zmień miasto

Niż demograficzny na uczelniach: martwe kierunki i rekrutacje uzupełniające

Uczelnie wyższe zaczynają odczuwać skutki niżu demograficznego. Na studiach dziennych pozostało wiele wolnych miejsc, dlatego zostały otworzone rekrutacje uzupełniające.

Uczelnie nie ujawniają, ile miejsc wolnych zostało, tłumacząc że podczas rekrutacji uzupełniającej dane mogą się zmienić, lecz tak naprawdę chodzi tu o ratowanie wizerunku. Kandydatów na studia brakuje, część kierunków można uznać za martwe, a duża liczba wolnych miejsc zmusza do przyjmowania maturzystów ze słabymi wynikami, co powoduje obniżenie poziomu nauczania.

W ubiegłym roku najmniej chętnych chciało studiować pedagogikę. W tym roku najwięcej wolnych miejsc zostało na kierunku ochrona środowiska, co dziwi biorąc pod uwagę fakt, że w zeszłym roku ochrona środowiska często była kierunkiem zamawianym.

Chętnych brakuje również na fizykę i politologię. Ze statystyk wynika, że na Uniwersytet Wrocławski na politologię zgłosiło się jedynie pół osoby na jedno miejsce. Natomiast Uniwersytet Opolski ma problem ze skompletowaniem fizyki, na którą zgłosiło się tylko pięć osób.

Najgorzej spośród kierunków humanistycznych wypada filozofia. Wiele uniwersytetów wciąż czeka na chętnych na ten kierunek.

Brakuje studentów również na Uniwersytecie Zielonogórskim. Na cztery tysiące wolnych miejsc w rekrutacji wzięło udział tylko ok. 2000 kandydatów. Problem z niżem demograficznym ma nawet Uniwersytet Warszawski, który otworzył dodatkową rekrutację m.in. na filologię klasyczną, nauczanie języka francuskiego, niemieckiego i ochronę środowiska.

Problemy z rekrutacją mają głównie kierunki niszowe, takie jak: etnologia kaszubska, slawistyka czy niemcoznawstwo. Niektóre uczelnie decydują się zawiesić kierunki. Uniwersytet Łódzki zamknął regionalistykę kulturową, a Uniwersytet Szczeciński zawiesił filologię (specjalność: filologia ukraińska) oraz geoanalitykę.

Najlepiej w czasach niżu demograficznego radzą sobie politechniki oraz uczelnie medyczne.

AO/Gazeta.pl

Fot. Krzysztof Zatycki

 

Proces rekrutacji na Uczelniach Wyższych

Trwa rekrutacja na UW Warszawa

Co roku w rekrutacji na studia prowadzone przez Uniwersytet Warszawski bierze udział ok. 30 tys. osób.

Ponad 20 tys. zgłoszeń w rekrutacji na UWr - więcej niż w ubiegłym roku Wrocław

System rejestracji odnotował ponad 20,7 tys. zgłoszeń.

Studia medyczne najpopularniejsze na UMK Toruń

Ponad 9 tysięcy kandydatów zgłosiło się na studia I stopnia i jednolite studia magisterskie prowadzone na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

Dietetyka najpopularniejsza w SGGW Warszawa

Ponad 13 tysięcy absolwentów szkół średnich chce w tym roku rozpocząć studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Dzień otwarty online w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi [czerwiec 2020]

Świetna okazja na poznanie Uczelni i wybranie odpowiedniego kierunku studiów!

Zasady bezpieczeństwa na egzaminach maturalnych w 2020 roku

Dowiedz się, w jakich warunkach będą przebiegać matury 2020!

Wyniki matur 2020 - kiedy wyniki egzaminu maturalnego?

Rezultaty matur to kluczowa rzecz w procesie rekrutacji na studia. Ile trzeba czekać na ich ogłoszenie?

Matura ustna 2020 - czy się odbędzie?

Informacje na temat egzaminów ustnych na maturze w 2020 r.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama