Połowa maturzystów nie zdałaby matury z matematyki

2013-04-03 14:24:17

Czy matematyka jest zmorą uczniów szykujących się do tegorocznych egzaminów – podsumowanie II edycji ogólnopolskich testów online na trzech etapach edukacji w ramach akcji Egzamer.

Warszawa, 2 marca 2013r. Ponad 40 tysięcy rozwiązanych testów na trzech etapach edukacji – to bilans obydwu edycji programu edukacyjnego Egzamer, które miały miejsce w styczniu i marcu br. Bezpłatne akcje ogólnopolskich testów egzaminacyjnych zorganizowały Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP). Z podsumowania drugiej edycji Egzamera wynika, że aż ponad połowa tegorocznych maturzystów nie zdałaby matury z matematyki.

W obydwu edycjach Egzamera do dyspozycji uczniów dostępnych było siedem rodzajów testów online: sprawdzian szóstoklasisty, egzamin gimnazjalny w czterech blokach (język polski, historia i WOS, matematyka oraz przedmioty przyrodnicze), a także egzamin maturalny, na który składają się testy z języka polskiego oraz z matematyki na poziomie podstawowym. Wszystkie testy próbne dostępne na www.egzamer.pl były zgodne ze standardami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE). Warto zaznaczyć, że zakres tematyczny styczniowej edycji Egzamera obejmował materiał  zrealizowany w szkołach do końca 2012 r., teoretycznie więc uczniowie nie mogli natrafić na zagadnienie, którego jeszcze nie realizowali z nauczycielem. Natomiast egzaminy drugiej, marcowej edycji Egzamera obejmowały  swym zakresem całość podstawy programowej odpowiedniej dla danego etapu edukacyjnego.

W pierwszej, styczniowej edycji Egzamera (na stronie www.egzamer.pl pod literą A) co dziesiąty test Egzamera został nagrodzony złotą baterią (pow. 80% puli punktów), wyniki blisko jednej trzeciej testów uprawniały do zdobycia srebrnej baterii (min. 60% punktów), natomiast najliczniej byli reprezentowani zdobywcy brązowej baterii - 41% uczniów zdobyło pow. 30% punktów. W styczniu - jedną szóstą testów zakończono wynikiem niższym niż 30% (szara bateria), co oznacza „oblanie” egzaminu. W marcu procent złotych i srebrnych baterii nieznacznie się obniżył (41,6%).

Średni czas rozwiązywania testów online Egzamera to 26 minut 17 sekund. Najdłużej pracowano z matematyką - średnio 40 minut dla matury i 35,5 dla gimnazjum. Test sprawdzianu w klasie VI rozwiązywano średnio przez  28 minut 47 sekund, egzamin z przedmiotów przyrodniczych 20 minut, z języka polskiego – 24 minuty dla matury, 21 dla gimnazjum.

W marcowej edycji testu Egzamera tylko 18% uczniów, którzy przystąpili do testu maturalnego zdobyło więcej niż 60% punktów. Aż 57% procent przyszłych maturzystów „oblało” test z matematyki. Z językiem polskim problemy miało 37,6%  maturzystów a tylko 15,5% zdobyła więcej niż 60% punktów. Najlepsi maturalni matematycy są w woj. wielkopolskim (42% pkt.), pomorskim (35,9% pkt.) i lubelskim (35,3% pkt.), natomiast z języka polskiego najlepsze województwa to: podlaskie (46,4% pkt.), śląskie (42,4% pkt.) i pomorskie (38,3% pkt.).

W grupie gimnazjalistów srebrne i złote baterie, czyli pow. 60% punktów  uzyskało 61% uczniów rozwiązujących test z języka polskiego, 54% - test przyrodniczy, 53% test matematyczny, 49% test z historii i WOS. Najlepiej w języku polskim wypadły województwa: mazowieckie (63,3%), lubelskie (62,7%) oraz wielkopolskie (62,2%), natomiast średnia krajowa z języka polskiego wyniosła 59% punktów. Matematyka poszła nieco gorzej – średni wynik to 58,4%, natomiast ponownie najlepiej rozwiązali zadania uczniowie z woj. mazowieckiego (65,6%) i wielkopolskiego (61,3%) , na trzecim miejscu natomiast znaleźli się gimnazjaliści z woj. łódzkiego (59,8%). Z przedmiotów przyrodniczych średnio zdobyto 57,3%. Najgorzej zaś poszła historia, gdyż średni uzyskany wynik to 56,1%, a aż połowa uczniów zdobyło mniej niż 60% puli punktów, co w konsekwencji na prawdziwym egzaminie dałoby bardzo słabe wyniki.

Szóstoklasiści natomiast w swoim sprawdzianie mogą uzyskać maksymalnie 40 punktów. W teście Egzamera uzyskali średnio 18 punktów. Najwyższy poziom kompetencji wykazali uczniowie z woj. warmińsko-mazurskiego (79%), następnie świętokrzyskiego (66%) oraz podlaskiego (61%). Chłopcy zdobyli nieco więcej punktów niż dziewczęta, ale różnica w tym przypadku była niewielka: chłopcy 47%, dziewczęta: 45,7%.
 
- Pamiętajmy, że Egzamer daje uczniowi możliwość treningu w warunkach egzaminacyjnych: pod presją czasu, z zadaniami typu egzaminacyjnego, ale także na spokojnie, samodzielnie w warunkach domowych, tak aby uczeń mógł sięgnąć do nich w dowolnym momencie i samodzielnie sprawdzić swoją wiedzę. Egzamer nie tylko miał za zadanie pokazać, na jakim etapie wiedzy są uczniowie w ujęciu ogólnopolskim, ale  również wspomóc  ich pakietem dodatkowych testów wraz ze szczegółowymi raportami. Dzięki temu raportowi uczeń dokładnie wie, które kompetencje musi dopracować, a które tylko doskonalić. Egzamer również rekomenduje dodatkowe zadania, aby jak najlepiej przygotować do egzaminu – uspokaja Jerzy Garlicki, prezes WSiP.

Uczniowie mogą przetestować się na Egzamerze także poza bezpłatnymi akcjami ogólnopolskimi, które miały miejsce w styczniu czy marcu. Przez cały rok działa portal www.egzamer.pl, na którym uczniowie w dowolnym momencie mogą zmierzyć się z wymaganiami egzaminacyjnymi, kupując pakiet testów. Składają się na niego cztery testy egzaminacyjne, raporty ze szczegółowymi wynikami każdego z nich i prawidłowymi odpowiedziami dla zadań z każdego testu, dla każdego przedmiotu, a także informacje o kompetencjach ucznia wraz z zestawem dodatkowych ćwiczeń z zakresu konkretnych obszarów wymagających utrwalenia lub powtórzenia. Cena pojedynczego testu wraz z pełnym raportem oraz dodatkowymi zadaniami, w zależności od poziomu edukacyjnego, wynosi od 4,90 do 14,90 zł a pakiet czterotestowy to mniej więcej tyle co jedna godzina korepetycji.

- Wynik egzaminu to często prognoza osiągnięć w dalszej edukacji. Od wyników dzisiejszych egzaminów zależy wybór dalszej ścieżki edukacyjnej, dlatego tak ważne jest trenowanie umiejętności, poszerzanie swojej wiedzy, a także dostęp do profesjonalnie dobranych zadań – dodaje Jerzy Garlicki. Cieszymy się, że nasz portal usług edukacyjnych www.egzamer.pl pomaga młodym ludziom diagnozować stan swojego przygotowania do czekających ich prawdziwych prób egzaminacyjnych.

Pełny ”Raport Geograficzny” wskazujący dokładne analizy poszczególnych egzaminów dostępny jest na stronie www.egzamer.pl. Raport pod literą A – wyniki styczniowej edycji; pod literą B – wyniki marcowej edycji.

ip

Słowa kluczowe: akcja egzamer raport wsip testy online podsumowanie niezdana matura z matematyki próbna wyniki cke

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Stypendia Pomostowe - most do lepszej przyszłości

Aż 10 tys. złotych wsparcia dla młodzieży, która poza dobrymi wynikami w nauce, spełnia pozostałe warunki programu.

Jakie są szanse na dostanie się na studia w 2024 roku?

Zobacz, co jest ważne przy rekrutacji na studia.

Proces rekrutacji na studia w 2024 roku - co warto wiedzieć?

Zobacz, jak wygląda rekrutacja na studia krok po kroku.

Rekrutacja na studia w 2024 roku - co zmieniło się w porównaniu z poprzednimi latami?

Zobacz, co będzie brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Udana stylizacja na studniówkę - modnie i z klasą

Sprawdź, co jest w modzie i jak dopasować elementy stylizacji, by wyglądać doskonale.

Zmiany w systemie rekrutacji na studia w 2024 roku

Zobacz, co nowego w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane