Finał IV Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

2012-03-20 11:54:09

Ile mamy obecnie autostrad i dróg ekspresowych? Jak ustalić normy zapasu dla poszczególnego asortymentu? Gdzie mogą pojawić się słabe punkty podczas współpracy dostawcy z odbiorcą? 16 marca 2012r. podczas finału IV Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej młodzi logistycy rozwiązywali zadania problemowe. W trzecim, ostatnim etapie zmagań wzięło udział pięćdziesięciu olimpijczyków. W drodze do finału pokonali oni rekordową liczbę ponad 5,5 tysiąca uczestników z całej Polski.

Wszyscy finaliści olimpiady już dzisiaj mogą o sobie powiedzieć – wygrani. Choć zwycięzca będzie tylko jeden to samo zakwalifikowanie się do trzeciego etapu olimpiady daje powody do satysfakcji, przy tak dużej liczbie uczestników. Najlepsza „50” młodych logistyków punktualnie o godz. 11:00, 16 marca rozpoczęła najważniejszy, a zarazem rozstrzygający etap olimpiady. Stawka jest naprawdę duża, toteż stopień trudności w ostatnim etapie największy. Końcowa rozgrywka to zadania problemowe z zakresu opakowań logistycznych oraz zadania z transportu oparte o Euro 2012. Nie zabrakło pytań z zakresu zapasów. W czasie 150 minut olimpijczycy rozwiązywali cztery zadania. Cześć pierwsza podzielona była dodatkowo na trzy elementy. Tutaj uczniowie uzupełniali informacje na temat infrastruktury transportu drogowego oraz kolejowego. W drugim zadaniu finaliści mieli ustalić właściwy poziom zapasów i określić czy system dostaw działa dobrze. W tym punkcie najlepsi  podjęli się także próby nazwania koncepcji logistycznej, jaką zastosowało przedsiębiorstwo. Arkusz z pytaniami finałowymi uzupełniały dwie pozostałe części, w których uczniowie rozwiązywali testy składające się z 5 pytań, z tematyki opakowań w systemach logistycznych.

Za uczniami pięć miesięcy ciężkiej pracy. Trzy etapy olimpiady. Każdy kolejny coraz trudniejszy. W tej chwili czekają już tylko na ogłoszenie wyników. W korytarzach Wyższej Szkoły Logistyki, organizatora olimpiady słychać tylko jedno pytanie: Kto zdobędzie najwięcej punktów? Choć wszyscy są już w dobrych humorach to jeszcze przed chwilą w ich oczach było widać stres i wolę walki. O tym kto uzyskał zaszczytny tytuł Zwycięzcy IV Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej dowiemy się już 20 kwietnia w Auli Wyższej Szkoły Logistyki.

- „To już mój drugi start w olimpiadzie. Nie ukrywam, że jestem z siebie już teraz dumna, gdyż w tym roku udało mi się zakwalifikować do finału. W roku poprzednim moja kariera zakończyła się w drugim etapie. Same zagadnienia oceniam jako dosyć trudne. Nastawiłam się na zadania rachunkowe, a nie było ich dużo.” – mówiła Małgorzata Pliszke z Zespołu Szkół nr 3 z Łodzi. To zdanie podziela również Damian Ratajczak z Zespołu Szkół Zawodowych z Gostynia: –„Zadania problemowe nie należały do najłatwiejszych, chociaż to mnie akurat nie dziwi. W końcu to finał olimpiady!” – podsumował po wyjściu z Auli Wyższej Szkoły Logistyki.

Emocje udzieliły się również nauczycielom trzymającym kciuki za swoich uczniów. –„Bardzo się cieszę, że tu jestem. To debiut uczniów z naszej szkoły jeśli chodzi o walkę w finale. W tym roku udało się przejść do III etapu dwóm uczniom. Sukces jest o tyle większy, że jeden z nich jest dopiero w drugiej klasie technikum. Pokazuje to tylko, jak dobrze przygotowywani są uczniowie już od początku swojej przygody z logistyką. Muszę powiedzieć, że stopień trudności olimpiady z roku na rok wzrasta. Uczniowie nie spodziewali się tak  kłopotliwych pytań, szczególnie dotyczących kondycji infrastruktury transportu drogowego. Jestem jednak dobrej myśli.” – mówiła Katarzyna Krawczyk z Zespołu Szkół nr 2 z Mrągowa.

„Co roku odczuwamy ogromne podekscytowanie goszcząc najlepszych młodych polskich logistyków, to już przecież czwarty finał organizowanej przez WSL olimpiady. Z dumą i satysfakcją obserwujemy jak zdają swój finałowy egzamin olimpijski. Z satysfakcją szukamy wśród nich tych, którzy już niebawem będą szefami logistyki w największych firmach z tej branży w Polsce i Europie. Po drodze do tego sukcesu często wybierają studia w Naszej Uczelni, co także bardzo nas cieszy. Olimpijczykom pozostał miesiąc niepewności i już niebawem dowiedzą się, kto zostanie tegorocznym czempionem logistyki, sami jesteśmy niezmiernie ciekawi” – powiedział Wojciech Zalewski, rzecznik prasowy WSL.

Olimpiada skierowana jest do uczniów szkół średnich i policealnych uczących się zawodów: technik spedytor i technik logistyk. Zakres tematyczny olimpiady obejmuje całość materiału, jaki uczeń profilowanego liceum powinien przyswoić podczas kilku lat nauki. Przedsięwzięcie jest częścią programu „WSL dla szkół średnich”, w ramach którego poznańska uczelnia współpracuje z większością techników logistycznych i techników spedycyjnych w Polsce.

ip

Słowa kluczowe: olimpiada logistyczna wsl wyższa szkoła logistyczna poznań finał

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

O czym trzeba pamiętać na miesiąc przed maturą?

Egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami.

Jak wygląda matura ustna z języka polskiego?

Zobacz, jak przebiega egzamin krok po kroku.

Zmiany w systemie rekrutacji na studia w 2024 roku

Zobacz, co nowego w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Stypendia Pomostowe - most do lepszej przyszłości

Aż 10 tys. złotych wsparcia dla młodzieży, która poza dobrymi wynikami w nauce, spełnia pozostałe warunki programu.

Studia prawnicze: kierunek dla ambitnych - od marzeń po błyskotliwą karierę

To kierunek dla osób ambitnych i cierpliwych, które w przyszłości chcą oferować pomoc prawną.

Polscy maturzyści z nagrodą Outstanding Pearson Learner Awards za wybitne osiągnięcia

Trzy osoby z najlepszymi wynikami na świecie z międzynarodowej matury A Level!

MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Cejrowski: Matury będą łatwe! Władza chce debili - wojciech cejrowski matura maturzyści łatwe matury egzaminy maturalne boso przez świat

"Matury będą łatwe! A dlaczego będą łatwe? Bo władza chce żebyście byli debilami, żebyście nic nie umieli, więc rozdaje te matury i dyplomy za nic".