zmień miasto

Zwiększona agresja w szkołach podstawowych. Czy to efekt likwidacji gimnazjów?

W szkołach podstawowych można dostrzec zwiększoną agresję wśród dzieci uczęszczających do tego typu placówek. Przemoc psychiczna, kradzieże, a nawet bójki są na początku dziennym w niektórych z tych miejsc. Czy jest to efekt likwidacji gimnazjów?

W szkołach podstawowych zauważalna jest zwiększona agresja wśród uczniów.Zwiększona agresja w szkołach podstawowych

Agresja staje się coraz powszechniejsza w szkołach podstawowych. W ciągu dwóch lat liczba zgłoszeń przemocy fizycznej w placówkach edukacyjnych na tym poziomie wzrosła o ponad połowę - było to przykładowo 2,4 tys. przypadków w pierwszych trzech kwartałach 2018 roku.

Przemocą dotknięci nie są jedynie najmłodsi uczniowie, ale także nauczyciele. Najczęściej notowano w ostatnim czasie przypadki kradzieży z włamaniem (wzrost o 170%) oraz przestępstw przeciwko pedagogom (wzrost o 110%).

Powód agresji

Przyczyną problemu agresji jest w pewnym stopniu reforma edukacji, w której likwidowane są gimnazja, a do szkół podstawowych dodawane są dwie rocznikowe klasy. Nie jest to jednak pełna wina zmian, lecz ich naturalny efekt - gdy mamy więcej uczniów w placówkach, tym więcej przemocy się w nich pojawia. Korytarze w szkołach są zatłoczone, co oznacza, że najmłodsze dzieci stykają z nastolatkami w ciężkim okresie dojrzewania. W ten sposób zaczyna się rodzić przemoc różnego rodzaju - zarówno ta fizyczna, jak i psychiczna, która rzadziej jest zgłaszana odpowiednim służbom.

Reforma to jednak nie jedyny powód przemocy w szkołach podstawowych. Pojawiają się tutaj również przyczyny związane z wychowaniem dziecka. Wiele z nich nie szanuje nauczycieli i rówieśników. Na tego typu przypadkach uwagi w dzienniku nie działają, co jeszcze bardziej pogłębia wspomnianą agresję. Niektóre szkoły zaczynają nawet montować kamery na swoich terenach, aby zapobiegać aktom przemocy.

Efekty w innych szkołach

Największy wrost przemocy uwidacznia się w szkołach podstawowych, w których mamy do czynienia z ośmioma klasami rocznikowymi. W szkołach średnich, gimnazjach i przedszkolach na szczęście jest odwrotnie - tutaj poziom agresji cały czas spada.

PW

fot. Pixabay.com

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja

Ciekawe artykuły

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama