Kawa za okazaniem dowodu i inne problemy w szkolnych stołówkach

2015-09-18 09:09:10

Nowelizacja ustawy, która obowiązuje od września została negatywnie przyjęta nie tylko przez uczniów, ale także rodziców, pracowników szkół i właścicieli sklepików szkolnych. Zamiast oczekiwanych korzyści – niezadowolenie z wielu stron.

- W II Liceum Ogólnokształcącym w Opolu uczniowie mogą kupić kawę naturalną, ale tylko gdy pokażą dowód osobisty. Zupełnie jakby kupowali alkohol. Nasz ajent nie może inaczej sprawdzić, kto skończył 18 lat – mówi Aleksander Iszczuk, dyrektor placówki. Wielu uczniów przynosi swój własny cukier z domu. W szkolnych plecakach przemycane są też sól, vegeta i przyprawy.

Zdaniem dyrektor Iszczuk, ustawa powinna być bardziej sprecyzowana. – Nie ma makaronu z serem, cukrem i śmietaną, nie ma leniwych z cukrem ani naleśników – opowiada kobieta - Nawet placki ziemniaczane ze śmietaną są dziś problemem, bo nie każdej można używać. – Te zmiany ktoś nie do końca przemyślał. Do jednego worka wrzucono chipsy, colę i zwykłe drożdżówki, więc teraz piekarze protestują, by nie nazywać ich wyrobów śmieciowym jedzeniem – dodaje dyrektor Iszczuk.

Problemy mają też szkolne stołówki – kiedyś rodzice chętnie opłacali obiady dla dzieci. Obecnie mniej rodziców korzysta z takiego rozwiązania ze względu na większe koszty. – Wiadomo, że można używać np. miodu zamiast cukru, ale to kosztuje więcej – komentuje sytuację dyr. Iszczuk.

Na kolejną zmianę przepisów nie można liczyć – Nie ma takiej potrzeby. Nasze przepisy nie zakazują przecież np. solenia potraw, lecz jedynie przesadnego dosypywania soli – ocenia Krzysztof Bąk, rzecznik resortu zdrowia.

Rzeczpospolita/MK

fot. pixabay

Słowa kluczowe: Szkolne stołówki, ustawa o zdrowej żywności, zdrowe jedzenie, śmieciowe jedzenie szkoła

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Co powinieneś wiedzieć zanim pójdziesz na studia?

Zobacz, co czeka cię za murami uczelni.

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zaprasza maturzystów na Dzień Otwarty

Wydarzenie odbędzie się 19 kwietnia 2024 roku w gmachu głównym (ul. Podchorążych 2).

7 maja rusza maraton egzaminów maturalnych Wrocław

Poprawiać niezdany egzamin zamierza ok. pół tys. osób.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Jak wygląda matura ustna z języka polskiego?

Zobacz, jak przebiega egzamin krok po kroku.

Co można zabrać ze sobą na maturę?

Zobacz, o czym nie możesz zapomnieć!

7 sposobów na skuteczne przygotowanie się do matury

skutecznie porady jak przygotować się do egzaminu maturalnego

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane