Zasady bezpieczeństwa na egzaminach maturalnych w 2020 roku

2020-05-19 11:31:04

Matury 2020 to nie lada wyzwanie w kwestii organizacyjnej. Pandemia COVID-19 spowodowała, że egzaminy trzeba było przełożyć dopiero na czerwiec 2020. Co więcej, sytuacja nie jest opanowana w stopniu, który umożliwiałby pełen powrót do normalności. Oznacza to, że nawet jeśli testy faktycznie odbędą się zgodnie z planem (który jak zaznaczyli rządzący - jest płynny), to będą musiały zostać specjalne zasady bezpieczeństwa podczas egzaminów. Oto zalecenia dotyczące bezpieczeństwa maturzystów, wydane przez instytucje rządowe!

Kobiety w maskach, koronawirus

Bezpieczeństwo podczas egzaminu maturalnego 2020

Środki bezpieczeństwa, jakie zaleca Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny, w dużej mierze pokrywa się ze standardowymi zasadami, jakie zostały wprowadzone, by spowolnić rozprzestrzenianie się COVID-19. Najogólniej rzecz ujmując - chodzi o ograniczenie kontaktu pomiędzy ludźmi oraz przestrzeganie zasad higieny, związanych z wyjątkową sytuacją, w jakiej się znaleźliśmy.

Zasady bezpieczeństwa na egzaminach, związane z koronawirusem

Przede wszystkim MEN i Sanepid przypominają, że nie wszyscy będą mieli wstęp na salę egzaminacyjną. Osoby, które przebywają w kwarantannie same lub których domownicy zostali nią objęci, nie powinni pojawiać się w szkole. Dla nich najprawdopodobniej przeznaczony jest termin dodatkowy matury 2020 (8-14 lipiec 2020, wyniki jak w pierwszym terminie - do 11 sierpnia)

Na miejscu, osoby zdające egzaminy powinny zachować od siebie 1,5 m odstępu "kiedy jest to możliwe". Oznacza to, że trzeba zdać się na rozsądek egzaminowanych, którzy powinni odpuścić sobie w tym roku tradycyjne, przedegzaminowe żwawe dyskusje. Konieczne też będzie noszenie maseczek zakrywających usta i nos, zgodne z ogólnym nakazem. Warto jednak zaznaczyć, że podczas pisania egzaminu, będzie można je zdjąć i założyć dopiero przy wyjściu.

Kolejnym zaleceniem jest korzystanie jedynie z własnych przyborów. To nic niezwykłego, że maturzyści muszą używać na egzaminie takich rzeczy jak linijki i cyrkle. O ile zawsze każdy miał swoje przybory, o tyle teraz wyraźnie zaznaczono, że powinno się korzystać tylko z tych swoich, w ramach bezpieczeństwa i by uniknąć potencjalnego przeniesienia się wirusa. Z tego samego powodu, zaleca się też dezynfekcję rąk przed użyciem współdzielonego materiału pomocniczego, takiego jak słownik. Najpewniej na salę egzaminacyjną dostarczone zostaną po to płyny dezynfekujące.

Zobacz też: konsultacje z nauczycielami od 25 maja 2020.

Po wyjściu z egzaminu poleca się (oprócz założenia z powrotem maseczki), udać się prosto do domu. Podobnie jak w przypadku zachowania odległości 1,5 m odstępu, chodzi o uniknięcie sytuacji, gdy po egzaminie, absolwenci zaczną się gromadzić w grupy, by porozmawiać o testach. MEN i Sanepid przypominają o możliwości przeprowadzenia takich dyskusji już z domu, dzięki zdobyczom technologii, takimi jak telefony czy social media.

Na koniec przypomniano jeszcze o podstawach, takich jak higiena związana z dokładnym myciem rąk i zakrywaniem usta przy kichaniu i kaszlnięciu za pomocą łokcia. Pamiętamy, że to ważne, nie tylko w dzień egzaminu!

Bardzo ważne, ale być może lekceważone zalecenie, dotyczy Waszego samopoczucia. Pamiętajcie - sytuacja jest poważna i nie da się stwierdzić, gdzie jest wirus i kiedy ktoś mógł się zarazić. Jeżeli poczujecie, że coś jest nie tak, od razu zgłoście się do któregoś z nauczycieli, ponieważ możecie stanowić zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla całej szkoły.

KSK

fot. Edmond Dantès z Pexels

Źródła: facebook.com/ministerstwo.edukacji; gov.pl/web/edukacja

Słowa kluczowe: Matura 2020 koronawirus zasady przepisy bezpieczeństwo zalecenia MEN GIS Sanepid przebieg

Porady

Matura na 100% - jak tego dokonać?

Zobacz, co trzeba zrobić, aby osiągnąć 100% punktów z egzaminu maturalnego!

Jak uczyć się matematyki? - Nauka matematyki w szkole średniej

Zobacz, jak odpowiednio uczyć się matematyki w szkole średniej!

Pytania, na które warto sobie odpowiedzieć przed rozpoczęciem studiów

Te trzy proste pytania pomogą Ci w wyborze życiowej ścieżki.

Co wziąć na maturę?

Zobacz, co można zabrać ze sobą na egzamin maturalny!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

"Geografia - lubię to", czyli powtórka do matury z geografii 2021!

Poznaj szczegóły i harmonogram darmowych zajęć dla tegorocznych maturzystów!

Najlepsze Zajęcia z Przedsiębiorczości 2021 - konkurs i warsztaty

To już 16. edycja inicjatywy Studenckiego Forum Business Centre Club!

Certyfikat "Studia z przyszłością 2021" dla 3 pozycji w ofercie Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Kraków

Dwa kierunki i jedna specjalność z wyjątkowym wyróżnieniem.

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane