Zawodówki nie kształcą

2011-05-12 13:31:40

Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło projekt założeń do nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Według niego mają zostać zlikwidowane licea profilowane oraz technika uzupełniające. Niebawem projektem zająć ma się rząd.

Zmiany, według ekspertów, mają charakter kosmetyczny, jednak zamiast zachęcać do nauki w szkołach zawodowych - zniechęcają. Przeciwni temu pomysłowi są także pracodawcy, którzy uważają, że ucierpi na tym rynek pracy, ponieważ już teraz brakuje na nim robotników i innych pracowników rzemieślniczych. Przewidują także, że zmiany te zakończą się  wyjazdem ludzi do innych krajów UE.

Absolwenci gimnazjum w celu dalszej nauki najczęściej wybieraja licea ogólnokształcące kierując się prestiżem szkoły i tym, że w przyszłości będą mogli wybrać się na studia. A jak twierdzi Mieczysław Kabaj z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych jest to ślepa uliczka prowadząca wprost do bezrobocia, w przeciwieństwie do sytuacji, kiedy uczeń ukończy szkołę zawodową, która daje zawód.

Liczba osób wybierających szkoły zawodowe z roku na rok spada. Skąd taka tendencja? Według Iwony Derdy - naczelnik wydziału oświaty w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu, panuje przekonanie, że do zawodówek idą te osoby, które nie dostały się do liceum ogólnokształcącego, a to dla nich powód do wstydu.

Do nauki w szkole zawodowej gimnazjalistów nie zachęca również MEN. Niektórzy eksperci twierdzą, że to z powodu oszczędności. – Licea ogólnokształcące generują mniej kosztów niż zajęcia praktyczne w zawodówkach. Dlatego o braku promocji szkolnictwa zawodowego przez długi czas decydowały względy finansowe – wyjaśnia Iwona Derda.

MEN planuje likwidację liceów profilowanych, ponieważ od kilku lat liczba chętnych do nauki w nich spada. Iwona Derda twierdzi, że to wszystko przez to, że słabo przygotowywały one do matury oraz do zawodu. Egzaminu dojrzałości w tej szkole nie zdawała co trzecia osoba. Jednak ze słabą jakością nauczania w tych liceach nie zgadza się Marek Kolarski - dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych w Krakowie - który prowadził taką szkołę: - Problemem nie był niski poziom kształcenia, ale to, że z roku na rok trafiła do nich coraz słabsza młodzież - twierdzi.

MEN oprócz likwidacji liceów profilowanych planuje także zlikwidowanie techników uzupełniających. Mają je zastąpić licea dla dorosłych.

AP/gazetaprawna.pl

Słowa kluczowe: liceum profilowane szkoła zawodowa ministerstwo edukacji narodowej ustawa zmiany

Komentarze, opinie, wypowiedzi (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj komentarz
  • ... [0]

    ludzi totalnie pojebało że tak powiem, jak można zlikwidować technikum dla dorosłych, człowiek idzie do zawodówki po to żeby mieć prace i się utrzymać z niej potem ci kiedyś idą do technikum .. , do l...

    gość, 2011-09-22, 14:10:09
  • swietnie [0]

    Ciekawi mnie tylko czy ministrowie rowniez sa po zawodowkach jesli twierdza ze liceum i studia to droga wprost w bezrobocie:) ja wiem ze potrzeba wolow ktorzy beda tyrac za 1500zl cale zycie (dlaczego...

    lysy, 2011-05-12, 19:05:29

Aktualności

Nowe wymagania na maturze 2021. W Planach są już konsultacje społeczne projektu zmian

Dlaczego zostają wprowadzone zmiany i na jakim etapie są prace?

Próbna matura Nowa Era 2021 - geografia, fizyka i j. niemiecki

Ostatni dzień próbnych egzaminów Nowej Ery został zaplanowany na 14 stycznia 2021 roku.

Próbna matura Nowa Era 2021 - chemia i język polski rozszerzony

Czwarty dzień próbnych egzaminów Nowej Ery został zaplanowany na 12 stycznia 2021 roku.

Próbna matura Nowa Era 2021 - język angielski i niemiecki

Trzeci dzień próbnych egzaminów Nowej Ery został zaplanowany na 11 stycznia 2021 roku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Próbna matura Nowa Era 2021 - matematyka i historia

Drugi dzień próbnych egzaminów Nowej Ery został zaplanowany na 8 stycznia 2021 roku.

MEN zapowiada konsekwencje dla nauczycieli namawiających uczniów do udziału w Strajku Kobiet

Regionalne kuratoria mają skontaktować się z dyrekcjami szkół, by zbadać doniesienia.

Próbna matura Nowa Era 2021 - język polski i biologia

Pierwszy dzień próbnych egzaminów Nowej Ery został zaplanowany na 7 stycznia 2021 roku.

MATURA 2020 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane