Niż demograficzny na uczelniach: martwe kierunki i rekrutacje uzupełniające

2014-07-29 13:13:43

Uczelnie wyższe zaczynają odczuwać skutki niżu demograficznego. Na studiach dziennych pozostało wiele wolnych miejsc, dlatego zostały otworzone rekrutacje uzupełniające.

Uczelnie nie ujawniają, ile miejsc wolnych zostało, tłumacząc że podczas rekrutacji uzupełniającej dane mogą się zmienić, lecz tak naprawdę chodzi tu o ratowanie wizerunku. Kandydatów na studia brakuje, część kierunków można uznać za martwe, a duża liczba wolnych miejsc zmusza do przyjmowania maturzystów ze słabymi wynikami, co powoduje obniżenie poziomu nauczania.

W ubiegłym roku najmniej chętnych chciało studiować pedagogikę. W tym roku najwięcej wolnych miejsc zostało na kierunku ochrona środowiska, co dziwi biorąc pod uwagę fakt, że w zeszłym roku ochrona środowiska często była kierunkiem zamawianym.

Chętnych brakuje również na fizykę i politologię. Ze statystyk wynika, że na Uniwersytet Wrocławski na politologię zgłosiło się jedynie pół osoby na jedno miejsce. Natomiast Uniwersytet Opolski ma problem ze skompletowaniem fizyki, na którą zgłosiło się tylko pięć osób.

Najgorzej spośród kierunków humanistycznych wypada filozofia. Wiele uniwersytetów wciąż czeka na chętnych na ten kierunek.

Brakuje studentów również na Uniwersytecie Zielonogórskim. Na cztery tysiące wolnych miejsc w rekrutacji wzięło udział tylko ok. 2000 kandydatów. Problem z niżem demograficznym ma nawet Uniwersytet Warszawski, który otworzył dodatkową rekrutację m.in. na filologię klasyczną, nauczanie języka francuskiego, niemieckiego i ochronę środowiska.

Problemy z rekrutacją mają głównie kierunki niszowe, takie jak: etnologia kaszubska, slawistyka czy niemcoznawstwo. Niektóre uczelnie decydują się zawiesić kierunki. Uniwersytet Łódzki zamknął regionalistykę kulturową, a Uniwersytet Szczeciński zawiesił filologię (specjalność: filologia ukraińska) oraz geoanalitykę.

Najlepiej w czasach niżu demograficznego radzą sobie politechniki oraz uczelnie medyczne.

AO/Gazeta.pl

Fot. Krzysztof Zatycki

 

Słowa kluczowe: uczelnie wyższe rekrutacja uzupełniające martwe kierunki wolne miejsca lista kierunków

Proces rekrutacji na Uczelniach Wyższych

Trwa rekrutacja na UW Warszawa

Co roku w rekrutacji na studia prowadzone przez Uniwersytet Warszawski bierze udział ok. 30 tys. osób.

Informatyka najpopularniejszym kierunkiem na PWr Wrocław

Zakończyła się rekrutacja na studia stacjonarne I stopnia na Politechnice Wrocławskiej.

Nabór uzupełniający w Akademii Morskiej w Szczecinie [2020/2021]

Dowiedz się, jak zapisać się na studia w AMS!

Ponad 20 tys. zgłoszeń w rekrutacji na UWr - więcej niż w ubiegłym roku Wrocław

System rejestracji odnotował ponad 20,7 tys. zgłoszeń.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Funkcjonowanie szkół po 18 stycznia - jak będą wyglądały lekcje klas I-III?

Ograniczony ma być m.in. kontakt pomiędzy różnymi klasami.

Webinar dla kandydatów na studia w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej [styczeń 2021]

Już 14 stycznia o godzinie 17 odbędzie się kolejny webinar dla kandydatów na studia. Spotkajcie się z przedstawicielami UMCS online!

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Masz jeszcze szansę zostać studentem! - dodatkowa rekrutacja - uniwersytet zielonogórski, dodatkowa rekrutacja, indeks, studia, stacjonarne, niestacjonarne

Na Uniwersytecie Zielonogórskim zostanie uruchomiony dodatkowy nabór na studia stacjonarne i niestacjonarne, zarówno pierwszego jak i drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie.