Matura poprawkowa 2023 - terminy, podania, warunki

2023-05-07 14:20:31

5 maja zaczął się jeden z najważniejszych i jednocześnie najbardziej stresujących okresów dla uczniów szkół średnich, czyli matura 2023. Jej wyniki zostaną ogłoszone 7 lipca i nie dla wszystkich mogą się one okazać wystarczające. Osoby, którym powinęła się noga, mają na szczęście szansę podejścia do egzaminów poprawkowych. Odbędą się one w dniach 21-22 sierpnia 2023 roku, co daje kilka dodatkowych tygodni czasu na naukę. Co należy wiedzieć o maturze poprawkowej i jakie są jej procedury?

Zobacz również: Matura 2023 - najważniejsze informacje, arkusze CKE i odpowiedzi z egzaminów

matura poprawkowa 2023

Terminy matury poprawkowej 2023

Część ustna egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym z języka polskiego, języków mniejszości narodowych oraz języków obcych nowożytnych odbędzie się 21 sierpnia, natomiast część pisemna ( ze wszystkich przedmiotów) 22 sierpnia. Ogłoszenie wyników nastąpi 8 września 2023 roku. W tym dniu będzie też można odebrać świadectwo dojrzałości, aneksy do świadectwa oraz wszelkie zaświadczenia i infromacje o wynikach egzaminu.

Kto może przystąpić do matury poprawkowej?

Do matury poprawkowej w 2023 roku może przystąpić absolwent, który nie zdał egzaminu maturalnego z jednego obowiązkowego przedmiotu w części pisemnej (język polski, matematyka, język obcy nowożytny) lub ustnej (język polski, język obcy nowożytny i język mniejszości narodowych).

Nie jest możliwa poprawa matury z przedmiotów dodatkowych, z których uzyskało się niezadowalający wynik. Jeżeli nie zdało się więcej niż jednego egzaminu, należy poczekać na kolejną turę w następnym roku. Zamiast świadectwa otrzymuje się wtedy samą informację o wynikach.

Podanie o możliwość przystąpienia do matury poprawkowej

Absolwenci, którzy nie zdali jednego z przedmiotów w pierwszym terminie, mogą napisać podanie o możliwość przystąpienia do matury poprawkowej. Należy ją złożyć przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego (jest nim zazwyczaj dyrektor szkoły) najpóźniej do 14 lipca 2023 roku. Deklaracje taką można pobrać ze strony Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej ze swojego regionu.

Co z rekrutacją na studia?

Semestr w szkole wyższej zaczyna się już w październiku, dlatego wielu absolwentów przystępujących do matury poprawkowej może dodatkowo martwić się o to, czy zdąży dostać się na swój wymarzony uniwersytet. Dobrą wiadomością jest, że główna rekrutacja na studia kończy się w okolicach końca września (konkretne terminy składania dokumentów zależne są od danej uczelni). Dodatkowo po jej zakończeniu ustalane są również terminy dodatkowej rekrutacji, jednak tylko na kierunkach, na których zostały jeszcze wolne miejsca.

MS

fot. pixabay

źródła: opinieouczelniach.pl, otouczelnie.pl

Słowa kluczowe: matura 2023, matura poprawkowa, terminy, egzaminy, wyniki

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Matura 2023 - język angielski odpowiedzi i arkusze [Aktualizowane]

Poznaj odpowiedzi do tegorocznych arkuszy maturalnych.

Matura z historii 2023 - arkusze i odpowiedzi [Aktualizowane]

Czego mogą się spodziewać maturzyści podczas egzaminu?

Czy warto studiować zdalnie?

Szkolnictwo wyższe w Polsce od czasów lock downu coraz bardziej zaczęło rozszerzać ofertę studiów online.

Kształcenie specjalistyczne bez matury. Czym jest dyplom specjalisty i jak go uzyskać?

Dzięki kształceniu można podwyższyć swoje kwalifikacje zawodowe.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Jak maturzyści zareagowali na majowy egzamin z informatyki?

Poznaj szczegóły matury z informatyki 2023.

Matura z geografii 2023 - arkusze i odpowiedzi [AKTUALIZOWANE]

Zobacz, jak wyglądały tegoroczne arkusze maturalne z geografii na poziomie rozszerzonym.

Ciekawe kierunki studiów dla osób kreatywnych

jakie kierunki studiów wybrać?

MATURA 2023 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane