O dojrzewaniu do egzaminu dojrzałości

2015-12-18 11:57:52

„Hej, za rok matura…” – te słowa starej piosenki, która stała się niemal hymnem maturzystów, są sygnałem, że czasu jest coraz mniej i pora bardziej intensywnie myśleć o pierwszym, tak ważnym sprawdzianie, dumnie nazywanym egzaminem dojrzałości. Rok to dużo czy mało, aby dobrze przygotować się do matury?

Odpowiedź jest względna i zależy od wielu czynników. Podstawa programowa, która obecnie obowiązuje, traktuje tę kwestię jednoznacznie – potrzeba co najmniej sześciu (a może nawet dziewięciu?) lat. Dlaczego? – ponieważ zgodnie z nią „…należy potraktować czas nauki w gimnazjum oraz w szkole ponadgimnazjalnej jako spójny programowo sześcioletni (a w technikum nawet siedmioletni) okres kształcenia”[1]. A dlaczego być może aż dziewięciu? Nawet pobieżna lektura postanowień podstawy dotyczących treści nauczania łatwo nasuwa spostrzeżenie, że pewne zagadnienia, które pojawiają się w niej jako przeznaczone do realizacji w szkole podstawowej, nie są wymieniane explicite w części dotyczącej gimnazjum czy szkoły ponadgimnazjalnej. Takimi są np. cechy podzielności, obliczanie wartości bezwzględnej czy podstawowe własności geometryczne (suma kątów w trójkącie, siatki wielościanów i inne). Tak więc już od klasy czwartej szkoły podstawowej rozpoczyna się „dojrzewanie do matury”.

W maju 2015 roku po raz pierwszy do egzaminu maturalnego przystąpili uczniowie, którzy przeszli sześcioletni cykl kształcenia według nowej organizacji nauczania wprowadzonej w 2009 roku. Z pewnym niepokojem oczekiwano na wyniki, które okazały się obiecujące – ponad 80% zdających odniosło sukces. Jest to twardy dowód na to, że idea będąca podbudową zmian jest słuszna. Za kolejnych sześć lat, gdy maturę będą zdawali uczniowie, którzy przejdą cały, dwunastoletni cykl kształcenia, z pewnością wyniki potwierdzą ostatecznie celowość tej reformy.

Przed nauczycielami i wszystkimi zajmującymi się dydaktyką postawiono nowe wyzwania. Należy tak skonstruować struktury edukacyjne, aby, wykorzystując potencjał zawarty w podstawie programowej, osiągnąć maksymalny efekt. W tym przedsięwzięciu nie może zabraknąć systemu egzaminowania. Jak „w połowie drogi” wygląda praktyka? Źródłami informacji są: Informator o egzaminie maturalnym z matematyki od roku szkolnego 2014/2015, przykładowy zestaw zadań na egzamin maturalny z matematyki z grudnia 2013, arkusz próbnej matury i arkusz egzaminu maturalnego z roku 2015. Materiał zawarty w tych dokumentach warto porównać z arkuszami egzaminów gimnazjalnych, a także sprawdzianów po szkole podstawowej.

 

Autor: Jerzy Janowicz

artykuł sponsorowany

 

 


[1] Z. Marciniak: O potrzebie reformy programowej kształcenia ogólnego. W: Podstawa programowa z komentarzem. Edukacja matematyczna i techniczna. MEN, Warszawa 2009, s. 9.

Słowa kluczowe: przygotowanie do matury, jak zdać maturę, matura 2016

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

O czym trzeba pamiętać na miesiąc przed maturą?

Egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami.

Co powinieneś wiedzieć zanim pójdziesz na studia?

Zobacz, co czeka cię za murami uczelni.

Zmiany w systemie rekrutacji na studia w 2024 roku

Zobacz, co nowego w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe.

Jak wygląda matura ustna z języka polskiego?

Zobacz, jak przebiega egzamin krok po kroku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

7 sposobów na skuteczne przygotowanie się do matury

skutecznie porady jak przygotować się do egzaminu maturalnego

Studia prawnicze: kierunek dla ambitnych - od marzeń po błyskotliwą karierę

To kierunek dla osób ambitnych i cierpliwych, które w przyszłości chcą oferować pomoc prawną.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane