Planujesz studia przyrodnicze? Przyszłość jest w twoich rękach!

2017-06-06 14:44:29

Jeśli na maturze zdawałeś chemię i biologię, nie musisz się już martwić, że medycyna jest jedynym kierunkiem studiów, dzięki któremu zdobędziesz prestiżowy zawód, wysokie zarobki i szansę na zawodową realizację. Jeśli wybierzesz nauki przyrodnicze, takie jak biotechnologia czy weterynaria, również będziesz miał szansę na satysfakcjonują karierę.

Rosnąca pozycja nauk przyrodniczych

Mimo że medycyna wciąż prowadzi w rankingach najpopularniejszych kierunków studiów, to popularność zdobywa coraz więcej kierunków przyrodniczych. Wśród nich najczęściej pojawiają się te związane z żywnością i żywieniem, m.in. dietetyka oraz technologia żywienia. Ich absolwenci są obecnie bardzo potrzebni gospodarce, a jeśli interesuje ich praca naukowa, nie muszą już wyjeżdżać za granicę, by w dobrze wyposażonych laboratoriach prowadzić innowacyjne badania. Jeśli jesteś osobą ambitną, drzwi do stosunkowo szybkiej i satysfakcjonującej nie tylko finansowo kariery masz szeroko otwarte.

Innowacyjne badania w zakresie ochrony zdrowia, ważne również dla gospodarki, nie są zdominowane jedynie przez profesorów medycyny - prowadzą je specjaliści z różnych dziedzin. Laureatem ostatniej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii został japoński biolog Yoshinori Ōsumi. W 2015 roku tą samą nagrodą uhonorowano biochemików Williama C. Campbella i Satoshiego Ōmurę oraz chińską specjalistkę w zakresie chemii farmaceutycznej Tu Youyou.

Dołącz do liderów innowacyjności


Co trzeba zrobić, żeby po studiach w Polsce mieć szansę na odniesienie podobnych sukcesów? Pierwszym warunkiem jest wybór kierunku studiów: takiego, który odpowiada potrzebom rynkowym, a w przypadku pracy naukowej daje możliwość otrzymania pokaźnych grantów. Nie bez znaczenia jest również wybór uczelni z wykwalifikowaną kadrą oraz dobrze rozwiniętą infrastrukturą badawczą. Trzeci wymóg wiąże się ze zdobywaniem doświadczeń zawodowych już na studiach, w czym również pomóc może - i powinna - szkoła wyższa.

W Polsce coraz bardziej docenia się pracę młodych naukowców. Dr Marcin Gołębiewski z Wydziału Nauk o Zwierzętach oraz dr inż. Marcin Kurek z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, związani z warszawską SGGW, zostali laureatami VII edycji programu „Lider”. Zespół pod ich kierownictwem otrzymał grant w wysokości 1,2 mln złotych na badania, których celem jest opracowanie nowej metody zapobiegania chorobom krów mlecznych. Z kolei profesor Magdalenę Król z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej tej samej uczelni wyróżniono tytułem Człowieka Roku „Gazety Wyborczej” w kategorii „Nauka” za wkład w badania nad leczeniem nowotworów, prowadzone przez nią od 2016 roku. Prace nie byłyby możliwe, gdyby nie pokaźny grant przyznany jej przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych. W realizacji przełomowych projektów naukowcom z SGGW pomaga otwarte niedawno nowoczesne Centrum Badań Biomedycznych.

Poznaj pracodawcę już w trakcie studiów

Przed absolwentami kierunków przyrodniczych stoją więc ogromne możliwości. Aby w pełni z nich korzystać, warto zaangażować się w zdobywanie doświadczenia już w trakcie studiów. Najbardziej atrakcyjne posady czekają bowiem na osoby posiadające już pewne doświadczenie. Tym bardziej cieszy sytuacja, w której polskie uczelnie są otwarte na współpracę z przedstawicielami gospodarki. Zyskują na tym zarówno wiodące przedsiębiorstwa, jak i uczelnie oraz studenci.

- Ponad 400 formalnych porozumień z pracodawcami oraz wspólne projekty badawczo-rozwojowe, które prowadzimy we współpracy z szesnastoma klastrami reprezentującymi przemysł, pozwalają młodym ludziom zdobywać praktyczną wiedzę już w trakcie studiów - wyjaśnia profesor Wiesław Bielawski, rektor warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (http://kandydat.sggw.pl/). - Dzięki temu absolwenci bezboleśnie wkraczają później na rynek pracy, dokładnie tam, gdzie są potrzebni i gdzie czekają na nich wyzwania.

Jeśli jesteś tegorocznym maturzystą, dokładnie przemyśl wybór kierunku i uczelni. Masz jeszcze czas, by sprawdzić, w jakich dziedzinach gospodarki rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, a także gdzie zyskasz szansę rozwoju zawodowego już podczas studiów. Możliwości są naprawdę obiecujące.

ip

Słowa kluczowe: studia przyrodnicze, co po maturze, biotechnologia, weterynaria

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Proces rekrutacji na studia w 2024 roku - co warto wiedzieć?

Zobacz, jak wygląda rekrutacja na studia krok po kroku.

Jak wygląda matura ustna z języka polskiego?

Zobacz, jak przebiega egzamin krok po kroku.

7 sposobów na skuteczne przygotowanie się do matury

skutecznie porady jak przygotować się do egzaminu maturalnego

Udana stylizacja na studniówkę - modnie i z klasą

Sprawdź, co jest w modzie i jak dopasować elementy stylizacji, by wyglądać doskonale.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Rusza 4. edycja programu edukacyjnego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych "Złote Szkoły NBP"

Hasłem przewodnim czwartej edycji programu jest: "Polski złoty w obiegu od 100 lat - NBP i jego funkcja emisyjna".

Jakie są szanse na dostanie się na studia w 2024 roku?

Zobacz, co jest ważne przy rekrutacji na studia.

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane