zmień miasto

Subwencja oświatowa 2019 - zobacz nowy projekt podziału środków finansowych!

Subwencja oświatowa 2019 - znany jest już nowy podział środków i zadań, który został przedstawiony przez resort edukacji. W stosunku do obecnego rozporządzenia zostasowano kilka zmian, które będą dotyczyć głównie finansowania. Poniżej przedstawiamy, co wprowadzi nowa subwencja.

Zobacz, jak będzie wyglądał nowy sposób podziału subwencji oświatowej!Subwencja oświatowa 2019 - zadania

Główne zmiany subwencji oświatowej 2019 będą dotyczyć finansowania. Uwzględnione są w tym przypadku środki pieniężne, które mają zostać przeznaczone na awansy dla nauczycieli, zwiększenie liczby etatów w szkołach, wyższe wynagrodzenia dla pedagogów od 1 stycznia 2019 roku oraz przygotowane kwoty dla ministra rolnictwa, które są związane z przejęciem szkół rolniczych.

Inne zmiany

Jeśli chodzi o inne zmiany związane z nową subwencją oświatową, kwota przypadająca na jednego ucznia zostanie zwiększona o 183 zł. W 2019 roku będzie ona w takim razie wynosić około 5593 zł. Kwota ta powiększy się jeszcze bardziej, gdy dana osoba będzie potrzebowała pomocy psychologiczno-pedagogicznej - w tej sytuacji resort edukacji chce, aby zostało doliczone tutaj dodatkowe 340 zł.

Podobnie sprawa ma się w przypadku szkół, które kształcą swoich uczniów w zawodach deficytowych, czyli profesjach z największym zapotrzebowaniem na rynku. Kwota tutaj wzrośnie o 1120 zł na jednego ucznia.

Dofinansowanie otrzymają także przedsiębiorstwa, które zgadzają się na przyjmowanie uczniów chcących kształcić się praktycznie. W tej sytuacji firma może liczyć na pieniądze w przedziale 8-10 tys. zł.

Ostatnie środki mają zostać przeznaczone na zwiększenie finansowania szkół średnich kosztem reformy, w której zlikwidowane zostaną gimnazja. Tutaj licea otrzymają o 6,81% więcej pieniędzy, technika o 13,4%, a szkoły branżowe o 9,20%.

Mniejszych pieniędzy muszą spodziewać się placówki, w których kształci się uczniów na kierunkach, takich jak opiekun osoby starszej i technik rachunkowości. W tym przypadku resort edukacji przewiduje zmniejszenie kwoty przypadającej na jednego ucznia o około 700 zł.

Projekt w konsultacji

Aktualnie powyżej wymienione zmiany nie zostały jeszcze zatwierdzone. Projekt znajduje się na etapie konsultacji w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Wstępnie już jednak przewiduje się, że na realizację założeń subwencji zabraknie około 30 mln zł.

PW

fot. Pixabay.com

Źródło: rp.pl, portaloswiatowy.pl

Ciekawe artykuły

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama