zmień miasto

Kto może być zwolniony z pisania egzaminu maturalnego?

W każdej szkole ponadgimnazjalnej można brać udział w konkursach. Jednymi z nich są olimpiady, które okazują się być często ignorowane przez uczniów. Warto jednak angażować się w nie, ponieważ mogą one zapewnić szereg korzyści jeszcze w trakcie nauki w liceum lub technikum. Maturzysta z tytułem finalisty lub laureata takiej inicjatywy zyskuje możliwość zwolnienia z pisania egzaminu maturalnego.

Zobacz, w jaki sposób uzyskać zaliczenie egzaminu przed przystąpieniem do matury

Prawie z każdego przedmiotu szkolnego organizowane są olimpiady dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Udział w takim konkursie może pozwolić już przed majem zdobyć maksymalną ilość punktów z danego przedmiotu maturalnego. Jeśli zostaniemy przykładowo finalistami Ogólnopolskiej Olimpiady z Języka Angielskiego, dostaniemy zwolnienie z głównego testu – zarówno z formy pisemnej podstawowej, jak i rozszerzonej oraz części ustnej egzaminu.  

Należy pamiętać, żeby po uzyskaniu tytułu laureata lub finalisty olimpiady zgłosić taką informację dyrektorowi szkoły w formie zaświadczenia. Wtedy przedstawiciel placówki będzie mógł zdecydować, czy zostaniemy zwolnieni z pisania matury. Jeśli przedmiot, z którego uzyskaliśmy wyróżnienie, nie znalazł się w naszej deklaracji egzaminów, nie ma co się martwić. Jeszcze można to zmienić.

Jako laureat lub finalista olimpiady możemy zyskać dużo więcej niż samo zwolnienie z pisania matury. To jest także pomocna informacja, która ułatwi nam z pewnością dostanie się na studia w przyszłości. Zdobędziemy dzięki temu więcej punktów rekrutacyjnych. Na niektórych kierunkach mamy szansę być od razu przyjęci za dobre wyniki w nauce. Dodatkowo, taki tytuł pozwala na uzyskanie stypendium w szkole wyższej.

PW

Fot. Pexels.com 

Ciekawe artykuły

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama