Wzornictwo przemysłowe - co to za kierunek?

2023-03-25 23:13:26

Zwykle myśląc o kierunkach artystycznych, pierwsze przychodzą do głowy studia takie jak grafika czy malarstwo, możliwości kształcenia się na Akademiach Sztuk Pięknych jest jednak więcej i warto wiedzieć, z czym dokładnie się wiążą, żeby wybrać odpowiednie dla siebie. Czym więc dokładnie jest wzornictwo przemysłowe?

Zobacz też: Prawda o studiowaniu architektury.

wzornictwo

Co to za kierunek?

Wzornictwo przemysłowe polega głównie na samodzielnym formułowaniu i rozwiązywaniu zagadnień projektowych. To jest na szukaniu istniejących problemów czy braków produktowych na rynku, a później zaprojektowaniu odpowiedzi na nie. Student takiego kierunku potrafi przeprowadzić dogłębny research problemu projektowego, znaleźć na niego odpowiedź w formie przedmiotu czy usługi, a następnie zaprojektować ją - zaczynając od szkiców a kończąc na działającym modelu.

Kto się odnajdzie na wzornictwie?

Jako że jest to kierunek wymagający wielu różnych umiejętności - kreatywności, analitycznego myślenia, nastawienia na rozwiązanie problemu, sprawności manualnej, zainteresowania i sztuką i technologią - odnajdzie się na nim wiele osób o różnych zainteresowaniach. Nie trzeba oczywiście umieć wszystkiego na wstępie, najważniejsze są chęci i upór, reszta przyjdzie z czasem. Na rekrutację zwykle potrzebna jest teczka z pracami, a później na kandydata czekają zadania kierunkowe (np. prace graficzne czy zrobienie makiety) i rozmowy z komisją.

Czego się tam tak właściwie uczy?


Zależnie od uczelni, którą się wybierze, program będzie się nieco różnił, jednak baza pozostaje ta sama. Zaczyna się od nauki projektowania, przyswojenia procesu design thinking i wdrażania go w różnorodnych zadaniach. Mogą to być opakowania na produkt, sprzęty AGD czy nawet samochody. Na początku projektów jest wiele i są bardziej różnorodne, by studentom było łatwiej wybrać w czym się czują najlepiej i na podstawie tego wybrać specjalizację. Wtedy przechodzi się do rozglejszych zadań projektowych, które są wybierane bardziej indywidualnie.

Jakie konkretne umiejętności można zdobyć?

Jeśli chodzi o pozostałe przedmioty, to pomagają one zwykle w ogólnym rozwoju, by jak najlepiej projektować. I tak mamy naukę programów do modelowania 3D oraz obsługę programów 2D, pozwalających na tworzenie komunikacji wizualnych. Dodatkowo można często wybierać w zajęciach, które poszerzają warsztat techniczny i manualny oraz rozwijać swoje zainteresowania, np z projektowania gier czy ubrań. Poza tym są typowe dla Akademii Sztuk Pięknych przedmioty jak malarstwo, rysunek czy rzeźba.

Zalety studiowania wzornictwa

To co zachęca do studiowania tego kierunku, to na pewno wolność, jaka się z nim łączy. Często duża dowolność wyboru tematyki zadań, indywidualne podejście, możliwość podejmowania własnych decyzji projektowych. Proces wykonywania projektów jest bardzo niejednorodny, więc ciężko też się nudzić. Ponadto, na studiach jest duży nacisk na pracę w grupie. I choć nie każdy jest tego zwolennikiem, jest to nieuniknione w pracy projektanta. Dobrze jest więc mieć takoe doświadczenie, ponadto można wtedy poznać wiele innych koncepcji i spojrzeń na podstawione wyzwanie.

Wady studiowania wzornictwa

Nie może być jednak za dobrze, z drugiej więc strony, mamy idące z wolnością, poleganie na sobie, wykładowcy często są głównie wsparciem merytorycznym, więc bez samodyscypliny ciężko ukończyć studia z dobrym portfolio. Większość prac, jakie się w nim znajdą, zależy tylko od zaangażowania studenta. Dużo umiejętności także przychodzi z samodzielnym ich wypracowaniem, nie ma co liczyć, że ktoś wskaże palcem co dokładnie trzeba zrobić. Jeśli ktoś ma problem z rozłożeniem pracy w czasie, to wzornictwo też może być złym wyborem - nie dostaje się zwykle konkretnych terminów, czas pracy ustala się samemu i jest z niego rozliczanym na przeglądzie sesyjnym.

Profil absolwenta

Osoba kończąca takie studia może rozglądać się za pracą w wielu gałęziach przemysłu, jest gotowa do pracy w zespole jak i do prowadzenia samodzielnej działalności projektowej. Może projektować przedmioty codziennego użytku, strony internetowe, pracować dla wydawnictwa, itp. Wybierając taki kierunek, warto jednak mieć świadomość, że zapotrzebowanie na pracę projektanta w Polsce nie jest duże, więc znalezienie zadowalającej pracy może potrwać lub być uwarunkowane, często ogromną ilością czasu włożoną w projekty do portfolio. Jest też oczywiście opcja założenia własnej działalności lub freelancingu, także i tutaj wiele więc zależy od indywidualnego podejścia i kreatywności.

JR

fot. Pexels

Słowa kluczowe: wzornictwo, wzornictwo przemysłowe, industrial design, projektowanie, studia, kierunek, ASP

Kierunki i rodzaje studiów - Studia na start

Porady dla przyszłych studentów logistyki. Co warto wiedzieć?

Przychodzimy z paroma wskazówkami, jak dobrze wejść w tryb studiowania na kierunku logistyka.

Nietypowe kierunki studiów w Polsce

Niektóre z nich są naprawdę nieszablonowe!

Kierunki studiów związane z literaturą i pisaniem

Dla osób zainteresowanych literaturą oraz sztuką pisania czeka wiele ciekawych kierunków studiów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Ciekawe kierunki studiów dla osób kreatywnych

jakie kierunki studiów wybrać?

Ekonomia - co warto wiedzieć o studiowaniu tego kierunku?

O czym musisz pamiętać, zanim zdecydujesz się na studia ekonomiczne?

MATURA 2023 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane