zmień miasto

Wpływ znajomości języka obcego na rozwój osobisty

Znajomość języków obcych odnosi się do bardzo wielu dziedzin życia. Umiejętność posługiwania się językiem obcym to korzyści w życiu zawodowym, towarzyskim, oraz w życiu osobistym. Korzyści zawodowe są bardzo łatwe do wymienienia. Znając język obcy można liczyć na lepsze oferty zatrudnienia, z wyższą pensją. Także w życiu towarzyskim znajomość języka obcego przynosi same korzyści. Grono znajomych i przyjaciół może być o wiele większe, jeśli będziesz potrafił porozumiewać się w innym języku. Jaki wpływ na Twój rozwój osobisty ma znajomość języka obcego? Czy jest to umiejętność, którą warto opanować?

Nauka języka obcegoRozwój osobisty inaczej nazywany samorozwojem to praca nad zwiększeniem produktywności, a także efektywności. Nie ma jednak jednej jedynej definicji, która w stu procentach odpowiadałaby na pytanie, czym jest rozwój osobisty. Jest to, bowiem działanie bardzo indywidualne i zależne od cech i uwarunkowań indywidualnych. Z całą pewnością można powiedzieć, że samorozwój, czyli rozwój osobisty to wszystkie takie działania, które będą służyć poprawie życia pod względem emocjonalnym, zawodowym, a także prywatnym. Czy są jakieś sprawdzone sposoby na to jak się rozwijać? Jest kilka patentów i uniwersalnych czynności, dzięki którym można osiągnąć wyższy samorozwój. Jednym z nich jest na pewno nauka języka obcego. Proces ten może być ciągły, ponieważ można uczyć się wielu języków obcych i nie poprzestawać na nauce tylko jednego.
 
Języka obcego można uczyć się na wiele sposobów...

Najpopularniejsze do niedawna były tradycyjne kursy językowe, jednak obecnie coraz większa liczba osób przedkłada ponad nie samodzielną naukę języków obcych. Ta forma nauki wymaga samodyscypliny, także systematyczności. Są to dodatkowe cechy charakteru, które można kształtować niejako przy okazji nauki języków obcych. Większość źródeł do samodzielnej nauki języka obcego jest dostępna w sieci internetowej i to całkowicie za darmo, lub za kwoty o wiele niższe niż ma to miejsce w tradycyjnych formach nauki. Jest to bardzo dużym plusem nauki podejmowanej w sposób samodzielny.

Od czego rozpocząć samodzielną naukę języka obcego?

Specjaliści zajmujący się edukacją wskazują, że naukę języka obcego najlepiej jest zacząć od tego, czym się interesujesz. Uczenie się na materiałach, które wzbudzają zainteresowanie jest najbardziej efektywne. Na początek można zacząć od materiałów w języku obcym typu książki, albumy, które są związane z zainteresowaniami. I tak na przykład dla osoby, dla której pasją są podróże będą to wydawnictwa związane z podróżowaniem i zwiedzaniem, wydane oczywiście w języku obcym. Na początku będą to najprostsze materiały z minimalną ilością tekstu, a większą ilością fotografii. Kolejne sposoby na samodzielną naukę języka obcego to: słuchanie muzyki, oglądanie filmów a także seriali. I tu także na początku najlepiej jest rozpocząć od najprostszych form takich jak na przykład piosenki dla dzieci, bajki, filmy animowane. W miarę zdobywania nowych umiejętności można sięgać po bardziej skomplikowane źródła.

Na początku nauki, nie warto zbyt wiele czasu poświęcać gramatyce. Najważniejsze jest słuchanie ze zrozumieniem, a także pierwsze próby wypowiadania najprostszych słów i wyrażeń. Skupienie się tylko i wyłącznie na gramatyce, może być zniechęcające dla osoby, która języka obcego dopiero zaczyna się uczyć. Na naukę gramatyki przyjdzie odpowiedni czas, a zdarza się, że w miarę poznawania nowych wyrażeń jednocześnie zaczniesz rozumieć, jakie reguły gramatyczne w nich obowiązują. Nauka w ten sposób odbywa się niejako intuicyjnie.  Najważniejsza jest radość z nauki i entuzjazm do tego, aby uczyć się dalej. Jedną z pomocnych form w samodzielnej nauce języków są korepetycje, z których można korzystać również online w zaciszu własnego domu. W tak sprzyjających warunkach nauka jest bardziej produktywna.

Samorozwój polega również na tym, aby jak najwięcej czerpać z otaczającego świata dla siebie. Obecnie nie ma dużego problemu z tym, aby na żywo usłyszeć język obcy, szczególnie język angielski jest wszechobecny w codziennej rzeczywistości. Z innymi językami też nie powinno być problemu, jeśli sięgnie się po materiały dostępne w sieci internetowej. Najistotniejszą kwestią jest otwarcie się na wiedzę, która będzie docierać z różnych źródeł. Rozwój osobisty to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale także ciągłe stawianie sobie nowych celów i nie poprzestawanie na realizacji jednego celu. Jak to mówią, nie można osiąść na laurach. Proces rozwoju osobistego jest ciągły i dobrze, jeśli trwa przez całe życie. Doskonalenie swoich umiejętności to także droga realizacji swoich pragnień i marzeń.

Nauka języka obcego może być takim kluczem, dzięki któremu otworzą się zamknięte do tej pory drogi takie jak: podróże zagraniczne, rozmowy z osobami z innych krajów, o innej kulturze. Na początku przeważnie są marzenia, spełnienie ich można osiągnąć poprzez systematyczną pracę nad sobą i swoimi umiejętnościami. Samorozwój jest zawsze działaniem korzystnym, a inwestycja w swoje umiejętności językowe jest tym, co może się opłacać pod wieloma względami.

Nauka języka obcego ma pozytywny wpływ na całościowy rozwój człowiek i to już od najwcześniejszych lat. Dzieci i młodzież, które szybko nauczyły się mówić w języku obcym posiadają o wiele lepsze perspektywy już na samym starcie swojej drogi życiowej. Nad rozwojem osobistym należy codziennie pracować, nawet opanowany język obcy może po jakimś czasie być zapomniany, jeśli regularnie nie będzie się go używać w komunikowaniu się z innymi osobami.

Autor: Preply.com, więcej na https://preply.com/pl/skype/korepetycje-z-niemieckiego - przykład nauki języka niemieckiego via skype.

ip

Ciekawe artykuły

Komentarze, opinie, wypowiedzi (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj komentarz
  • wielkie znaczenie - teddy school gliwice [0]

    odkąd chodzę na kurs językowy do teddy school w gliwicach, dokładnie wiem jak wielkie znaczenie ma znajomość języka obcego, w życiu codziennym, w pracy, w podroży warto uczyć się języków obcych

    monika357, 2017-07-31, 03:27:52
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama