zmień miasto

Masowa likwidacja małych szkół w Polsce

Po wyborach samorządowych gminni włodarze zaczynają podejmować pierwsze poważne decyzje związane z przyszłością niewielkich szkół, zwłaszcza tych położonych w małych miejscowościach. Najczęściej do likwidacji przekazywane są podstawówki.

Zobacz, dlaczego niektóre małe placówki w Polsce są likwidowane!

Likwidacja szkół

Do końca lutego 2019 roku samorządowcy po podjęciu decyzji muszą powiadomić o likwidacji placówek oświatowych kuratoria oraz rodziców uczniów. Do zamknięcia zostały już przekazane m.in. szkoły w w Wabczu, Siemkowie, Januszkowie, Żninie, Kcynii i Sławkowie.

Powody likwidacji

Najpopularnieszym powodem likwidacji szkół są kwestie ekonomiczne i zbyt mała liczba uczniów. Z subwencji wpływa niewystarczająca ilość pieniędzy na utrzymanie placówek, co wpływa na decyzję o ich zamknięciu. W niektórych miejscach do likwidacji przekazywane są już nawet utworzone wcześniej filie.

Metoda plastrów

Małe szkoły likwidowane są tzw. metodą plastrów - najpierw podejmuje się decyzję o zamknięciu oddziałów, a następnie tworzy się ich filie bez dyrektorów. Później okazuje się, że koszty utrzymania takiej placówki i tak są zbyt wysokie, więc ostatecznie dochodzi do całkowitej likwidacji szkoły.

Rozwiązanie problemu

Tymczasowym rozwiązeniem samorządowców jest tworzenie filli danych szkół w większych miejscowościach. Jest to zabieg, który ma uspokoić zaniepokojonych rodziców. Członkom związków oświatowych nie podobają się jednak takie metody.

PW

fot. Pexels.com

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja

Ciekawe artykuły

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama