zmień miasto

Apel wrocławskich licealistów do rządu i strajkujących

23 kwietnia 2019 roku, grupa uczniów związana z Liceum Ogólnokształcącym numer III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu wystosowała list otwarty do polskiego rządu oraz władz związkowych odpowiedzialnych za strajk nauczycieli. Oto co w nim zawarto!

Manifestacja uczniów we Wrocławiu

Redakcje w całej Polsce zostały poinformowane o inicjatywie uczniów związanych z jednym z wrocławskich liceów. Organizacja Głos Uczniów to nieformalna grupa, mająca na celu wyrażenie swoich poglądów dotyczących aktualnych wydarzeń w świecie polskiej edukacji i upomnienie skonfliktowanych stron w pewnych kwestiach i wskazanie na to, że to właśnie uczniowie w aktualnej sytuacji tracą najwięcej.

Treść wiadomości

Oto wiadomość, jaka została wystosowana do redakcji w całej Polsce.

Szanowni Państwo,

Jesteśmy nieformalną grupą, związaną z Liceum Ogólnokształcącym numer III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Wspólnie stworzyliśmy list, adresowany do rządu RP oraz do związków zawodowych nauczycieli. Załączamy adres strony www, na której zbieramy podpisy i udostępniamy treść apelu.

W obliczu konfliktu nauczycieli i rządu, zostaliśmy pozbawieni dostępu do edukacji. Prawo do nauki jest przecież uznane między innymi przez art. 26 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, art. 28 Konwencji o Prawach Dziecka oraz art. 70 Konstytucji RP. Rozumiemy, że konflikt racji naszych i nauczycieli jest konfliktem racji równorzędnych. Nauczyciele mają prawo do strajku, uczniowie zaś prawo do nauki. Choć uczniowie nie są formalnie stroną sporu, są zależni od nauczycieli i rządu. Niejako mimowolnie staliśmy się trzecią grupą, zaangażowaną w spór. W tym wypadku stroną, która może doprowadzić do porozumienia, jest rząd. Jako monopolistyczny pracodawca  nauczycieli oraz organ odpowiedzialny za tworzenie programu nauczania i nadzór nad szkolnictwem, Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z prezesem rady ministrów, powinno próbować doprowadzić do porozumienia z nauczycielami – ceną jest kształcenie młodych obywateli. Pragniemy zaapelować do polityków o większe zaangażowanie w negocjacje z nauczycielami, natomiast do nauczycieli o dalsze próby negocjowania. Do obu stron zaś o nietracenie z oczu dobra uczniów. Chcemy zebrać podpisy pod naszym apelem od samorządów szkół w całej Polsce oraz od pojedynczych uczniów - licznik na stronie wskazuje ich już ponad 500.

Choć jako liczna grupa młodych obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, mamy zróżnicowane poglądy na to, kto jako pierwszy powinien ustąpić w negocjacjach i które racje są ważniejsze, wiemy, że możemy skierować nasz głos do obu stron sporu  – prosić o wysłuchanie, poparcie i radę. Jako uczniowie pragniemy zaznaczyć, że mamy prawo głosu w debacie publicznej oraz że można ją prowadzić w sposób kulturalny – wysuwając argumenty, bez ordynarnych słów i oskarżeń.

Prosimy Państwa o poparcie naszego głosu!

Konsekwencje strajku

Treść listu otwartego znaleźć można na stronie https://glosuczniow.pl/menu/. Jest tam też możliwość złożenia swojego podpisu pod listem skierowanym do rządu i nauczycieli.

Uczniowie w nim wskazują przede wszystkim na fakt, że konsekwencje strajku odbijają się głównie na nich. Rzeczywiście, były kłopoty z organizacją egzaminów ósmoklasisty i gimnazjalnych, wciąż nie jest też jasna sytuacja związana z maturami. Dodatkowo warto przypomnieć, że aktualnie w wielu szkołach nie odbywają się zajęcia.

Głos Uczniów wskazuje na problem braku przeznaczenia przez rząd odpowiednich środków na edukację, za którą jest całkowicie odpowiedzialny i o którą powinien dbać, ze względu na przyszłość kraju. Uczniowie mają nie zgadzać się na odebranie im dostępu do edukacji oraz tak istotne dla maturzystów potencjalne odłożenie terminów matur.

W apelu możemy przeczytać też o prośbie skierowanej do obu stron, aby nie przestawać negocjować i aby robić to intensywniej, przy okazji zwracając uwagę na merytoryczność prowadzonej dyskusji oraz jej poziom.

KSK

fot. Krzysztof Zatycki

Źródło: Głos Uczniów.

Ciekawe artykuły

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama