Jak efektywnie nauczyć się niemieckiego?

2016-12-21 16:37:58 | artykuł sponsorowany

Efektywna nauka języka niemieckiego to cel chyba każdej osoby, który podejmuje się nauki. Nikt nie chciałby spędzać dużej ilości czasu nad czymś z czego efekty będą mizerne. Jak więc uczyć się efektywnie języka niemieckiego i czy są na to jakieś sprawdzone i skuteczne sposoby? Jest wiele materiałów na ten temat, niektóre z nich są bardzo ciekawe. Język niemiecki nie jest językiem najłatwiejszym do nauki, co nie znaczy, że nie można się go efektywnie uczyć. Podstawą jest tak jak w każdego rodzaju nauce motywacja.

Motywacja daje siłę napędową do każdego działania. Na początku warto się zastanowić nad takimi aspektami jak: do czego przyda się mi znajomość języka niemieckiego, jakie będę miał z tego tytułu profity, czego oczekuję w związku z nauką języka niemieckiego. W tym zakresie każdy będzie miał swoją indywidualną listę w której określi najważniejsze cele do nauki języka. Do nauki języka potrzebny jest także entuzjazm, który szczególnie na początku nauki sprawia, że w ogóle za takie działania się zabierasz. To wszystko musi być jednak powiązane z jeszcze jednym bardzo ważnym czynnikiem jakim jest systematyczność. Dla utrzymania motywacji niezbędne są systematyczne działania. Codzienne rytuały powodują przyzwyczajenie zarówno ciała jak i umysłu do wysiłku związanego z przyswajaniem wiedzy. Motywacje można także innymi sposobami, jest to dość indywidualne i zależy od cech osobowościowych. Dla jednych motywacją będzie możliwość współpracy, dla innych motywujące będą wszelkie zadania powiązane z rywalizowaniem.

Efektywna nauka jest także powiązana z metodami nauki

 Dziś w dobie powszechnego dostępu do sieci internetowej można bez przeszkód korzystać z różnorodnych źródeł do nauki. Innowacyjne formy nauki dostępne w internecie pozwolą na to, aby w pewnym sensie oszukać umysł i poprzez rzeczy przyjemne zdobywać wiedzę. Efektywnym sposobem na naukę języka niemieckiego jest immersja. Oznacza ono naturalne obcowanie z językiem niemieckim. Oczywiście najlepsza w tym zakresie byłaby podróż do Niemiec i przebywanie w tym kraju. Jednak, nie zawsze z różnych powodów jest to możliwe. W takiej sytuacji można korzystać z różnorodnych bodźców wspomagających proces nauki dostępnych w sieci internetowej. W tym celu wykorzystuje się wszelkie możliwe kanały komunikacyjne. Nauka odbywa się poprzez słuchanie muzyki, oglądanie filmów, czytanie artykułów w języku niemieckim. Rozmowy z osobami niemieckojęzycznymi. Sposobem na  efektywną naukę są także korepetycje online za pomocą komunikatora Skype.

Poznaj Preply (niemiecki online)

Ogromny wybór native speakerów jest na platformie Preply (kliknij tutaj aby zobaczyć ofertę), z której warto korzystać ucząc się języka niemieckiego. Nauka indywidualna to największa efektywność. Podczas takiego trybu nauczania, korepetytor dostosowuje poziom przekazywanej wiedzy do indywidualnych uwarunkowań. Dopasuje najlepszą metodę, oraz dobierze właściwe pomoce dydaktyczne. Dużą popularnością wśród osób uczących się języka cieszą się różnego rodzaju blogi językowe, fora językowe, portale do nauki języków. Różnorodność form nauki pozwala na wybranie czegoś najbardziej skutecznego dla siebie. Do wyboru są różnorodne aplikacje mobilne, słowniki online, e-kursy na platformach e-learningowych. Swoje kompetencje związane z nauką języka można rozwijać korzystając z interaktywnych narzędzi, oraz ćwiczeń multimedialnych. Można też, uczyć się niejako przy okazji na przykład uczestnicząc w mediach społecznościowych. Aktywny udział na forach językowych, grupach językowych pozwala uczyć się języka wcale nie zdając sobie sprawy, że tak się dzieje.Kolejnym elementem zwiększającym  efektywność nauki języka niemieckiego jest umiejętność zarządzania swoim czasem, oraz dobra organizacja. Cechy te pozwalają na bardziej efektywną naukę. Sposobów na efektywną naukę języka niemieckiego jest dużo (kliknij tutaj, a poznasz więcej), jednak nie każdy sposób jest będzie dla każdego dobry. W dużej mierze należy postawić na indywidualne predyspozycje do nauki.

Warto czerpać z różnorodności materiałów dostępnych w sieci, jednak należy pamiętać o tym, aby nie przedobrzyć i nie stworzyć sobie w głowie galimatiasu korzystając ze zbyt dużej ilości materiałów do nauki. Tak więc, do efektywnej nauki potrzebny jest też umiar. Uczący się języka niemieckiego dość często mają problemy z mówieniem. O ile czytanie i rozumienie jest w miarę opanowane to etap swobodnego komunikowania się pozostaje w tyle. Dzieje się tak z wielu powodów, w grę wchodzi czasami nieśmiałość i obawa przed mówieniem. Dlatego już na samym początku nauki języka niemieckiego należy jak najwięcej mówić. Im więcej przeprowadzonych dialogów, chociażby z samym sobą tym większa efektywność nauki. Idealnie jest jeśli masz możliwość korzystania z konwersacji na przykład poprzez komunikator Skype (kliknij tutaj aby pobrać Skype).

Osoby, które uczyły się języka niemieckiego dzieląc się swoimi doświadczeniami wspominają również o takich elementach efektywnej nauki jak: uporządkowane miejsce do nauki, brak rozpraszających bodźców z zewnątrz, odizolowanie się od otoczenia. Te czynniki wpływają na umiejętność skoncentrowania się na aktualnym działaniu. Ucząc się,warto mieć pod ręką coś do picia, aby nie odrywać się od nauki. Jest także reguła pełnego żołądka, tak by nic nie odrywało myśli od tego czym się zajmujesz. Nic jednak nie poprawia efektywności tak jak nagrody, które każdy uwielbia dostawać. Można więc wykorzystać tą prostą zależność we własnej nauce języka niemieckiego. Ustalić sobie zasady i na przykład po przerobionej partii materiału – zrobić sobie nagrodę. Może to być czekoladka, ale może to być także coś zupełnie niematerialnego.  

Autor: Preply.com, 2016

 

artykuł sponsorowany

Słowa kluczowe: korepetycje online, nauka języka niemieckiego, preply

Komentarze, opinie, wypowiedzi (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj komentarz
  • Katarina [0]

    Ja się jakoś nie umiem uczyć online. W szkole też miałam niemiecki, ale nauczyciel słabo uczył. Jakiś czas temu poszłam do szkoły http://katarina.pl/ i jestem bardzo zadowolona z lektorów i metody nau...

    Miśka, 2018-03-15, 12:17:00

Aktualności

Próbna matura 2021 - biologia i informatyka [Arkusze CKE]

Siódmy dzień testów diagnostycznych.

Matura 2021 - geografia

Sprawdź, jak wyglądały arkusze do matury z geografii w 2021 r. i poznaj odpowiedzi do egzaminu

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Sen a matura - jak uzyskać najlepsze wyniki?

Dowiedz się, dlaczego warto zatroszczyć się o dobry sen i czemu jest aż tak ważny dla naszej pamięci.

Poradnik maturzysty - jak przygotować się na tegoroczny egzamin?

Zobacz, o czym powinien pamiętać każdy maturzysta przed egzaminem dojrzałości.

Matura 2021 - Arkusze CKE

Zobacz arkusze i sprawdź odpowiedzi tegorocznych matur.

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane