowe przygotowanie absolwenta szkoły do pracy w logistyce to wspólny cel kształcenia na poziomie średnim i wyższym. Forum Nauczycielskie, organizowane w Wyższej Szkole Logistyki od 2007 roku integruje oczekiwania pracodawców, wymagania szkolnictwa wyższego i cele dydaktyków ze szkół średnich. Tu wypracowuje się rozwiązania niezbędne do wprowadzania praktycznego kształcenia młodych kadr logistyków, którzy w przyszłości będą rozwijać tę dziedzinę w firmach krajowych i zagranicznych.

ip

Słowa kluczowe: wyższa szkoła logistyki wsl poznań forum nauczycielskie egzaminy zawodowe zmiana zasad technik

Komentarze, opinie, wypowiedzi (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj komentarz
  • Szkoła policealna, alternatywą dla studiów [0]

    Witam serdecznie, chciałem zwrócić uwagę,że edukacja na kierunku logistyka jest możliwa również w szkole policealnej, w której nie jest potrzebna matura. Zapraszam do skorzystania z ofert szkoły polic...

    Karolkowski, 2013-07-18, 12:15:24

Aktualności

Zmiany w systemie rekrutacji na studia w 2024 roku

Zobacz, co nowego w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe.

7 sposobów na skuteczne przygotowanie się do matury

skutecznie porady jak przygotować się do egzaminu maturalnego

Proces rekrutacji na studia w 2024 roku - co warto wiedzieć?

Zobacz, jak wygląda rekrutacja na studia krok po kroku.

Studniówka przed maturą: najważniejsze wydarzenie dla każdego maturzysty!

Studniówka jest symbolicznym pożegnaniem z jednym etapem życia i powitaniem drugiego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Rusza 4. edycja programu edukacyjnego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych "Złote Szkoły NBP"

Hasłem przewodnim czwartej edycji programu jest: "Polski złoty w obiegu od 100 lat - NBP i jego funkcja emisyjna".

Rekrutacja na studia w 2024 roku - co zmieniło się w porównaniu z poprzednimi latami?

Zobacz, co będzie brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia.

Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii w Poznaniu - kształcenie przyszłych specjalistów w kosmetologii, fizjoterapii i technikach dentystycznych

Wybór odpowiedniej ścieżki edukacyjnej to kluczowy krok w kształtowaniu swojej przyszłości zawodowej.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane