WOS ONLINE w Koźmińskim - cykl bezpłatnych wykładów w ALK

2020-04-01 08:34:48

Akademia Leona Koźmińskiego zaprasza uczniów szkół średnich na wykłady online z wiedzy o społeczeństwie. Uczestnicy wirtualnych zajęć wraz z wykładowcami ALK zagłębią się w wiedzę z obszarów prawa i postępowania karnego, praw człowieka oraz organizacji pozarządowych.

Baner informujący o wykładach WOS w Akademii Leona KoźmińskiegoWOS ONLINE w Koźmińskim - kwiecień 2020

Wykłady w ramach programu WOS ONLINE w Koźmińskim to cykl siedmiu zajęć, które mają na celu przybliżenie licealistom tematyki związanej z wiedzą o społeczeństwie. Prowadzący odniosą się do aktualnych zjawisk w Polsce i na świecie, np. związanych z pandemią koronawirusa. Porozmawiają z uczniami o tym, czy ich prawa człowieka mogą zostać ograniczone w obliczu rosnącej liczby zachorowań. Odpowiedzą na pytanie, czy będą mogli dochodzić roszczeń poprzez postępowanie cywilne, jeśli ktoś celowo zarazi ich koronawirusem.

Uczestnicy zajęć dowiedzą się także, czy oglądając programy typu "Sędzia Anna Maria Wesołowska", doświadczają prawdziwej atmosfery sali sądowej.

Zajęcia online z wiedzy o społeczeństwie dla szkół będą odbywały się w terminie od 1 do 24 kwietnia 2020 w każdą środę i piątek, o godzinie 10:00.

Zajęcia dla szkół średnich od wielu lat cieszą się dużą frekwencją uczniów i nauczycieli. Z uwagi na zamknięcie szkół i uczelni do dnia 13 kwietnia oraz brak możliwości zorganizowania ich w tradycyjnej formie każdy uczestnik nie straci możliwości wzbogacania swojej wiedzy oraz przygotowania do matury i zaliczeń przedmiotowych dzięki uczestnictwie w zajęciach wirtualnych.

Harmonogram wykładów online ALK

Tematy i terminy poszczególnych zajęć:

Środa, 1.04.2020, godz. 10:00

1. Prawo administracyjne i postępowanie administracyjne

  • "Rozważania z zakresu prawa i postępowania administracyjnego” – prof. ALK dr hab. Jan Chmielewski
  • Czy prawo administracyjne to prawo administracji publicznej? Postaramy się rozwikłać ten z pozoru nierozstrzygalny dylemat. Opowiemy też o sądach, w których nie ma świadków, a które sądzą działania państwa.

Piątek, 3.04.2020, godz. 10:00

2. Prawo karne

  • "Tańczący z wściekłymi psami: wprowadzenie do prawa karnego" – dr Mateusz Woiński
  • Razem spróbujemy dokonać rzeczy niemożliwej: w godzinę przeanalizować definicję przestępstwa (co trwa zwykle cały rok akademicki) posługując się przykładami z kanonu popkultury. Lojalnie uprzedzam: świat nie będzie już taki sam; tropienie śladów prawa karnego jest zaraźliwe.

Środa, 8.04.2020, godz. 10:00

3. Postępowanie karne

  • "Po co jest proces karny?" – prof. ALK dr hab. Monika Całkiewicz
  • Postępowanie karne ma ściśle określone cele i rządzą nim zasady, które nie zawsze są zrozumiałe dla obywateli. Czy oglądając program „Sędzia Anna Maria Wesołowska” doświadczacie atmosfery prawdziwej sali sądowej? Czy będąc obrońcą będziecie bronić tylko niewinnych, jak w „Prawie Agaty”? Na te i inne pytania odpowiem z perspektywy nauczyciela akademickiego i praktykującego radcy prawnego.

Piątek, 10.04.2020, godz. 10:00

4. Prawo cywilne

  • "Ochrona wizerunku" – dr Joanna Buchalska
  • W trakcie zajęć porozmawiamy o tym, jak skutecznie chronić wizerunek oraz w jaki sposób umieszczać go w sieci, aby nie naruszać żadnych praw. Zwrócimy również uwagę na przypadki bezprawnego wykorzystywania wizerunku celebrytów, jak również podpowiemy jak można „zarobić” na wykorzystywaniu wizerunku.

Środa, 15.04.2020, godz. 10:00

5. Organizacje pozarządowe ochrony praw człowieka

  • "Organizacje międzynarodowe i pozarządowe a ochrona praw człowieka" – dr Anna Pudło
  • Jak wiemy, godność, wolność, równość i poszanowanie praw człowieka to kluczowe wartości współczesnych państw demokratycznych oraz organizacji międzynarodowych. W trakcie 45 min naszego spotkania zastanowimy się nad rolą organizacji międzynarodowych i pozarządowych w ochronie praw człowieka, mając na uwadze obecną sytuację w związku z pandemią koronawirusa. Spróbujemy odpowiedzieć na następujące pytania: Czy organizacje te są nadal potrzebne? Czy spełniają swoją rolę? A może międzynarodowy i krajowy system ochrony praw człowieka poradzi sobie bez organizacji międzynarodowych i pozarządowych?

Piątek, 17.04.2020, godz. 10:00

6. Gwarancje przestrzegania praw człowieka w Polsce

  • "Prawa człowieka w dobie koronawirusa" – prof. ALK dr hab. Agnieszka Grzelak
  • W trakcie 45-minutowych zajęć porozmawiamy o tym, czy prawa człowieka można ograniczyć w czasach epidemii oraz kto i jak może to zrobić, by było to legalne. Na przykładach prawa do zdrowia, prawa do nauki, wolności zgromadzeń, prawa do informacji, prawa do prywatności czy wreszcie wolnych i równych wyborów zastanowimy się również, jakie organy stoją na straży przestrzegania praw człowieka w Polsce.

Środa, 22.04.2020, godz. 10:00

7. Postępowanie cywilne

  • "Postępowanie cywilne w świetle obecnych wyzwań" – prof. ALK dr hab. Joanna Studzińska
  • W trakcie zajęć na przykładach wskażemy, jakie sprawy są sprawami cywilnymi. Czy mogę dochodzić roszczeń, gdy kolega celowo zarazi mnie koronawirusem? Przedstawione zostaną etapy postępowania cywilnego oraz prawa i obowiązki stron. Ze względu na obecne potrzeby powiemy na ile zinformatyzowany jest proces cywilny. Czy mogę dochodzić roszczeń online?

Piątek, 24.04.2020, godz. 10:00

8. Roszczenia z prawa pracy w postępowaniu cywilnym.

  • "Roszczenia z prawa pracy w postępowaniu cywilnym" – dr Magdalena Kuba
  • Zapewne każdy z Was zastanawia się nad tym, jak będzie wyglądać Wasza ścieżka zawodowa i czym dokładnie będziecie zajmować się w przyszłości. Bez względu na to, jakiego wyboru dokonacie, zetkniecie się z prawem pracy – albo jako pracownicy, albo jako pracodawcy zatrudniający pracowników. W trakcie zajęć porozmawiamy o sytuacji prawnej pracownika i pracodawcy oraz o tym, jakich praw mogą oni dochodzić przed sądem pracy.

Jak wziąć udział?

Udział we wszystkich spotkaniach online jest bezpłatny. Zapraszamy nie tylko uczniów i studentów, ale także wszystkie pozostałe osoby zainteresowane tematyką wykładów.

Zapraszamy serdecznie!

ip

fot. materiały Akademii Leona Koźmińskiego

Słowa kluczowe: Informacje, Harmonogram, Transmisja, Steam, Live, Link, Akademia Leona Koźmińskiego, Kwiecień 2020

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Rekrutacja na studia w 2024 roku - co zmieniło się w porównaniu z poprzednimi latami?

Zobacz, co będzie brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia.

Jakie są szanse na dostanie się na studia w 2024 roku?

Zobacz, co jest ważne przy rekrutacji na studia.

Studniówka przed maturą: najważniejsze wydarzenie dla każdego maturzysty!

Studniówka jest symbolicznym pożegnaniem z jednym etapem życia i powitaniem drugiego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zaprasza maturzystów na Dzień Otwarty

Wydarzenie odbędzie się 19 kwietnia 2024 roku w gmachu głównym (ul. Podchorążych 2).

Proces rekrutacji na studia w 2024 roku - co warto wiedzieć?

Zobacz, jak wygląda rekrutacja na studia krok po kroku.

Jak przygotować się do próbnej matury?

Zobacz 6 kluczowych porad!

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Rusza Salon Maturzystów PERSPEKTYWY 2011 - salon maturzystów perspektywy 2011 cykl spotkań kampania akcja maturzysta egzamin maturalny studia

Salon Maturzystów PERSPEKTYWY 2011 rusza już dziś! W aż 18 ośrodkach akademickich w całej Polsce przez miesiąc odbywać będą się cykle spotkań dla uczniów ostatnich klas liceów i techników oraz dla ich wychowawców.