zmień miasto

Zadania na maturze z matematyki

Egzamin dojrzałości z matematyki na poziomie podstawowym to test weryfikujący wiedzę na koniec szkoły średniej, którego boi się wielu uczniów. Co roku wyniki z tego przedmiotu są najgorsze, co potwiedza jego trudność. Chcielibyśmy pomóc przyszłym maturzystom w nauce i odpowiednim przygotowaniu do tego egzaminu, dlatego przygotowaliśmy artykuł, w którym zobaczycie, jakiego typu zadania na maturze z matematyki pojawiają się najczęściej.

Zobacz, jakie zadania na maturze z matematyki pojawiają się najczęściej!Zadania maturalne - matematyka

Jak zobaczymy arkusze maturalne publikowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, dostrzeżemy pewną powtarzalność zadań z matematyki. Co roku polecenia są układane w podobny sposób z użyciem innych liczb, dlatego warto skupić się na najważniejszych działach tego przedmiotu, aby nie dać się zaskoczyć podczas rozwiązywania zadań na teście.

Zadania z matematyki - działy

W zadaniach zamniętych na maturze z matematyki na poziomie podstawowym najczęściej zaczynamy od działów związanych z logarytmami, potęgami, pierwiastkami, polem powierzchni, obliczaniem objętości, pocentami oraz samymi liczbami naturalnymi, rzeczywistymi, wymiernymi, niewymiernymi. Są one najprostsze, ponieważ zahaczają o wiedzę z gimnazjum i końca szkoły podstawowej. Później poziom trudności niestety rośnie - pojawiają się polecenia, przy których trzeba znać równania i nierówności, funkcję kwadratową i liniową, ciągi (arytmetyczne i geometryczne), geometrię, trygonometrię, rachunek prawodopodobieństwa, działania na układzie współrzędnych oraz zbiory.

Zadania matematyczne - jak się uczyć?

Aby odpowiednio ćwiczyć zagadnienia do matury z matematyki na poziomie podstawowym, warto zaglądać do arkuszy egzaminacyjnych z poprzednich lat. Znajdziemy w nich przykładowe zadania, które związane są z wymienionymi powyżej działami tego przedmiotu. Jeśli opanujemy ich rozwiązywanie, matura przestanie być dla nas problematyczna i straszna. Dzięki ćwiczeniom zdamy ją za pierwszym razem!

Na maturze z matematyki można korzystać z tablic, które pomogą nam rozwiązać zadania. Dowiedz się więcej na temat karty wzorów!

PW

fot. Pixabay.com

Ciekawe artykuły
Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama