Studia idealne - fikcja czy rzeczywistość?

2016-07-04 12:15:35

Matura napisana, rekrutacja na studia w toku, a ty wciąż nie możesz się zdecydować, jaki kierunek wybrać? A może nie jesteś zadowolony ze swojej obecnej uczelni i szukasz alternatywy? Czas spędzony na studiach może być zarówno ciekawy, jak i przyszłościowy. Trzeba tylko dokonać odpowiedniego wyboru.

Uczelnie wyższe już od lat odnotowują systematyczny spadek liczby osób studiujących. Zgodnie z raportem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Szkolnictwo wyższe w Polsce 2013”, w roku akademickim 2004/2005 w Polsce było niemal 1 954 000 studentów. Tymczasem najnowsze dane GUS mówią o 1 405 000 studentach w listopadzie ub. r., co stanowi spadek o 64 000 osób w stosunku do roku 2014. Co ciekawe, rośnie z kolei liczba cudzoziemców starających się o dyplomy polskich uczelni. W Polsce studiują przede wszystkim Ukraińcy i Białorusini, a kolejnymi licznymi grupami są Norwegowie, Hiszpanie i Szwedzi.

Do 2005 r. na wzrost liczby studentów składały się takie czynniki jak duża liczba osób w wieku studenckim oraz rosnąca popularność studiów wyższych. Potem liczba młodych ludzi w wieku studenckim zaczęła jednak spadać (niż demograficzny). Trend ten nie ulegnie prawdopodobnie zmianie. Jak czytamy w najnowszej prognozie demograficznej GUS, pomiędzy rokiem 2015 a 2024 liczba młodych osób w wieku 20-24 lat zmniejszy się o ok. 800 tys. Później nastąpi nieduży wzrost, a po 2030 r. – dalszy spadek. Ponieważ współczynnik skolaryzacji netto przestał rosnąć i osiągnął poziom względnej stabilizacji, można uznać, że do roku 2020 liczba studentów w wieku 20-24 lat spadnie o kolejne 300 tys. osób (źródło: Fundacja Rektorów Polskich, Diagnoza szkolnictwa wyższego, Warszawa 2015). Czy może to oznaczać, że studia staną się ponownie bardziej elitarne, a wymarzone kierunki – łatwiej dostępne?

Czym się kierować przy wyborze studiów?

Jesteś świeżo po maturze i planujesz kontynuować edukację na szczeblu wyższym? Usiądź i na spokojnie zastanów się, czy widzisz siebie na uniwersytecie, politechnice czy może uczelni ekonomicznej. Kolejny krok to wybór kierunku studiów i konkretnej szkoły wyższej. Warto zdecydować się na taką, która cieszy się renomą w środowisku akademickim, najlepiej zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ułatwi to znalezienie ciekawych praktyk, staży, a w późniejszym czasie także satysfakcjonującej pracy. Pamiętaj, że uczelnie wymagają od kandydatów zdania na maturze wybranych przedmiotów na odpowiednim poziomie. Fakt ten zdecydowanie zawęża listę potencjalnych kierunków, ułatwiając tym samym dokonanie wyboru. Dobrymi doradcami w podjęciu ostatecznej decyzji są najbliżsi. Warto zasięgnąć rady rodziców – to oni znają cię przecież najlepiej, chcą twojego dobra i szczęścia. Z drugiej strony nie ulegaj ich presji, jeśli widzą cię w konkretnym zawodzie czy też w rodzinnej firmie, ale ty nie przejawiasz w tym kierunku żadnej chęci. W wyborze uczelni dobrze jest kierować się także miejscem obecnego zamieszkania. Jeżeli nie stać cię na wynajem akademika czy stancji, a jesteś na przykład z Warszawy, warto przejrzeć ofertę stołecznych szkół.

Pasja jest najważniejsza!
Co zrobić, jeżeli nie jesteś przekonany co do tego, czym chcesz się zająć w przyszłości? Studia są także po to, aby zweryfikować plany i wskazać odpowiednią ścieżkę zawodową. Zacząłeś studiować weterynarię, lecz w trakcie studiów okazało się, że jednak bardziej interesuje cię prawo? To bardzo częste zjawisko! Zmień kierunek studiów lub uczelnię, nic nie stoi na przeszkodzie. Pamiętaj, że najważniejsza jest pasja. Staraj się robić w życiu to, co kochasz. Jak mawiał Konfucjusz: Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu. Jeżeli zdecydujesz się na studia, które dadzą ci satysfakcję i możliwość realizowania pasji, będziesz z energią i radością zdobywał wiedzę, co z pewnością przełoży się na twoją przyszłą karierę zawodową.

Studenccy doradcy zawodowi sugerują, aby przy wyborze kierunku nie kierować się znalezionymi na forach internetowych wypowiedziami typu: „po tych studiach dużo się zarabia”, „zawód ten wymaga dużo pracy i poświęcenia”, „tego kierunku nie warto studiować”. Lepiej jest znaleźć kontakt do aktywnie pracującego przedstawiciela danego zawodu i zweryfikować zasłyszane informacje. Podobnie warto zasięgnąć języka wśród samych studentów wyższych lat – najlepiej tych, którzy uczestniczą w zajęciach, a nie pojawiają się na nich okazyjnie. Porównajmy ich oceny dotyczące wykładowców, poziomu kształcenia, przydatności poszczególnych przedmiotów.

Nie warto kierować się modami na poszczególne kierunki. Pamiętajmy, że nagły boom absolwentów oznacza także mniejsze szanse na znalezienie pracy w danym zawodzie. Rozglądajmy się za to za kierunkami, które w toku studiów oferują rozmaite specjalizacje – specjalista jest zawsze bardziej poszukiwany niż osoba posiadająca jedynie wiedzę ogólną. Przykładowo na marketingu poszukajmy węższych specjalności (np. promocja, reklama), a na dziennikarstwie przedmiotów dotyczących wybranej gałęzi tego zawodu (np. prasa, telewizja czy dziennikarstwo online).

Uczelnia uczelni nierówna

Dokonując wyboru kierunku studiów, warto sprawdzić ranking uczelni wyższych w Polsce. Studia na renomowanej uczelni z pewnością zwiększą twoje szanse na dobrą pracę. Jak mówi dr Anita Zarzycka z Uczelni Łazarskiego w Warszawie: - Wybór studiów to wybór sposobu życia. Uczelnia, analogicznie do szkoły podstawowej i średniej, wychowuje i wpaja wartości kształtujące osobowość młodych ludzi. Niezwykle ważne jest, aby wybrać takie miejsce, które oferuje kształcenie na najwyższym poziomie oraz wszechstronny rozwój. Wybór kierunku studiów i uczelni powinien być dobrze przemyślany. W związku ze zmianami demograficznymi, które powodują, że jest coraz mniej chętnych na studia wyższe w Polsce, uczelnie prześcigają się w tworzeniu atrakcyjnych warunków studiowania nie tylko dla Polaków, lecz także dla kandydatów z zagranicy. Korzystną sytuacją dla studentów z Polski jest możliwość uczęszczania na zajęcia wraz ze studentami z zagranicy. Pozwala to na poznanie nowej kultury, języka i zdobycie przyjaciół z innych krajów – podkreśla dr Zarzycka. Warto pamiętać także o programie wymiany studenckiej Erasmus. Jeśli z góry marzy nam się studiowanie przez rok w wybranym kraju, dobrze jest zobaczyć, z jakimi szkołami wyższymi dana uczelnia polska podpisała umowę partnerską.

Wybór kierunku studiów i odpowiedniej uczelni nie jest łatwym zadaniem. Od tej decyzji zależą przyszłe życie zawodowe i udany rozwój osobisty. Przy jej podejmowaniu postaraj się kierować przede wszystkim pasją, opinią bliskich osób oraz możliwościami, jakie oferują wybrane przez ciebie uczelnie.

 

ip

Słowa kluczowe: jak wybrać studia, najlepsze studia, uczelnia łazarskiego, warszawa

Komentarze, opinie, wypowiedzi (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj komentarz
  • studia to nie wszystko [0]

    ja skończylam studia magisterskie i żałuje tego strasznie bo po pierwszym roku już wiedziałałm, ze to nie to, a bałam się odejść. Dopiero po tym jak skończyłam to w dwa lata sobie wyrobiłam konkrenty ...

    Strzała, 2016-08-30, 08:41:17
  • kierunek: fizjoterapia, to moja pasja! [0]

    jeszcze miesiąc temu się zastanawiałam, czy lepiej wybrać pielęgniarstwo czy fizjoterapię i zdecydowałam się wreszcie na drugą opcję. od października zaczynam studia na Wyższej Szkole Mazowieckiej w W...

    ada, 2016-08-13, 20:37:13
  • Obojętnie co byle nie politechnika. [1]

    Z Powodu braku szkół zawodowych, firmy zatrudniają dziś większość absolwentów na stanowiskach robotniczych. Niektórzy z inżynierów z koneksjami znajdą wprawdzie dobrze płatną pracę, ale większa część...

    Krzysztof, 2016-07-12, 19:09:49

Aktualności

7 maja rusza maraton egzaminów maturalnych Wrocław

Poprawiać niezdany egzamin zamierza ok. pół tys. osób.

Rekrutacja na studia w 2024 roku - co zmieniło się w porównaniu z poprzednimi latami?

Zobacz, co będzie brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia.

Zmiany w systemie rekrutacji na studia w 2024 roku

Zobacz, co nowego w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

O czym trzeba pamiętać na miesiąc przed maturą?

Egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami.

Co można zabrać ze sobą na maturę?

Zobacz, o czym nie możesz zapomnieć!

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zaprasza maturzystów na Dzień Otwarty

Wydarzenie odbędzie się 19 kwietnia 2024 roku w gmachu głównym (ul. Podchorążych 2).

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane