Zawodówki nie kształcą

2011-05-12 13:31:40

Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło projekt założeń do nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Według niego mają zostać zlikwidowane licea profilowane oraz technika uzupełniające. Niebawem projektem zająć ma się rząd.

Zmiany, według ekspertów, mają charakter kosmetyczny, jednak zamiast zachęcać do nauki w szkołach zawodowych - zniechęcają. Przeciwni temu pomysłowi są także pracodawcy, którzy uważają, że ucierpi na tym rynek pracy, ponieważ już teraz brakuje na nim robotników i innych pracowników rzemieślniczych. Przewidują także, że zmiany te zakończą się  wyjazdem ludzi do innych krajów UE.

Absolwenci gimnazjum w celu dalszej nauki najczęściej wybieraja licea ogólnokształcące kierując się prestiżem szkoły i tym, że w przyszłości będą mogli wybrać się na studia. A jak twierdzi Mieczysław Kabaj z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych jest to ślepa uliczka prowadząca wprost do bezrobocia, w przeciwieństwie do sytuacji, kiedy uczeń ukończy szkołę zawodową, która daje zawód.

Liczba osób wybierających szkoły zawodowe z roku na rok spada. Skąd taka tendencja? Według Iwony Derdy - naczelnik wydziału oświaty w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu, panuje przekonanie, że do zawodówek idą te osoby, które nie dostały się do liceum ogólnokształcącego, a to dla nich powód do wstydu.

Do nauki w szkole zawodowej gimnazjalistów nie zachęca również MEN. Niektórzy eksperci twierdzą, że to z powodu oszczędności. – Licea ogólnokształcące generują mniej kosztów niż zajęcia praktyczne w zawodówkach. Dlatego o braku promocji szkolnictwa zawodowego przez długi czas decydowały względy finansowe – wyjaśnia Iwona Derda.

MEN planuje likwidację liceów profilowanych, ponieważ od kilku lat liczba chętnych do nauki w nich spada. Iwona Derda twierdzi, że to wszystko przez to, że słabo przygotowywały one do matury oraz do zawodu. Egzaminu dojrzałości w tej szkole nie zdawała co trzecia osoba. Jednak ze słabą jakością nauczania w tych liceach nie zgadza się Marek Kolarski - dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych w Krakowie - który prowadził taką szkołę: - Problemem nie był niski poziom kształcenia, ale to, że z roku na rok trafiła do nich coraz słabsza młodzież - twierdzi.

MEN oprócz likwidacji liceów profilowanych planuje także zlikwidowanie techników uzupełniających. Mają je zastąpić licea dla dorosłych.

AP/gazetaprawna.pl

Słowa kluczowe: liceum profilowane szkoła zawodowa ministerstwo edukacji narodowej ustawa zmiany

Komentarze, opinie, wypowiedzi (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj komentarz
  • ... [0]

    ludzi totalnie pojebało że tak powiem, jak można zlikwidować technikum dla dorosłych, człowiek idzie do zawodówki po to żeby mieć prace i się utrzymać z niej potem ci kiedyś idą do technikum .. , do l...

    gość, 2011-09-22, 14:10:09
  • swietnie [0]

    Ciekawi mnie tylko czy ministrowie rowniez sa po zawodowkach jesli twierdza ze liceum i studia to droga wprost w bezrobocie:) ja wiem ze potrzeba wolow ktorzy beda tyrac za 1500zl cale zycie (dlaczego...

    lysy, 2011-05-12, 19:05:29

Aktualności

Rekrutacja na studia w 2024 roku - co zmieniło się w porównaniu z poprzednimi latami?

Zobacz, co będzie brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia.

Zmiany w systemie rekrutacji na studia w 2024 roku

Zobacz, co nowego w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe.

Jakie są szanse na dostanie się na studia w 2024 roku?

Zobacz, co jest ważne przy rekrutacji na studia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Proces rekrutacji na studia w 2024 roku - co warto wiedzieć?

Zobacz, jak wygląda rekrutacja na studia krok po kroku.

Studia prawnicze: kierunek dla ambitnych - od marzeń po błyskotliwą karierę

To kierunek dla osób ambitnych i cierpliwych, które w przyszłości chcą oferować pomoc prawną.

Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii w Poznaniu - kształcenie przyszłych specjalistów w kosmetologii, fizjoterapii i technikach dentystycznych

Wybór odpowiedniej ścieżki edukacyjnej to kluczowy krok w kształtowaniu swojej przyszłości zawodowej.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Środki stylistyczne, które warto znać - środki stylistyczne, środki artystycznego wyrazu, środki poetyckie

Zbiór najważniejszych środków stylistycznych, które przydadzą się podczas egzaminu maturalnego.