Polish lessons - czyli po co uczyć się polskiego?

2016-05-24 10:19:15 | artykuł sponsorowany

Choć Polska pod wieloma względami coraz mniej różni się od krajów zachodniej Europy, to wyzwaniem wciąż pozostaje język. Osoby z innych, nie-słowiańskich krajów mogą mieć spore problemy z komunikacją i samą nauką naszego rodzimego języka.

Po co uczyć się polskiego?
Jeżeli wierzyć różnego rodzaju statystykom, Polacy zdecydowanie wyprzedzają inne nacje w kwestii płynnej znajomości języka angielskiego. Mieszkańcy kraju nad Wisłą regularnie plasują się na szczycie zestawień dotyczących komunikacji w mowie Szekspira, więc mogłoby się wydawać, że jeżeli zna się angielski, płynna znajomość polskiego nie jest potrzebna.

Wrażenie to potęguje przebywanie w każdym większym polskim mieście. Większość komunikatów na ulicach (jak choćby na znakach wskazujących zabytki) jest zapisana w dwóch językach - polskim oraz angielskim. Idąc do sklepu, w przypadku 95% produktów (jeżeli nie więcej), opis będzie zarówno po polsku, jak i angielsku. Innymi słowy, angielski w Polsce jest wszędzie.

Po co zatem uczyć się polskiego? Nawet przy lekturze niniejszego artykułu można zacząć się nad tym zastanawiać. Ostatecznie, skoro zrozumienie tego tekstu nie sprawia problemu, to może nie ma sensu płacić za dodatkowe lekcje języka polskiego?

Zalety znajomości polskiego
Poniżej kilka argumentów dlaczego warto poważnie zabrać się za naukę języka polskiego.

1. Poszukiwanie pracy. Warto wiedzieć o tym, że choć globalizacja zatacza coraz szersze kręgi także w Polsce, nad Wisłą rzadkością jest zatrudnianie cudzoziemców nie potrafiących płynnie porozumiewać się w języku polskim. Osoby, które planują nieco dłuższy pobyt w tym kraju powinny zatem bezwzględnie zainwestować w naukę języka polskiego. To absolutny must-have, podobnie jak umiejętność obsługi komputera!
2. Rzadka umiejętność. Znajomość języka polskiego to nadal dosyć rzadko spotykana umiejętność poza terenem Europy Środkowej i Wschodniej. Jednocześnie warto pamiętać, że liczba Polaków na stałe zamieszkujących poza granicami kraju sprawia, że coraz częściej znajomość języka polskiego może się zwyczajnie przydać nawet przy poszukiwaniu pracy w Wielkiej Brytanii czy Niemczech.
3. Język otwiera wiele drzwi. I na koniec krótki komentarz na temat mentalności panującej nad Wisłą. Polacy są wyjątkowo wrażliwi na punkcie swojego języka, a usłyszenie obcokrajowca który posługuje się nim w sposób mniej lub bardziej płynny sposób tym językiem na pewno wzbudzi pozytywne odczucia. I choć Polacy (szczególnie młodsi) absolutnie nie mają oporów by posługiwać się językami obcymi, możliwość rozmowy z obcokrajowcem w swoim ojczystym języku traktować będą jako swoistą ciekawostkę. Innymi słowy, warto uczyć się polskiego, choćby dla zawiązania nowych przyjaźni.

Jak uczyć się polskiego?
Nie warto liczyć na to, że przebywając w kraju nad Wisłą będzie można nauczyć się polskiego bez większego wysiłku, ze słuchu. Jest to język, który tak bardzo różni się od wielu innych używanych na całym świecie, że lepiej postawić na dobry kurs polskiego dla cudzoziemców (przykład można znaleźć choćby tutaj w zakładce Polish Lessons http://empikschool.com/en/languages).

Dla osób, które cierpią na chroniczny brak czasu, ciekawą alternatywą mogą być internetowe lekcje polskiego. Program w rodzaju learn Polish online pozwala na naukę polskiego w zaciszu domowym - komunikacja z lektorem odbywa się za pośrednictwem komunikatora internetowego, a sam uczeń nie musi nawet wstawać z fotela, by zgłębiać kolejne tajniki języka polskiego.

Niezależnie od kursu, warto również we własnym zakresie zadbać o jak największy kontakt z językiem polskim. Rozmowy z Polakami lub oglądanie filmów z polskim lektorem/dubbingiem może w dużym stopniu pomóc w płynnym opanowaniu tego języka. Ta zasada dotyczy zresztą praktycznie każdego języka obcego, a przebywając w Polsce otrzymuje się unikatową szansę sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce.

Ogólnie rzecz biorąc, polski jest językiem trudnym w nauce. Skomplikowana gramatyka, wyjątkowo długie słowa oraz problematyczna ortografia sprawiają, że wielu cudzoziemców boryka się z wieloma trudnościami w trakcie nauki. Nie warto jednak się poddawać, bowiem polskiego można się nauczyć.

 

artykuł sponsorowany

Słowa kluczowe: nauka polskiego, jak nauczyć się polskiego, empik school

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Udana stylizacja na studniówkę - modnie i z klasą

Sprawdź, co jest w modzie i jak dopasować elementy stylizacji, by wyglądać doskonale.

Co można zabrać ze sobą na maturę?

Zobacz, o czym nie możesz zapomnieć!

Stypendia Pomostowe - most do lepszej przyszłości

Aż 10 tys. złotych wsparcia dla młodzieży, która poza dobrymi wynikami w nauce, spełnia pozostałe warunki programu.

Co powinieneś wiedzieć zanim pójdziesz na studia?

Zobacz, co czeka cię za murami uczelni.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Jak wygląda matura ustna z języka polskiego?

Zobacz, jak przebiega egzamin krok po kroku.

Rekrutacja na studia w 2024 roku - co zmieniło się w porównaniu z poprzednimi latami?

Zobacz, co będzie brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia.

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zaprasza maturzystów na Dzień Otwarty

Wydarzenie odbędzie się 19 kwietnia 2024 roku w gmachu głównym (ul. Podchorążych 2).

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane