Funkcjonowanie szkół po 18 stycznia - jak będą wyglądały lekcje klas I-III?

2021-01-13 10:38:30

18 stycznia 2021 r. kończą się ferie zimowe, a do szkół po raz pierwszy od listopada przyjdą dzieci. Zajęcia stacjonarne nie będą jednak dostępne dla wszystkich dzieci. Na lekcje w tej formule wrócą tylko uczniowie klas I-III. Rząd przygotował wytyczne dla szkół podstawowych, które mają zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i nauczycielom.

Zobacz też: Oficjalnie - klasy I-III wracają do szkół.

Dziecko w szkole

W skrócie:

  • 18 stycznia klasy I-III w szkołach podstawowych wracają do szkół na zajęcia stacjonarne.
  • Dzieci nie mogą mieć niepokojących objawów, a ich bliscy nie powinni znajdować się na kwarantannie.
  • Uczniowie powinni dbać o higienę, zakrywać usta i nos oraz mieć jak najmniejszy kontakt z dziećmi z innych klas.
  • Świetlice, stołówki czy biblioteki mogą działać, jednak przestrzegając odpowiednich zasad reżimu sanitarnego.
  • Osoby z niepokojącymi objawami będą musiały zostać zabrane do domu przez opiekunów.

Powrót do szkół - wytyczne rządu dla szkół podstawowych

Wytyczne zostały przygotowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Mają one pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa osobom przebywającym w szkołach podczas zajęć stacjonarnych. Jest to propozycja rozwiązań m.in. z zakresu organizacji zajęć, informowania o konieczności utrzymywania higiey oraz funkcjonowania stołówek.

Poniżej przedstawiamy wybrane wytyczne, bezpośrednio dotyczące uczniów. Wszystkie punkty dostępne są jako załącznik do pobrania na stronie MEIN: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wytyczne-sanitarne-dla-klas-1-3

Jak będą wyglądały zajęcia klas I-III od 18 stycznia?

Do zajęć stacjonarnych dopuszczone będą tylko dzieci, które nie wykazują objawów związanych z chorobami układu oddechowego, podobnie jak opiekunowie, którzy będą je przyprowadzać na zajęcia. Wymagane jest też, aby inni członkowie ich gospodarstwa domowego nie przebywali na kwarantannie.

Przy wejściach do szkół powinny stać dozowniki z płynem dezynfekującym, widoczne informacje o obowiązku ich użycia, wraz z instrukcją, jak to zrobić oraz nr telefonów do odpowiednich służb medycznych. Dzieci powinny też często myć ręce, zakrywać usta i nos przy kichaniu oraz unikać dotykania oczu nosa i ust. Uczniowie muszą też zasłaniać usta i nos, wymagana więc będzie od nich noszenie maseczki lub innej osłony. Nie powinni za to przynosić do szkół niepotrzebnych przedmiotów.

Zobacz też: Na co zwrócić uwagę przy wyborze maseczki?

Zaleca się, aby zajęcia były zorganizowane tak, aby w jak największym stopniu wyeliminować kontakt dzieci z różnych klas. Wszystkie lekcje dla danej grupy uczniów powinny się odbywać w jednej, przypisanej im na stałe sali, która, razem z korytarzami, powinna być co godzinę wietrzona.

Zajęcia wychowania fizycznego mogą się odbywać, zalecane jest jednak jak najczęstsza dezynfekcja sprzętu sportowego i mycie podłóg w salach gimnastycznych (najlepiej po każdych zajęciach) oraz korzystanie z boiska i zachęcanie dzieci do spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

Świetlice mogą działać. Ponownie - dzieci powinny, w miarę możliwości, przebywać w grupach razem z innymi członkami swoich klas, tak, aby ich nie mieszać. Same zajęcia świetlicowe mają odbywać się w salach, gdzie nie odbywają się inne lekcje. Nadal funkcjonują też zajęcia pozalekcyjne, biblioteka oraz gabinet higienistki, lecz z odpowiednimi obostrzeniami.

Stoliki w stołówkach powinny stać w odległości co najmniej 1,5 m, chyba że zostały oddzielone przegrodą, wystającą co najmniej 1 m ponad powierzchnię stołu. Zaleca się też, by dzieci jadały w stałych grupkach. Blaty stołów i poręcze krzeseł mają być czyszczone po każdej grupie. Dzieci mogą spożywać też własne napoje oraz jedzenie.

Uczniowie, u których zaobserwowane będą niepokojące objawy, będą odizolowywani w osobnych pomieszczeniach lub w odległości 2 m od pozostałych. Wzywani będą też wtedy opiekunowie, aby zabrali dziecko.

KSK

fot. Max Fischer z Pexels

Źródła: gov.pl/web/edukacja

Słowa kluczowe: 2021, powrót do szkół, wytyczne MEiN MZ i GIS, Covid, Zasady, Ograniczenia, Informacje

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Próbna matura Nowa Era 2021 - geografia, fizyka i j. niemiecki

Ostatni dzień próbnych egzaminów Nowej Ery został zaplanowany na 14 stycznia 2021 roku.

Nowa decyzja MEN: zdalne nauczanie przedłużone do 24 grudnia 2020 r.

Poznaj najnowsze propozycje Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Szczepienia a powrót dzieci do szkół. Jest stanowisko Ministra Edukacji i Nauki

Pierwsi nauczyciele mogą być zaszczepieni już w styczniu 2021 r.

Matura 2021 - zmiany zasad omówione na konferencji Ministra Edukacji i Nauki [listopad 2020]

Dowiedz się, co już wiemy o egzaminie dojrzałości na koniec roku szkolnego 2020/2021.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Higiena stomatologiczna - nowość na UMB! Białystok

Oto nowy kierunek studiów w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

Matura 2021 bez obowiązkowych rozszerzeń oraz egzaminów ustnych i z możliwością zmiany deklaracji maturalnej

Podpisano rozporządzenie wprowadzające zmiany w wymaganiach maturalnych.

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane