zmień miasto

Rekrutacja online na studia w 2020 roku - czy jest możliwa?

Chociaż obecne plany Ministerstwa Edukacji Narodowej przewidują przeprowadzenie egzaminów maturalnych w czerwcu, to na drodze tego optymistycznego wariantu może stanąć wiele przeszkód. Niektóre szkoły mogą mieć problem z dostosowaniem się do wymogów sanitarnych lub zorganizowaniem odpowiedniej liczby nauczycieli do komisji maturalnych. Czy jeśli matury odbędą się w terminie, nie zmienią się zasady rekrutacji na studia?

Kobieta w masce przed komputerem

Rekrutacja wysokiego ryzyka

Wiele uczelni wyższych dostosowuje się do nowej rzeczywistości zmieniając harmonogramy rekrutacji i przesuwając termin rejestracji kandydatów. Do tej pory nie zmienia się jednak sposób, w jaki kandydaci mieliby złożyć dokumenty.

W dalszym ciągu brakuje rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo zarówno kandydatów, jak i osób odpowiedzialnych za przyjmowanie dokumentów. Chociaż wstępna weryfikacja przebiega przez Internet, to konieczna jest osobista wizyta na uczelni w celu złożenia dokumentów potwierdzających elektroniczne deklaracje. Oznacza to kolejki kandydatów, którzy będą tłoczyć się w ciasnych korytarzach uczelni.

Dokumenty drogą elektroniczną – na zachodzie to nie problem

- Niewątpliwą zaletą uczelni brytyjskich jest możliwość złożenia wszystkich dokumentów on-line. Kandydat nie musi stawiać się na uczelni osobiście, aby dostarczyć papierową dokumentację tak, jak ma to miejsce w Polsce – tłumaczy Olga Klochko, Education Manager w Global Education, organizacji pomagającej osobom ubiegającym się o przyjęcie na studia w Holandii lub w Wielkiej Brytanii. - W przypadku aplikacji na studia artystyczne pewne jest to, że władze uczelni poproszą kandydata o przesłanie portfolio. Czasem zdarzy się też, że uczestnik rekrutacji zostanie poproszony o rozmowę przez komunikator internetowy. Zwykle jest to jednak drugi etap rekrutacji – podkreśla Olga Klochko z Global Education.

Takie rozwiązanie miałoby szanse powodzenia także w Polsce, ponieważ od wielu lat funkcjonuje już Krajowy Rejestr Matur. Wyniki egzaminu dojrzałości są dostępne w wersji papierowej i cyfrowej. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej[1] wszystkie dane widnieją w centralnej bazie elektronicznej. Zapobiega to oszustwom i przyspiesza weryfikację kandydatów na studia.

Studenci nie widzą przeszkód

Najnowsze badania przeprowadzone przez dr hab. Waldemara Rydzaka, prof. UEP w ramach Spółki Celowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu pokazują, że studenci nie mieliby nic przeciwko zdalnej formie rekrutacji. W badaniu wzięło udział ponad 5 406 żaków z 78 uczelni w Polsce (badania realizowane od stycznia do lutego 2020).

2332 respondentów pierwszego roku studiów oceniło dotychczasowy etap rekrutacji drogą elektroniczną na 7,27 w 10-cio stopniowej skali. Ich zdaniem najlepiej poradziły sobie uczelnie humanistyczne (7,57). To najwyższa ocena przyznana funkcjonalnościom systemów informatycznych.

Technicznie możliwe

W czasie epidemii, nad systemami informatycznymi uczelni wyższych czuwa sztab programistów. Grzegorz Kaliński, Prezes Kalasoft Sp. z o.o. przyznaje, że takie rozwiązanie byłoby realne.

- Przeprowadzenie rekrutacji drogą elektroniczną jest kwestią złożoną, jednak możliwą do zrealizowania. Konieczne byłoby wzięcie pod uwagę kandydatów z zagranicy, do których dokumentacji polskie szkoły wyższe nie miałyby dostępu. Postęp informatyczny powinny wspierać również odpowiednie przepisy prawne, które umożliwią składanie dokumentów drogą elektroniczną – mówi ekspert.

- Pandemia w znacznym stopniu przyspiesza cyfryzację nie tylko szkolnictwa wyższego, ale też innych instytucji. Po wszystkim konieczne będzie jednak uregulowanie prawne wielu wprowadzonych w przyspieszonym tempie rozwiązań. Być może, funkcjonowanie urzędów i uczelni zmieni się nie do poznania - podsumowuje.

ip

fot. Edward Jenner z Pexels

[1] Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 kwietnia 2018 r. w sprawie dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz.U. z dnia 18 maja 2018 r.): http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180000939

Aktualności

Dzień Otwarty ONLINE w Akademii Leona Koźmińskiego [Lipiec 2020]

Poznaj harmonogram wydarzenia, dzięki któremu poznasz zalety studiowania w warszawskiej ALK.

Matura z biologii 2020 - sprawdź odpowiedzi!

W tym roku nowa matura z biologii tylko na poziomie rozszerzonym! Sprawdź, czy zdałeś!

Polska Akademia Otwarta - 10 zalet zdalnego studiowania

10 powodów, dla których warto studiować w PAO Społecznej Akademii Nauk w Łodzi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Wirtualne Dni Otwarte Akademii Morskiej w Szczecinie - 24 i 25 czerwca 2020r.

Poznasz Uczelnię i oferowane przez nią przyszłościowe kierunki studiów!

Koniec roku szkolnego 2019/2020. MEN wspomina przebieg kwarantanny

Jak wyglądała walka z COVID-19 w polskiej oświacie? Powspominajmy i pomyślmy o starcie kolejnego roku szkolnego.

Studia dofinansowane z EFS w Wyższej Szkole Bankowej w Warszawie

Dowiedz się, jakie kierunki są współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego!

Polska Akademia Otwarta - Dzień Otwarty P@O [Lipiec 2020]

Serdecznie zapraszamy do udziału w Dniu Otwartym Polskiej Akademii Otwartej Społecznej Akademii Nauk w Łodzi!

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Więcej miast »
REKLAMA

Ostatnio komentowane

Ostatnio czytane

FB dlaMaturzysty.pl reklama