W drodze po indeks

2013-04-04 10:28:05

Tytuł magistra obecnie na nikim nie robi już wrażenia. Przyszły pracodawca prawdopodobnie nie zapyta o indeks a o konkretne umiejętności i doświadczenie. Warto więc zastanowić się jak wybrać uczelnię i kierunek, dzięki którym zdobędziemy kwalifikacje deficytowe na ciągle zmieniającym się rynku pracy.

Już za miesiąc matura. Poza stresem przed egzaminem dojrzałości, w głowach maturzystów kłębi się mnóstwo pytań związanych z przyszłością. Jak wybrać odpowiednią uczelnie i kierunek? Czy ten ostatni powinien być obrany na podstawie zainteresowań czy zdrowego rozsądku? A może istnieją kierunki przyszłości? Szukając odpowiedzi na powyższe pytania warto poświęcić trochę więcej czasu i energii, bo ta decyzja jest jedną z kluczowych w życiu, a jej skutki mogą zaważyć na naszej przyszłości.

„Studiowanie na uczelni, której program edukacyjny jest prowadzony w oderwaniu od oczekiwań rynku pracy jest stratą czasu. Mamy w Polsce około 2 miliony studentów i dramatyczny poziom edukacji. 251 tysięcy bezrobotnych absolwentów mówi samo za siebie. Wybierajmy więc uczelnie, które rozumieją potrzeby rynku pracy.” – radzi Oskar Derych dyrektor ds. komunikacji Akademii Vistula.

Program nauczania, czy staże i praktyki?

Rynek pracy pokazuje, że już na studiach warto zrównoważyć teorię z praktyką. Oznacza to, że oprócz samej nauki „czysto książkowej”, studenci powinni już podejmować pierwsze wyzwania zawodowe. Dlatego poza programem nauczania warto już na etapie wyboru uczelni sprawdzić, co w zakresie praktyk, staży i stypendiów oferuje.

Niektóre uczelnie wyższe są bardzo na tym polu aktywne i proponują ciekawe rozwiązania. Przykładem może być Akademia Vistuli, która systematycznie prowadzi innowacyjny program COOP-EDU łączący świat biznesu z edukacja. COOP-EDU polega na współpracy uczelni z renomowanymi czterdziestoma firmami międzynarodowymi w ramach, której studenci odbywają obowiązkowe praktyki i staże.

Ponadto, program oparty jest na akademickich i biznesowych doświadczeniach wykładowców. Jego elementami są gry integracyjne czy case study. Na uczelni działa również biuro karier, które oferuje konsultacje z doradcą zawodowym oraz psychologiem biznesu. 

Kierunek z pasji, czy z rozsądku?

Na początku należy się zastanowić czy w ogóle istniej coś takiego jak kierunki przyszłości. Niestety, w tym momencie następuje rozczarowanie. Aby poznać kierunki przyszłości trzeba by odgadnąć, jaki będzie popyt na pracę w poszczególnych branżach za 5 lat, przy uwzględnieniu rozwoju gospodarki oraz zasobów siły roboczej. Kierunki przyszłości niewątpliwie istnieją, ale wskazanie ich jest praktycznie niemożliwe.

Dlatego wybierając kierunek należy kierować się przede wszystkim swoimi zainteresowaniami i pasjami. Trzeba pamiętać, że wybór odpowiedniego kierunku nie wystarczy, aby w przyszłości dostać wymarzoną pracę. Każdego roku uczelnie wyższe kończy w Polsce około 450 tysięcy osób, a więc wybicie się z tak dużej grupy nie jest proste. Znacząca liczba absolwentów nie posiada umiejętności wymaganych przez pracodawców. Jak podaje Manpower, międzynarodowa korporacja zajmująca się HR, fakt ten deklaruje aż 48% firm rekrutujących.

Jak mówi Oskar Derych dyrektor ds. komunikacji Akademii Vistula „Dziś tytuł magistra może mieć każdy, problem w tym, że nie chroni on przed bezrobociem. Samo studiowanie nie wystarczy, trzeba jeszcze praktykować. Dlatego nasza uczelnia prowadzi nowoczesny program COOP-EDU łączący edukację z biznesem, dzięki któremu studenci mają otwartą drogę do podjęcia pracy w renomowanych korporacjach. Łączymy trzy elementy: teorię, praktykę i pomoc studentom w odkrywaniu swojej unikatowości”.

Umiejętność odnalezienia się w każdej sytuacji

Kluczem do sukcesu jest również posiadanie tak zwanych umiejętności miękkich, niezależnych od rodzaju wykonywanej pracy. Należy do nich między innymi łatwość funkcjonowania w międzynarodowym środowisku, komunikacja interpersonalna czy autoprezentacja. Dlatego dużym plusem może być międzynarodowa atmosfera studiowania. Poza oczywistą możliwością praktycznego szlifowania języka obcego, bardzo ważne w globalizującym się świecie jest nawiązanie wielu nowych i cennych znajomości.

Nie należy, więc szukać kierunków przyszłości, ale studiować zgodnie z zainteresowaniami. W ciągu toku studiów dążyć do specjalizacji wybranego fragmentu wiedzy, poznawać środowisko branżowe, praktykować i tworzyć własną, niepowtarzalną markę.

ip

Słowa kluczowe: akademia vistula maturzyści studia magister kierunek pasja staże zainteresowanie

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Co można zabrać ze sobą na maturę?

Zobacz, o czym nie możesz zapomnieć!

Stypendia Pomostowe - most do lepszej przyszłości

Aż 10 tys. złotych wsparcia dla młodzieży, która poza dobrymi wynikami w nauce, spełnia pozostałe warunki programu.

Polscy maturzyści z nagrodą Outstanding Pearson Learner Awards za wybitne osiągnięcia

Trzy osoby z najlepszymi wynikami na świecie z międzynarodowej matury A Level!

O czym trzeba pamiętać na miesiąc przed maturą?

Egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Co powinieneś wiedzieć zanim pójdziesz na studia?

Zobacz, co czeka cię za murami uczelni.

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zaprasza maturzystów na Dzień Otwarty

Wydarzenie odbędzie się 19 kwietnia 2024 roku w gmachu głównym (ul. Podchorążych 2).

Rekrutacja na studia w 2024 roku - co zmieniło się w porównaniu z poprzednimi latami?

Zobacz, co będzie brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane