Termin wyników matur uległ przesunięciu o dwa dni

2023-07-05 10:24:57

Od tego roku data ogłoszenia wyników polskiego egzaminu dojrzałości uległa przesunięciu o dwa dni, z 5. na 7. lipca. Zmiana ta może uniemożliwić absolwentom polskich szkół średnich udział w rekrutacji na wymarzone kierunki studiów za granicą.

Zobacz też: Czy inwazja Rosji na Ukrainę wpłynęła na rynek pracy absolwentów?

maturaWyniki matur przesunięte od dwa dni

Zaistniałą sytuację komentuje Przemysław Jeziorowski, Sales and Business Development Manager w firmie Elab Education Laboratory:

Przesunięcie daty ogłoszenia wyników polskiego egzaminu dojrzałości o dwa dni, z 5. na 7. lipca, może uniemożliwić kandydatom na studia zagraniczne wzięcie udziału w rekrutacji na niektóre uczelnie, m.in. w Szwecji oraz Danii. Ten ostatni kierunek jest w ostatnich latach wyjątkowo popularny wśród młodych Polaków, którzy wyjeżdżają za granicę głównie na studia związane z szeroko pojętym IT.

Zarówno w Danii, jak i Szwecji termin wprowadzenia wyników matury do systemów rekrutacyjnych upływa 5. lipca. Co za tym idzie, niektórzy z tegorocznych maturzystów planujących studia w Skandynawii mogą mieć problem z dokończeniem aplikacji na lokalne uczelnie na czas. Jak udało nam się jednak dowiedzieć, niektóre duńskie uczelnie – drogą wyjątku – dopuszczają możliwość dosłania wyników po tym terminie. To m.in. Copenhagen Business School, która wydłużyła rekrutację do 7. lipca do północy oraz IT University of Copenhagen, który oczekuje na wyniki egzaminów dojrzałości aplikantów do 9. lipca włącznie. 

Informacja o wydłużonym terminie rekrutacji na daną uczelnię zagraniczną powinna być dostępna na jej stronie internetowej. W przypadku braku takiego komunikatu, zalecamy bezpośrednio skontaktować się z wybranym uniwersytetem i poprosić o możliwość późniejszego dostarczenia wyników matury. Wsparcie oferuje także Centralna Komisja Egzaminacyjna, która zapowiedziała, że wszystkim osobom, które planują aplikować na studia w Danii lub Szwecji, wystawi zaświadczenie, że przystąpiły one do egzaminu maturalnego w 2023 r., a wyniki tego egzaminu będą znane 7 lipca br.

ip

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: terminy wyników matur, egzamin dojrzałośći, studia, 2023

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Praca dla absolwentów szkół średnich - jak znaleźć właściwą pracę, która będzie przyszłościowym wyborem?

Wybór pierwszej pracy i ścieżki kariery zawodowej nie jest łatwy. Rynek obfituje w możliwości, ale skąd wiedzieć, które z nich będą najbardziej opłacalne?

Udana stylizacja na studniówkę - modnie i z klasą

Sprawdź, co jest w modzie i jak dopasować elementy stylizacji, by wyglądać doskonale.

Rusza 4. edycja programu edukacyjnego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych "Złote Szkoły NBP"

Hasłem przewodnim czwartej edycji programu jest: "Polski złoty w obiegu od 100 lat - NBP i jego funkcja emisyjna".

Rok szkolny 2023/2024: jak przygotować domowy budżet na szkolne wydatki?

Wyższe koszty związane z posłaniem dziecka do szkoły.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zaprasza maturzystów na Dzień Otwarty

Wydarzenie odbędzie się 19 kwietnia 2024 roku w gmachu głównym (ul. Podchorążych 2).

Początek roku szkolnego - jak sobie radzić?

Rozpoczęcie szkoły po wakacjach może wiązać się ze stresem.

Studia prawnicze: kierunek dla ambitnych - od marzeń po błyskotliwą karierę

To kierunek dla osób ambitnych i cierpliwych, które w przyszłości chcą oferować pomoc prawną.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane