Myślisz o studiach? Wybierz mądrze!

2014-11-07 10:45:10 | artykuł sponsorowany

Wybór odpowiednich studiów to  jedna z najważniejszych decyzji w życiu młodego człowieka, ponieważ profil wybranej uczelni determinuje później chęć potencjalnych pracodawców do zatrudnienia konkretnego absolwenta. Należy się zatem dość wcześnie wykazać dalekowzrocznością i już w liceum sprecyzować swoje zainteresowania w kontekście przyszłego zawodu, biorąc również pod uwagę popyt na rynku pracy na pozyskiwanie specjalistów w konkretnych dziedzinach.

Z tych właśnie powodów, oblegane jeszcze w latach 90. kierunki filologiczne, filozofia, psychologia i socjologia, obecnie nie cieszą się popularnością wśród przyszłych studentów, ponieważ absolwenci wspomnianych kierunków – pomimo, niewątpliwie, ciekawego i rozwijającego planu zajęć, mieli później problemy ze znalezieniem interesującej i dobrze płatnej pracy w zawodzie. Żeby ta sytuacja mogła zmienić się na lepsze, konieczna była również zmiana podejścia przyszłych roczników i więcej rozwagi przy wybieraniu kierunku przyszłych studiów.

Jeśli nie filologia, to co?
Od dwóch dekad można zauważyć stopniową zmianę zainteresowań wśród osób ubiegających się o miejsce w szkołach wyższych i można tylko domniemywać, czy jest ona inspirowana pewną przemianą pokoleniową czy dostosowaniem się do oczekiwań przyszłych pracodawców. Wiadomo na pewno, że przyszli studenci pilnie śledzą statystyki i raporty dotyczące upatrzonych uczelni i odsetek później zatrudnionych absolwentów. Według najnowszych trendów, największe szanse na zatrudnienie mają studenci studiów technicznych, oraz absolwenci kierunków związanych z gospodarką, elektroniką, bankowością i marketingiem.

Uczelnie niepubliczne – czy warto na nich studiować?
W ciągu ostatnich lat daje się również zauważyć systematyczny wzrost popularności kierunków na uczelniach niepublicznych, co może wiązać się z faktem, że w tego typu placówkach z reguły wykładowcy rekrutują się spośród osób z praktycznym doświadczeniem w danej dziedzinie.  Możliwość uzyskania konkretnej wiedzy, jest z pewnością dość istotnym argumentem za tym, by studiować na uczelni, która to umożliwia. Przykładowo - Wyższe Szkoły Bankowe, zarówno w 2013 jak i 2014 r., zostały ocenione jako grupa uczelni niepublicznych najbardziej ceniona wśród pracodawców w Polsce (według wyników rankingów przeprowadzonych przez "Wprost"). Ma to związek z interesującą i rozbudowaną ofertą praktyk zawodowych, nawiązaniem ścisłej współpracy i stworzeniem siatki kontaktów w świecie biznesu oraz przekazywaniem przez wykładowców wiedzy, dostosowanej do realiów rynku. Inne korzyści, płynące ze studiowania w Wyższej Szkole Bankowej to duża ilość udogodnień, opracowanych z myślą o ułatwieniu życia studentowi. Większość bieżących spraw związanych z uczelnią mogą załatwić z domu, za pośrednictwem Extranetu, a ich oceny są wpisywane online do e-indeksu, pozwalając oszczędzić mnóstwo czasu. Kolejną korzyścią jest fakt, że większość potrzebnych materiałów i notatek jest udostępniania na platformie Moodle. Wyraźnym zaś dowodem na to, że Wyższa Szkoła Bankowa rozumie i wychodzi naprzeciw potrzebom młodych ludzi, jest stworzenie w ramach jej struktur Biura Karier, które zajmuje się organizowaniem spotkań z doradcami zawodowymi, a także prowadzi bezpłatne szkolenia, warsztaty, praktyki oraz staże.

Tekst: Promocja

Fot. Łukasz Bera

Słowa kluczowe: wybór uczelni studia wsb wyższa szkoła bankowa oferta

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Stypendia Pomostowe - most do lepszej przyszłości

Aż 10 tys. złotych wsparcia dla młodzieży, która poza dobrymi wynikami w nauce, spełnia pozostałe warunki programu.

Co powinieneś wiedzieć zanim pójdziesz na studia?

Zobacz, co czeka cię za murami uczelni.

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zaprasza maturzystów na Dzień Otwarty

Wydarzenie odbędzie się 19 kwietnia 2024 roku w gmachu głównym (ul. Podchorążych 2).

Zmiany w systemie rekrutacji na studia w 2024 roku

Zobacz, co nowego w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Rekrutacja na studia w 2024 roku - co zmieniło się w porównaniu z poprzednimi latami?

Zobacz, co będzie brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia.

7 sposobów na skuteczne przygotowanie się do matury

skutecznie porady jak przygotować się do egzaminu maturalnego

Studniówka przed maturą: najważniejsze wydarzenie dla każdego maturzysty!

Studniówka jest symbolicznym pożegnaniem z jednym etapem życia i powitaniem drugiego.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Środki stylistyczne, które warto znać - środki stylistyczne, środki artystycznego wyrazu, środki poetyckie

Zbiór najważniejszych środków stylistycznych, które przydadzą się podczas egzaminu maturalnego.