zmień miasto

Nowelizacja przepisów dotyczących kształcenia zawodowego

Sejm znowelizował ustawę Prawo oświatowe. Obowiązkowy egzamin stanie się nowym warunkiem ukończenia szkoły o profilu zawodowym. Zmiany będą dotyczyć również m.in. staży studenckich oraz subwencji oświatowej 2019. Nowelizacja trafi teraz do Sejmu.

Nowe zasady w kształceniu zawodowym.

Zgodnie ze zmianami dotyczącymi nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, szkołę zawodową będzie się teraz kończyło na nowych zasadach. Aby otrzymać świadectwo ukończenia edukacji w tego typu placówce, już od 1 września 2019 r. uczniowie obowiązkowo będą musieli przystąpić do egzaminu. Obecnie nie jest on obligatoryjny i jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej, tylko 45% uczniów, którzy kończą kształcenie zawodowe, przystępuje do niego. Egzamin zawodowy przeprowadzać będą okręgowe komisje egzaminacyjne, natomiast w przypadku egzaminu czeladniczego - egzaminacyjne izby rzemieślnicze.

W życie wejdą również inne zmiany. Oprócz obowiązkowego egzaminu zawodowego, nowelizacja przewiduje większe dotacje dla niektórych placówek. Będą to szkoły, które kształcą młodocianych w zawodach, na które jest wyższe zapotrzebowanie na rynku pracy. Zgodnie z projektem, szkoły kształcące zawodowo będą mogły uzyskiwać dochody z dodatkowej działalności usługowej. Dochody te placówki zgromadzą na wydzielonym rachunku. Ujednolicono również pensum nauczycieli szkół zawodowych do 20 godzin tygodniowo.

Zmiany w Prawie oświatowym dotyczą również realizowania staży. Uczniowie techników oraz szkół branżowych I stopnia, będę mogli realizować je na podstawie umowy z pracodawcą. Wynagrodzenia wychowanków przychodzących na staże, zostaną wliczone w koszty uzyskania przychodu danej firmy. Ma to zachęcić pracodawców do współpracy z nimi.

Kolejną nowością są przepisy dotyczące szkół polonijnych. Zmiany obejmują ich nazwy, w związku z czym punkty konsultacyjne zostaną przemianowane na polskie szkoły. Oznacza to, że pracujący w nich nauczyciele przedmiotów prowadzonych w języku polskim, takich jak np. język polski czy historia, będą mieli możliwość awansu zawodowego.

Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe pod uwagę wzięła również szkoły podstawowe, wprowadzając zmiany dotyczące zdrowia. Dla najmłodszych uczniów zagwarantowana ma zostać możliwość zjedzenia jednego gorącego posiłku w ciągu dnia. W tym celu placówki obowiązkowo będą musiały zapewnić higieniczne i bezpieczne pomieszczenia.

AW

fot. pixabay.com

źródło: gazetaprawna.pl, rp.pl

Ciekawe artykuły

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama