Wyniki próbnych matur 2023. Który przedmiot podstawowy był dla uczniów najtrudniejszy?

2023-03-16 15:53:58

W minionym roku uczniowie klas maturalnych podwójnie podchodzili do próbnych egzaminów maturalnych - marzec i grudzień 2022. Nie raz pojawiały się głosy, dotyczące wysokiego poziomu trudności sprawdzianu wiedzy, który był przygotowywany w nowej formule. Jak wyniki osiągnięto podczas zeszłorocznych starań?

Zobacz też: Przemysław Czarnek wprowadza kolejne zmiany na maturze. Czego dotyczą?

matura8Kontrowersje związane z maturą 2023

Nadchodząca matura już od ponad roku budzi pewne kontrowersje wśród uczniów. Nowa matura, która miała się pojawić razem z rocznikiem podchodzącym do zmodyfikowanej formuły egzaminu, już od 2021 roku była określana przez nauczycieli, jak ich podopiecznych, jako “Dramatycznie trudna”. Miała się ona składać z większej liczby lektur, zadań otwartych i ogólnych wymagań, co miało wpłynąć także na długość wypełniania testu

Wprowadzone zmiany spowodowały, że wielu uczniów, jak i nauczycieli składali pisma apelacyjne w sprawie poziomu matury. Swoje niezadowolenie okazywali również rodzice, których dzieci od 2017 roku muszą dostosowywać się do nowo wprowadzanej reformy edukacyjnej i jako pierwsi pisać egzamin ósmoklasisty. To samo tyczy się teraz tegorocznych egzaminów na koniec liceów. 

Wyniki matury próbnej 2023

Tym razem największym zagrożeniem dla uczniów liceów nie była matematyka, lecz język polski. Aby zdać egzamin i uzyskać świadectwo dojrzałości należy zdobyć 30% z trzech pisemnych testów na poziomie podstawowym. Chociaż zazwyczaj to liczne równania matematyczne stanowiły największy postrach wśród studentów, tym razem powinni oni pracować nad znajomością wymaganych lektur. Według badań przeprowadzonych przez CKE to właśnie to grudniowe matury zdało:

  • 85% uczniów z języka polskiego
  • 88% uczniów z matematyki
  • 98% uczniów z języka angielskiego. 

Niecały miesiąc temu mister Czarnek ogłosił jednak kolejne zmiany, które zostaną wprowadzone do majowych matur. Dotyczą one liczby jawnych pytań na egzaminie z języka polskiego, która została okrojona z 227 do 110. Na ten moment znana jest tylko lista zagadnień na tegoroczną maturę. 

BS

fot. Krzysztof Zatycki

Źródło: tvn24.pl

Słowa kluczowe: matura 2023, próbny egzamin, CKE, badania, uczniowe

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Ekspert Tutlo tłumaczy: rozumienie ze słuchu, czyli słynne "słuchanie" na maturze podstawowej

W 2023 roku wchodzą niemałe zmiany w maturach z języków obcych.

Matura 2023 z Uczelniami Vistula

Przygotuj się do matury!

Trudniejsza matura w 2023 roku - hamonogram i nowości

Kiedy dokładnie odbędą się matury w 2023 roku?

Podręcznik szkolny. Czego potrzebuje uczeń do skutecznej nauki?

Jak wspomóc ucznia w nauce i co zaproponować mu, aby osiągnął lepsze wyniki w pozostałych przedmiotach nauczania?

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Sposoby na skuteczną naukę - jak się uczyć?

Jak skutecznie się nauczyć, aby tę wiedzę móc wykorzystać? Poznajcie nasze propozycje na przyswajanie wiedzy.

Jakie są najczęściej popełniane błędy przy wyborze studiów?

Sprawdź, czym się nie sugerować przy wyborze kierunku studiów, aby uniknąć rozczarowania.

MATURA 2023 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
„Partnerstwo: Szkoła - Politechnika Świętokrzyska” - politechnika świętokrzyska współpraca szkoły ponadgimnazjalne w regionie partnerstwo

W ramach akcji „Partnerstwo: Szkoła – Politechnika Świętokrzyska” uczelnia będzie promować nauczanie techniczne i nawiązywać współpracę ze szkołami, których uczniowie będą mogli brać udział w wykładach i zajęciach organizowanych przez politechnikę.