Zalecenia dla dyrektorów szkół w strefie czerwonej i żółtej [Październik 2020]

2020-10-13 09:37:13

Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło nowe zalecenia dla dyrektorów publicznych i niepublicznych szkół oraz placówek w strefie żółtej i czerwonej. Wraz z rosnącą liczbą zachorowań podczas tzw. drugiej fali musimy dostosować się do zmian, które weszły w życie 10 października 2020 roku. O czym mówią nowe instrukcje rządu dotyczące szkół?

Godziny otwarcia szkół w trakcie pandemii

Przede wszystkim dyrektorzy szkół powinni pamiętać o wytycznych, funkcjonujących od 1 września 2020 roku. Dotyczą one nie tylko higieny, dezynfekcji pomieszczeń i różnych powierzchni, ale też pracy gastronomii, organizacji burs i internatów, czy odpowiedniego postępowania w przypadku zakażenia koronawirusem, któregoś z pracowników.

Ministerstwo proponuje też ustalenie godzin przychodzenia poszczególnych grup uczniów do szkoły np. co 5-10 min. Innym pomysłem jest organizowanie planów klas i oddziałów tak, aby nie miały ze sobą większego kontaktu. Wiadomo, że nie wszystkie szkoły są przygotowane na takie podziały, jednak wprowadzenie nawet drobnych zmian w tym zakresie, może pomóc w zatrzymaniu rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.

Zachowaj dystans podczas COVID-19

Kolejny warunek, który proponuje rząd to zachowanie dystansu na przestrzeniach wspólnych szkół i konieczności zakrywania ust, a także nosa na korytarzach oraz w szatniach. Obowiązek ten powinien zostać zastosowany również podczas zajęć praktycznych w ramach kształcenia w zawodzie oraz pomiędzy pracownikami budynku poruszających się po takich miejscach jak np. pokój nauczycielski i korytarze.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce: strefa żółta w całym kraju

Czy koronawirus wpłynie na liczbę miejsc w sali?

Dyrektorom proponuje się wyznaczenie stałej sali lekcyjnej, do których przyporządkowana zostanie konkretna klasa. Jedynie nauczyciele będą mieli możliwość przemieszczania się pomiędzy nimi w celu poprowadzenia zajęć. Ograniczenia dotyczą również liczby dzieci, które zostaną uprawnione do korzystania z zajęć świetlicowych. W tym przypadku pierwszeństwo będą mogły mieć pociechy osób, które są pracownikami systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu, czy przedsiębiorstw produkcyjnych.

Kontrolowanie stanu zdrowia w szkole

Przed wejściem na teren szkoły, jego pracownik, bądź uczeń powinien mieć zmierzoną temperaturę termometrem bezdotykowym. Nauczyciel nie będzie mógł podjąć pracy, jeżeli przekroczy liczbę 38°C lub jego wynik będzie równy tej liczbie. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych u ucznia należy powiadomić o tym jego rodziców i ustalić ewentualną konieczność odebrania dziecka z budynku.

Unikaj zamkniętych przestrzeni

Oprócz trzymania się podstawowych zasad dotyczących dystansu między uczniami szkołom zabrania się organizowania wyjść grupowych, czy wycieczek szkolnych. Dodatkowo zaleca się unikać zamkniętych przestrzeni podczas zajęć z wychowania fizycznego. Jeżeli tylko będą na to pozwalały warunki, najlepiej gdyby te lekcje odbywały się na zewnątrz na terenie szkoły.

Nauczanie zdalne dla uczniów

W związku z tym, że nie każdy uczeń może przebywać na terenie szkoły np. z powodu zmniejszonej odporności na choroby, szkoła powinna poinformować rodziców o możliwości pozostania dziecka w domu po przeprowadzeniu odpowiedniej konsultacji lekarskiej. Uczeń po uzyskaniu orzeczenia, będzie miał możliwość uczestnictwa w indywidualnych zajęciach z wykorzystaniem technik nauki na odległość. Aktualnie brak decyzji nakazującej przejście wszystkich szkół w tryb zdalny, decyzję o zmianie podjęto tylko w przypadku wybranych placówek, w których wykryto zarażonych.

Obostrzenia w żółtej strefie podczas COVID-19

Pamiętajmy, że od dnia 10 października, każdy z nas powinien zakrywać usta i nos w przestrzeni publicznej, takich jak: sklep, autobus, czy ulica. Ze względu na wysoką liczbę zachorowań to od naszego zachowania będzie zależał dalszy przebieg panującej pandemii koronawirusa. Nie pozostańmy obojętni całej tej sytuacji i zadbajmy o częste mycie rąk oraz ich dezynfekcję.

BS

fot. twitter.com/MEN_GOV_PL

Źródło: gov.pl

Słowa kluczowe: COVID-19, zalecenia dla szkół, MEN, żółta i czerwona strefa, uczniowie, maseczki, obostrzenia

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Co można zabrać ze sobą na maturę?

Zobacz, o czym nie możesz zapomnieć!

7 sposobów na skuteczne przygotowanie się do matury

skutecznie porady jak przygotować się do egzaminu maturalnego

Proces rekrutacji na studia w 2024 roku - co warto wiedzieć?

Zobacz, jak wygląda rekrutacja na studia krok po kroku.

Jak wygląda matura ustna z języka polskiego?

Zobacz, jak przebiega egzamin krok po kroku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Polscy maturzyści z nagrodą Outstanding Pearson Learner Awards za wybitne osiągnięcia

Trzy osoby z najlepszymi wynikami na świecie z międzynarodowej matury A Level!

Studia prawnicze: kierunek dla ambitnych - od marzeń po błyskotliwą karierę

To kierunek dla osób ambitnych i cierpliwych, które w przyszłości chcą oferować pomoc prawną.

Zmiany w systemie rekrutacji na studia w 2024 roku

Zobacz, co nowego w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
15 branż, w których maturzyści znajdą pracę - co po maturze praca jakie kierunki studiów wybrać praca absolwenci

W jakiej branży tegorocznym maturzystom najłatwiej będzie w przyszłości znaleźć pracę?