Rusza 4. edycja programu edukacyjnego dla szkó³ podstawowych i ponadpodstawowych "Z³ote Szko³y NBP"

2023-12-20 11:53:17

Narodowy Bank Polski poinformowa³, ¿e wystartowa³a IV edycja programu „Z³ote Szko³y NBP” skierowanego do szkó³ podstawowych i ponadpodstawowych. Has³em przewodnim czwartej edycji programu jest: „Polski z³oty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna”.

uczennicaCelem programu jest zwiêkszenie kompetencji ekonomicznych m³odego pokolenia i przygotowanie do bezpiecznego poruszania siê po ¶wiecie finansów. Program jest organizowany od 2021 r. Do tej pory wziê³o w nim udzia³ prawie pó³ miliona uczestników z ponad tysi±ca szkó³ z ca³ej Polski.

W szko³ach, które przyst±pi± do programu, zawi±zuj± siê Dru¿yny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej z³o¿one z nauczycieli i uczniów (w szko³ach podstawowych z uczniów klas 7 i 8). Dru¿yny wymy¶laj±, organizuj±
i przeprowadzaj± trzy obligatoryjne zadania: lekcjê z ekonomi±, debatê szkoln± oraz warsztat uczniowski, których tematyka jest zwi±zana z has³em przewodnim IV edycji – „Polski z³oty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna”.

Zadania obligatoryjne

  • Lekcja z ekonomi±

Lekcja na temat „Polski z³oty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna” mo¿e byæ przeprowadzona w ramach dowolnego przedmiotu; powinna mieæ charakter interdyscyplinarny, czyli ³±czyæ tematykê ekonomii

z innymi dziedzinami wiedzy. Lekcja mo¿e byæ przeprowadzona przez jednego lub kilku nauczycieli.

  • Debata szkolna

Debata na temat „Polski z³oty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna” powinna byæ przeprowadzona przez uczniów z dru¿yny i anga¿owaæ jak najwiêksz± liczbê uczestników. Forma debaty jest dowolna,
mo¿e byæ przeprowadzona w szkole lub w innym miejscu.

  • Warsztat uczniowski

Warsztat, którego tematem jest „Polski z³oty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna” organizuj± i prowadz± uczniowie, których powinien wspieraæ opiekun merytoryczny (mo¿e byæ nim nauczyciel).

Zakres merytoryczny tematu

Zakres merytoryczny tematu obejmuje trzy zagadnienia:

  • Polski z³oty
  • Czym s± pieni±dze?
  • Monety i banknoty powszechnego obiegu oraz kolekcjonerskie.

Realizuj±c zadania, uczestnicy powinni skoncentrowaæ siê na tym, jak przebiega³ proces ustanowienia waluty w niepodleg³ym pañstwie polskim, dlaczego dosz³o do odrodzenia z³otego, na czym polega³a reforma walutowa z 1924 r. i jak powsta³ Bank Polski SA – odpowiednik NBP sprzed 100 lat. Jaki jest prawny status z³otego i dlaczego tylko Narodowy Bank Polski mo¿e emitowaæ polskie znaki pieniê¿ne, a tak¿e czym jest system p³atniczy i jak± rolê odgrywa w nim NBP?

Kolejnym aspektem jest proces powstawania wspó³czesnych polskich znaków pieniê¿nych: od projektu monety czy banknotu do ich wytworzenia; zabezpieczenia i sposoby weryfikacji autentyczno¶ci znaków pieniê¿nych oraz zasady ich u¿ytkowania w Polsce.

Podczas wykonywania zadañ uczestnicy powinni tak¿e zwróciæ uwagê na emisje kolekcjonerskie NBP, w tym na przyk³ady serii kolekcjonerskich – jak seria „Wielcy polscy ekonomi¶ci”, a tak¿e na aspekt polskich monet i banknotów kolekcjonerskich jako dzie³ sztuki i zapis czasów oraz osi±gniêcie technologiczne.

Tytu³ „Z³otej Szko³y NBP”

Tytu³ „Z³otej Szko³y NBP” otrzymaj± szko³y, które zdobêd± minimum 25 punktów za zrealizowane zadania po¶wiêcone tematowi IV edycji „Polski z³oty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna”.

Nagrody IV edycji

W IV edycji programu do wygrania jest 126 nagród.

  • 2 nagrody dla najlepszych Z³otych Szkó³ NBP bie¿±cej edycji.

Nagroda Specjalna – 15 000 z³ – dla Z³otej Szko³y NBP, która wyró¿ni siê oryginalno¶ci± pomys³ów na realizacjê zadañ i zaanga¿owaniem w popularyzacjê wiedzy ekonomicznej zwi±zanej z tematem edycji.

Nagroda Prezesa NBP – 15 000 z³ – dla Z³otej Szko³y NBP za innowacyjn± i najbardziej inspiruj±c± realizacjê zadañ programu edycji.

  • 24 nagrody za I, II, III miejsce oraz wyró¿nienia.

Nagrody i wyró¿nienia zostan± przyznane w ka¿dej z trzech kategorii zadañ, w dwóch oddzielnych pulach: dla szkó³ podstawowych i ponadpodstawowych:

I miejsce – 10 000 z³,

II miejsce – 8000 z³,

III miejsce – 6000 z³,

Wyró¿nienie – 4000 z³.

  • 100 nagród po 2000 z³ za najlepiej wykonane wszystkie zadania edycji – po 50 nagród dla szkó³ podstawowych i ponadpodstawowych.

Termin zg³oszeñ, czyli nadsy³ania relacji z wykonanych zadañ, up³ywa 11 marca 2024 r. Wyniki IV edycji zostan± og³oszone w maju 2024 r.

ip

fot. pixabay.com/vgnk

S³owa kluczowe: Narodowy Bank Polski

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialno¶ci za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania b±d¼ usuwania komentarzy zawieraj±cych tre¶ci zabronione przez prawo, uznawane za obra¼liwie lub naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia spo³ecznego.

Brak komentarzy. B±d¼ pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualno¶ci

Udana stylizacja na studniówkê - modnie i z klas±

Sprawd¼, co jest w modzie i jak dopasowaæ elementy stylizacji, by wygl±daæ doskonale.

Proces rekrutacji na studia w 2024 roku - co warto wiedzieæ?

Zobacz, jak wygl±da rekrutacja na studia krok po kroku.

Co powiniene¶ wiedzieæ zanim pójdziesz na studia?

Zobacz, co czeka ciê za murami uczelni.

CZYTAJ RÓWNIE¯

Co mo¿na zabraæ ze sob± na maturê?

Zobacz, o czym nie mo¿esz zapomnieæ!

Jak wygl±da matura ustna z jêzyka polskiego?

Zobacz, jak przebiega egzamin krok po kroku.

Rekrutacja na studia w 2024 roku - co zmieni³o siê w porównaniu z poprzednimi latami?

Zobacz, co bêdzie brane pod uwagê podczas rekrutacji na studia.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Kalendarz roku szkolnego 2012/13 - rok szkolny 2012/13 kalendarz ferie ¶wiêta matury egzaminy daty terminy zakoñczenie wakacje

Dzisiaj rozpoczêli¶cie naukê w nowym roku szkolnym. Sprawd¼cie najwa¿niejsze daty - kiedy s± ferie, ¶wiêta oraz egzaminy!