Niż demograficzny na uczelniach: martwe kierunki i rekrutacje uzupełniające

2014-07-29 13:13:43

Uczelnie wyższe zaczynają odczuwać skutki niżu demograficznego. Na studiach dziennych pozostało wiele wolnych miejsc, dlatego zostały otworzone rekrutacje uzupełniające.

Uczelnie nie ujawniają, ile miejsc wolnych zostało, tłumacząc że podczas rekrutacji uzupełniającej dane mogą się zmienić, lecz tak naprawdę chodzi tu o ratowanie wizerunku. Kandydatów na studia brakuje, część kierunków można uznać za martwe, a duża liczba wolnych miejsc zmusza do przyjmowania maturzystów ze słabymi wynikami, co powoduje obniżenie poziomu nauczania.

W ubiegłym roku najmniej chętnych chciało studiować pedagogikę. W tym roku najwięcej wolnych miejsc zostało na kierunku ochrona środowiska, co dziwi biorąc pod uwagę fakt, że w zeszłym roku ochrona środowiska często była kierunkiem zamawianym.

Chętnych brakuje również na fizykę i politologię. Ze statystyk wynika, że na Uniwersytet Wrocławski na politologię zgłosiło się jedynie pół osoby na jedno miejsce. Natomiast Uniwersytet Opolski ma problem ze skompletowaniem fizyki, na którą zgłosiło się tylko pięć osób.

Najgorzej spośród kierunków humanistycznych wypada filozofia. Wiele uniwersytetów wciąż czeka na chętnych na ten kierunek.

Brakuje studentów również na Uniwersytecie Zielonogórskim. Na cztery tysiące wolnych miejsc w rekrutacji wzięło udział tylko ok. 2000 kandydatów. Problem z niżem demograficznym ma nawet Uniwersytet Warszawski, który otworzył dodatkową rekrutację m.in. na filologię klasyczną, nauczanie języka francuskiego, niemieckiego i ochronę środowiska.

Problemy z rekrutacją mają głównie kierunki niszowe, takie jak: etnologia kaszubska, slawistyka czy niemcoznawstwo. Niektóre uczelnie decydują się zawiesić kierunki. Uniwersytet Łódzki zamknął regionalistykę kulturową, a Uniwersytet Szczeciński zawiesił filologię (specjalność: filologia ukraińska) oraz geoanalitykę.

Najlepiej w czasach niżu demograficznego radzą sobie politechniki oraz uczelnie medyczne.

AO/Gazeta.pl

Fot. Krzysztof Zatycki

 

Słowa kluczowe: uczelnie wyższe rekrutacja uzupełniające martwe kierunki wolne miejsca lista kierunków

Proces rekrutacji na Uczelniach Wyższych

Prawo najpopularniejszym kierunkiem na UŚ Katowice

Zakończył się I nabór rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie w Uniwersytecie Śląskim.

Rekrutacja na studia I i II stopnia w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie [2020/2021]

Informacje o ofercie edukacyjnej krakowskiej WSE im. ks. Józefa Tischnera.

Nabór uzupełniający w Akademii Morskiej w Szczecinie [2020/2021]

Dowiedz się, jak zapisać się na studia w AMS!

Rekrutacja na studia w WSE trwa Kraków

W Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie trwa rekrutacja na nowy rok akademicki na studia I i II stopnia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Kosmetologia - nowy kierunek studiów w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku

Zobacz, co czeka przyszłych studentów Kosmetologii.

Dni Otwarte w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku

Zobacz, jakie niespodzianki czekają na siebie podczas Dni Otwartych.

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Dodatkowa rekrutacja na studia UWr - uniwersytet wrocławski dodatkowa rekrutacja studia drugiego stopnia magisterskie kierunki lista

Dobiega końca dodatkowa rekrutacja na studia. Są jeszcze miejsca na filologiach obcych, pedagogice, bibliotekoznawstwie, filozofii, chemii, fizyce i astronomii.