Praca dla absolwentów szkół średnich - jak znaleźć właściwą pracę, która będzie przyszłościowym wyborem?

2023-08-29 13:58:29

Wybór pierwszej pracy i ścieżki kariery zawodowej nie jest łatwy. Rynek obfituje w możliwości, ale skąd wiedzieć, które z nich będą najbardziej opłacalne? Podpowiadamy, czym warto się kierować, szukając najlepszej pracy dla siebie tuż po ukończeniu szkoły.

Praca dla absolwentówDo czego najlepiej dążyć na dzisiejszym rynku pracy?

Studia wyższe nie zawsze są dziś gwarantem otrzymania dobrej pracy. Rynek ewoluuje i obecnie premiuje przede wszystkim specjalistów. Na najlepsze płace, benefity i pozostałe warunki mogą liczyć samodzielni pracownicy z doświadczeniem, praktycznymi umiejętnościami, formalnymi uprawnieniami i szeroką wiedzą.

Warto być elastycznym, nie bać się przekwalifikowywać oraz zdobywać umiejętności jutra, czyli m.in. kompetencje, których nie zastąpią roboty, programy i maszyny, które w przyszłości wyprą wiele miejsc zatrudnienia. To m.in. kwalifikacje miękkie. W świetle takich wymagań początkujący pracownik, absolwent szkoły średniej, który szuka pierwszej pracy, powinien postawić na zdobywanie stażu, który wyposaży go w cenne doświadczenie, wiedzę i umiejętności.

A może by tak wybrać zawód przyszłości?

Niektóre firmy wciąż jeszcze zatrudniają osoby bez bogatego CV i zapewniają im możliwość wejścia do atrakcyjnych zawodów dzięki kompleksowym programom szkoleniowym. Dotyczy to zwłaszcza profesji, w których brakuje rąk do pracy. O tym, jakie to zawody, można się przekonać, analizując ogłoszenia z konkretnego miasta, np. Gniezna.

Oferty te znajdziemy m.in. tutaj: https://www.gowork.pl/praca/gniezno;l. Widać w nich, że w Gnieźnie poszukuje się dziś m.in. kierowców autobusów, maszynistów czy pracowników sprzedaży internetowej. Pomocne są również wskazania badania “Barometru Zawodów”.

Podaje ono, że w 2023 roku i prawdopodobnie także w latach następnych, w skali całego kraju, pracy nie powinno zabraknąć zwłaszcza na stanowiskach związanych z branżą ogólnobudowlaną, produkcyjną, motoryzacyjną, medyczną, transportu i magazynowania, gastronomiczną, edukacyjną oraz księgową i finansową. To zdecydowanie przyszłościowe sektory w naszym kraju, w których nie trzeba się będzie martwić o brak możliwości zatrudnienia.

Staż drogą do dobrej pracy

Świeżo upieczony maturzysta nie musi także poszukiwać pracy, która od razu zapewni mu wysoki zarobek. Bez doświadczenia wysoka stawka i tak jest mało prawdopodobna. Na początku kariery zawodowej warto postawić przede wszystkim na zdobywanie stażu, umiejętności i wiedzy.

Takie warunki zapewniają np. różne programy stażowe. Wiele firm zatrudnia młodych pracowników i inwestuje w ich rozwój. Stażyści nie mogą najczęściej liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie, ale składową ich “wypłaty” jest waśnie cenna nauka. Każdy absolwent szkoły średniej powinien rozważyć, czy jego sytuacja życiowa pozwala mu na podjęcie pracy w charakterze stażysty.

Przystąpienie do takiego programu, nawet już po kilku miesiącach, często owocuje otrzymaniem propozycji zawarcia lepszej umowy z daną firmą, lepszymi warunkami zatrudnienia czy rozpoczęciem kariery na stanowisku juniorskim.

Podążanie w kierunku dobrze płatnej pracy

Każdego pracownika interesuje oczywiście m.in. jak najwyższa wypłata. W najbliższych latach nie powinno zabraknąć ofert pracy m.in. w branżach ogólnobudowlanej, produkcyjnej, motoryzacyjnej, medycznej i opiekuńczej, transportu i magazynowania, gastronomicznej, edukacyjnej oraz księgowej i finansowej, ale to nie zawsze właśnie te sektory wiążą się z najwyższymi medianami zarobków.

Jeśli maturzysta chce wejść do zawodu, który jest naprawdę dobrze opłacany, powinien szukać możliwości rozwoju związanych głównie z branżą informacji i komunikacji, w której mieszczą się m.in. różnorodne stanowiska specjalistów z obszaru IT. Programiści, analitycy danych czy testerzy wciąż zarabiają przeciętnie najwięcej w kraju.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego mediana zarobów w ich sektorze to 12,2 tys. zł brutto miesięcznie. To kwota, która zostawia daleko w tyle średnie wynagrodzenia w pozostałych branżach. Aby jednak znaleźć naprawdę atrakcyjną pracę w IT, trzeba podjąć kształcenie kierunkowe i nastawić się na dużo samodzielnej nauki.

Sektory, które również wydają się być przyciągające pod względem średnich stawek zarobków, to także obsługa rynku nieruchomości oraz przemysł. Tu mediana wynagrodzeń wynosi kolejno 7,1 oraz 7 tys. zł brutto miesięcznie. Co ciekawe, jedną z branż, w których przeciętne płace rosną dziś najdynamiczniej, jest transport i gospodarka magazynowa.

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w skali całego kraju średnie wynagrodzenie w tym sektorze wyniosło w maju 2023 roku 6,9 tys. zł brutto miesięcznie, ale jeszcze 2 lata temu było to 4,8 tys. zł brutto miesięcznie. Branżę transportowo-spedycyjno-logistyczną cechuje sukcesywny rozwój.

Wzrasta zapotrzebowanie na pracowników, a przy tym pogłębia się ich deficyt, co prowadzi m.in. do wzrostu proponowanych wynagrodzeń. To również ciekawy trend, z którego mogą korzystać absolwenci szkół średnich wybierający przyszłe ścieżki swojej kariery zawodowej.

Artykuł Partnera

fot. Pexels

Słowa kluczowe: praca dla studenta, GoWork,pl, praca po studiach, praca dla absolwenta

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Aktualności

Studia - co warto wiedzieć zanim się je zacznie?

Przegląd najważniejszych informacji

Kształcenie specjalistyczne bez matury. Czym jest dyplom specjalisty i jak go uzyskać?

Dzięki kształceniu można podwyższyć swoje kwalifikacje zawodowe.

Kiedy uczniowie dostaną wyniki matur 2023?

Co zrobić w przypadku niedanej matury?

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Jak maturzyści zareagowali na majowy egzamin z informatyki?

Poznaj szczegóły matury z informatyki 2023.

Jak wygląda kalendarz na rok szkolny 2023/2024?

Początek roku szkolnego już 4 września.

Ubezpieczenie szkolne - jak działa?

Jak zabezpieczyć dziecko w szkole?

MATURA 2023 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Akademicka schizofrenia, czyli szaleństwo życia na studiach - akademik, życie na studiach, mieszkanie w akademiku, współlokator

Domy studenckie to mityczne miejsca pełne imprez i ciekawych ludzi. To również szkoła życia, której nigdy nie zapomnisz!