zmień miasto

MEN odpowiada na strajk nauczycieli - będą nowe przepisy dotyczące przeprowadzania egzaminów

Ostatnio dużo słychać na temat zagrożenia egzaminów organizowanych w szkołach, które wynika z zapowiadanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego kolejnego strajku nauczycieli. Ministerstwo Edukacji Narodowej próbuje przeciwdziałać tym działaniom, aby nie dopuścić do utrudnień przeprowadzaniu testów gimnazjalnych, maturalnych i tych na zakończenie ósmej klasy podstawówki. W tym celu resort chce wprowadzić zmiany w przepisach.

Zobacz, na czym będą polegały nowe przepisy dotyczące przeprowadzania egzaminów!Nowe przepisy

Projekt nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej został przekazany do konsultacji społecznych 8 marca 2019 roku. Dotyczy on powoływania zespołów egzaminacyjnych na czas organizacji testów w szkołach. Do tej pory w skład komisji musiał wchodzić co najmniej jeden nauczyciel z innej placówki, ale też co najmniej jeden pedagog zatrudniony w instytucji, w której przeprowadzany jest test. Teraz to się zmieni - dyrektorzy mają uzyskać większą elastyczność w doborze osób nadzorujących przebieg egzaminów. Będzie można przede wszystkim powoływać więcej nauczycieli spoza szkoły, co ma pozwolić zapełnić luki kadrowe, które mogą wyniknąć z zapowiadanego strajku.

Kiedy przepisy wejdą w życie?

Ministerstwu Edukacji Narodowej zależy na czasie ze względu na to, że zapowiadane strajki nauczycieli mają rozpocząć się już na początku kwietnia 2019 roku. W projekcie nowelizacji zastosowano jednak przepis przejściowy, co oznacza, że po zaakceptowaniu może on obowiązywać już od bieżącego roku szkolnego.

PW

fot. Pexels.com

Źródło: www.gov.pl/web/edukacja

Ciekawe artykuły

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama